16 września 2019 r. Burmistrz Piotr Psikus podpisał umowę z Zarządem Województwa Wielkopolskiego na rewitalizację budynku byłej Synagogi, Biblioteki oraz Parku Miejskiego i Starościńskiego. Zgodnie z podpisaną umowa oraz aneksem z 23 stycznia 2020 r. Gmina Kępno uzyskała 14 024 473,62 złotych dotacji. Dotacja stanowi obecnie 85% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowanych, czyli dokładnie tyle, o ile Gmina wnioskowała.
Kompleksowa przebudowa Biblioteki
W ramach zadania wykonany został kompleksowy remont budynku Samorządowej Biblioteki Publicznej oraz adaptacja jego części piwnicznej na działalność podmiotu ekonomii społecznej. Przewidziane jest przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażenie wnętrz w nowoczesne rozwiązania sprzyjające promowaniu włączenia społecznego. W ramach programu rewitalizacji kontynuowane będą prace remontowe, na które Biblioteka Samorządowa otrzymała dofinansowanie z funduszu bibliotecznego. Zakres prac w ramach niniejszego projektu obejmuje: adaptację piwnicy na działalność przeciwdziałającą wykluczeniu społecznemu, zagospodarowanie terenu przed Biblioteką, remont elewacji oraz zakup wyposażenia.
Budynek po byłej synagodze
W dniu 12 kwietnia br., Burmistrz Piotr Psikus podpisał umowę z firmą Intravi Sp. z o.o. Sp. komandytowa z siedzibą w Żywcu. Dzięki podpisanej umowie przeprowadzony zostanie kompleksowy remont i adaptacja zabytkowego budynku po byłej synagodze. W szczególności wykonana zostanie rekonstrukcja historycznej elewacji zewnętrznej synagogi, kompleksowe zagospodarowanie jej wnętrza z salą wielofunkcyjną, dużą sceną i balkonem. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych a teren zagospodarowany zielenią.
W ramach zadania „Rewitalizacja zdewastowanej synagogi i nadanie jej nowych funkcji społecznych” wnętrze dawnej świątyni zostanie odrestaurowane w zakresie niezbędnym do podkreślenia historycznej roli obiektu a jednocześnie ze świadomością nadania mu zupełnie nowych funkcji. W obiekcie będą się odbywały zajęcia świetlicy środowiskowo-socjoterapeutycznej, zajęcia warsztatowe, szkolenia, a także występy muzyczne, teatralne, spektakle, wystawy prezentujące efekty prowadzonych zajęć edukacyjnych, terapeutycznych i kulturalnych.
W ramach robót budowlanych przewidziane są prace naprawcze i ratownicze zniszczonych fragmentów oraz badania archeologiczno-architektoniczne w obiekcie i jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wykonane zostaną prace konserwatorskie i wzmocnienie konstrukcji, wymiana pokrycia dachowego, wykonanie dębowej stolarki okiennej, instalacji sanitarnych i elektrycznych. Wykonawca odtworzy strop kolebkowy nad główną salą i elementy konstrukcyjne stropów i ścian, wykona ponadto remont elewacji i wnętrza polegający na dostosowaniu obiektu do jego nowych funkcji.
Parter to strefa wejścia i informacji oraz sala główna mieszcząca 200 miejsc siedzących oraz scenę i balkon widowni z 60 dodatkowymi miejscami siedzącymi. Sala daje możliwość wydzielenia dwóch mniejszych pomieszczeń. Sale przeznaczone będą do prowadzenia arteterapii, socjoterapii, prób i koncertów, zajęć muzycznych, tanecznych, pracowni artystyczno-plastycznych, qestów, wystaw, wydarzeń scenicznych. Jej przestrzeń zostanie wyposażona w multimedia m.in. mapping 3D odtwarzający pierwotny wygląd synagogi oraz liczne aplikacje gier planszowych.
Pierwsze piętro umożliwia dostęp do balkonu widowni a także strefę spotkań i relaksu wyposażoną w stoły i siedziska oraz pomieszczenia socjalne.
Drugie piętro to pomieszczenia dźwiękowca oraz techniczne związane m.in. z centralną wentylacją obiektu.
Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn. „Rewitalizacja zdegradowanego fizycznie, społecznie i gospodarczo obszaru rynku i okolic w Kępnie poprzez realizacje wybranych celów inwestycyjnych wskazanych w Lokalnym Programie Rewitalizacji. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Park Starościński, czyli zielona oaza w centrum miasta
Pawilon wystawowy, pergola z czytelnią i placem zabaw oraz ogród sensoryczny to tylko niektóre zmiany zaplanowane w nowym Parku Starościńskim.
Rewitalizacja Parku Starościńskiego, położonego przy ul. Ks. P. Wawrzyniaka i Samorządowej Biblioteki Publicznej, przewiduje szereg zmian. Od strony południowej wybudowany zostanie pawilon wystawowy. Ma to być budynek murowany z cegły, parterowy, kryty, z przeszklonym wejściem od strony parku oraz drugim przeszkleniem od ulicy Magnuszewskiego.
W parku powstanie pergola wykonana z masywnych belek i słupów drewnianych. Zostanie przeznaczona na czytelnię na świeżym powietrzu oraz plac zabaw dla dzieci. Obok pawilonu wystawowego w nasypie będzie zlokalizowana toaleta i pomieszczenie gospodarcze.
Ponadto w Parku Starościańskim powstanie ogród sensoryczny ze ścieżek o zmiennej nawierzchni i alejka z krzewów o jadalnych owocach. Tutaj zamontowane zostaną również gongi o różnych tonach.
Dla zaakcentowania centralnej części parku powstanie plac z fontanną poidełkiem. Przed Biblioteką odtworzony zostanie ogród i zieleń parkowa. W centralnej części ogrodu przed Biblioteką powstanie także ławka multimedialna z ładowarką do telefonu i bezpłatnym wi-fi. Przewidziany jest również montaż koszy na śmieci, stojaków na rowery, latarni parkowych i monitoringu.
Czas na Park Miejski
Rewitalizacja zabytkowego Parku Miejskiego przewiduje kompleksowe prace zmierzające do przywrócenia dawnej świetności tego miejsca. Aby było to możliwe przeprowadzona zostanie rozbiórka pozostałości po byłym amfiteatrze i zbiorniku, w którym kiedyś była fontanna. Na całym terenie powstaną nowe utwardzone alejki i ścieżki spacerowe, oświetlenie parkowe, monitoring. Wykonane zostaną nowe nasadzenia oraz elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na śmieci. Zaplanowana została również budowa toalet przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
W projekcie przewidziane są nowe nasadzenia 18 gatunków drzew m.in.: brzozy pożytecznej i lipy drobnolistnej. Nowe nasadzenia obejmują również krzewy m.in. różaneczniki, forsycje i róże.
W parku powstanie salon miejski, gdzie znajdą się wygodne ławki osłonięte zadaszeniem drewnianym o ażurowej konstrukcji. Siedziska ławek ukształtowane na wzór wygodnych kanap zostaną rozlokowane jako odrębne loże ze stolikami. Wypoczywający tu będą mieli widok na główną alejkę parkową i fontannę.
Przed salonem miejskim i fontanną ma powstać obszerny plac wielofunkcyjny. Został on zaprojektowany w kształcie koła o średnicy 16 m i pozwoli na realizację różnego rodzaju przedsięwzięć o charakterze społeczno – kulturalnym. Na terenie Parku utworzona zostanie siłownia na świeżym powietrzu z przyrządami dostosowanymi specjalnie dla osób starszych.
Teren obok salonu miejskiego i placu wielofunkcyjnego od ulicy ks. P. Wawrzyniaka obsadzony zostanie brzozami, tworzącymi półcień. Ta część parku przeznaczona jest na utworzenie przestrzeni piknikowej. W ramach zadania przebudowie podlegać będzie również ok. 120 metrów nawierzchni ul. Dąbrowskiego.