Czwartek, 25 Kwiecień 2024

Budowa przestrzeni miejskich- Bulwar nadodrzański w Głogowie

25.04.2024, 21:14
fot. Miasto Głogów
fot. Miasto Głogów

Nr Projektu: RPDS.06.03.01-02-0047/17

Dzielnice staromiejskie są sercami miast. Główna, staromiejska część Głogowa wznosi się na lewym, wysokim brzegu Odry. Druga wojna światowa przyniosła jej ogromne zniszczenia. Historyczne centrum miasta, będące nawarstwieniem budowli z siedmiu stuleci, legło w gruzach. Ocalałe materiały budowlane posłużyły m.in. do odbudowy Warszawy. Długie lata Stare Miasto było budowlaną pustynią. Odbudowę Starówki rozpoczęto w latach 80. XX wieku. Prace intensyfikowano od 2000 roku. Odtworzono przedwojenny układ ulic, zabudowano kwartały, odbudowano kościół pw. Bożego Ciała, przywrócono zarys Synagogi, powstały nowoczesne kamienice, Ratusz i Teatr Miejski. Szczególnie ważny dla mieszkańców okazał się 3,5- hektarowy pas zieleni przy Odrze. Zarówno mieszkańcy jaki turyści spodziewali się estetycznego, przyjaznego i wygodnego otoczenia, jak i różnorodności: zaskakujących detali i przerywników (np. zarysy bram przenikania, odtworzone fundamenty kościołów pw. św. Stanisława i św. Krzyża), nisz w których można odpocząć (hamaki, ławki, fontanna), pasaży (trakt pieszy, rowerowy), słowem - tego, co sprawia że miasto odbija w sobie różnorodność życia. Elementy te znalazły się w zrealizowanym projekcie z zakresu infrastruktury społecznej przyczyniającej się do rozwoju regionalnego i lokalnego pn. „ Budowa przestrzeni miejskich- Bulwar nadodrzański w Głogowie”. Dzięki rewaloryzacji Bulwaru, z uwzględnieniem historycznych uwarunkowań, właściwych dla tego miejsca, nie reprodukując dawnej zabudowy, stworzono przestrzeń pełniącą funkcję integracyjną, kulturalną, rozrywkową, przywołującą dawny wizerunek Starego Miasta i jego charakter, zgodną z oczekiwaniami mieszkańców. Miejsce wykorzystywane jest do integracji społecznej w skali mikro- dla mieszkańców Starówki, w skali lokalnej- dla pozostałych 64 tysięcy mieszkańców Głogowa, oraz w skali ponadlokalnej- dla mieszkańców powiatu głogowskiego i turystów. Przestrzeń nabrała szczególnego znaczenia w czasie pandemii, jako miejsce bezpiecznego aktywnego wypoczynku seniorów, rodzin z dziećmi i osób ze szczególnymi potrzebami.

Choć Stare Miasto jest w dużej części odbudowane, to Bulwar Nadodrzański staje się zachętą do dalszych inwestycji: w pobliżu zabudowane zostaną kolejne 3 kwartały staromiejskie z funkcjami mieszkalno – usługowymi. W istniejących kamienicach przy bulwarze przedsiębiorcy już zaczęli otwierać restauracje i kawiarnie. Instytucje kultury organizują w nowej przestrzeni koncerty, a stowarzyszenia sportowe – imprezy rekreacyjne.

Rewitalizacja Bulwaru w celu nadania mu nowych funkcji przestrzennych, gospodarczych i społecznych, została zdiagnozowana jako inwestycja priorytetowa w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Głogowa na lata 2014-2020. W efekcie projekt wpływa na poprawę warunków życia mieszkańców miasta, służy promowaniu aktywnego stylu życia, podnosi standardy zabytkowej przestrzeni publicznej. Odbudowa dzielnicy staromiejskiej w Głogowie jest faktem jednoznacznie krzepiącym. Głogów znów zaistniał jako kompletny twór miejski, utrwalone w tradycji europejskiej civitas, mające centralny punkt i miejsca o znaczeniu symbolicznym a zarazem identyfikacyjnym.

Wskaźniki Projektu:

- Powierzchnia obszarów objętych rewitalizacją - [ha] -  3,5

- Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - [szt.] – 1

- Długość przebudowanych dróg gminnych- [km] -  0,32

Projekt realizowany był w latach 2018- 2020 przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej-  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Wartość Projektu: 28 665 999,85 PLN

Dofinansowanie: 16 600 129,37 PLN

Załącznik

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.