Piątek, 25 Kwiecień 2025

Zagospodarowanie Parku Solidarności oraz tworzenie terenów zielonych w Grajewie

25.04.2025, 03:24
fot. Miasto Grajewo
fot. Miasto Grajewo

Inwestycja w ramach działania 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego” oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Park Solidarności jest zlokalizowany w sercu Grajewa. Miejsce - mimo, że pełne zieleni - nie wykorzystywało w pełni swojego potencjału, chociaż od dziesięcioleci grajewianie chętnie spędzają tu czas. Dzięki realizacji projektu „Zagospodarowanie Parku Solidarności oraz tworzenie terenów zielonych w Grajewie” stworzono atrakcyjną, wielofunkcyjną i ogólnodostępną przestrzeń rekreacyjną, dostosowaną do wymagań i potrzeb społeczności współczesnego miasta. Park stał się miejscem wypoczynku i zabawy na miarę potrzeb XXI wieku. To oaza spokoju w samym centrum Grajewa, gdzie wśród śpiewu ptaków i w kojącym szumie drzew można uciec od gwaru ulic „opanowanego” przez samochody ciężarowe miasta.

Celem głównym projektu było zwiększenie powierzchni terenów zieleni dostępnych w  Grajewie oraz edukacja ekologiczna mieszkańców dla potrzeb wypoczynku i rekreacji poprzez zagospodarowanie trzech wyodrębnionych obszarów parkowych o łącznej powierzchni 8,81 ha: 1 – Parku Solidarności, 2 - Skweru na Osiedlu Jana Pawła II, 3 - Skweru przy ul. Ekologicznej (teren w sąsiedztwie Pływalni Miejskiej i Muzeum Mleka). Założono, że każdy z terenów będzie w minimum 70 % pokryty zielenią. Wszelkie ubytki w zieleni, które wystąpią w trakcie realizacji zostaną naprawione lub skompensowane przez nowe nasadzenia.

Park Solidarności

Park Solidarności jako największy teren parkowy w Grajewie, w dodatku usytuowany w dogodnym dla mieszkańców miejscu – w samym centrum miasta, został urządzony jako wielofunkcyjna przestrzeń spacerowo-rekreacyjna

W ramach realizacji projektu „Zagospodarowanie Parku Solidarności oraz tworzenie terenów zielonych w Grajewie” nastąpiło rozebranie istniejącej i budowa nowej, szlachetnej nawierzchni głównej alei, wybudowano place wejściowe do parku, wykonano nawierzchnie ścieżki spacerowej, ścieżki rowerowo-rolkowej, rekreacyjnej. Do zadań wykonawcy należało wykonanie prac wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych oraz urządzenie małej architektury - wzdłuż parku zamontowano ławki i kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. W trosce o bezpieczeństwo wykonano barierki przy stawach. Wybudowano także trzy drewniane mostki. Na jednym z oczek wodnych pojawiła się pierwsza w mieście i długo wyczekiwana przez mieszkańców fontanna – aerator. Pozwala ona w dużym stopniu na napowietrzenie wody, dzięki czemu zmniejsza się ilość glonów, które zarastały staw.

W związku z realizacją projektu urządzono trzy obszary parkowe: przy ul. Zielonej i Koszarowej, przy ul. Łaziennej oraz przy skarpach na os. Broniewskiego. Wykonano roboty drogowe (chodniki, dojazdy, zjazdy) oraz związane z urządzeniem zieleni: trawniki, posadzono drzewa oraz krzewy, obsadzono kwietniki bylinami, a także rozrzucono warstwy kory. Zakres prac obejmował również remont schodów. Ponadto wykonano regulację linii brzegowej istniejących stawów z obsadzeniem roślinnością wodną i szuwarami, łąki naturalistyczne i kwietne, klomby kwiatowe, trawniki. Jeden ze stawów posiada ruchomą wyspę z drewnianym domkiem dla ptaków wodnych. Powstały także domki dla owadów, domki dla kotów, stacje z koszami i pojemnikami na psie odchody „Psi Pakiet” oraz trzy kaczkomaty – gdy wrzucimy do kaczkomatu złotówkę, z automatu otrzymamy pokarm dla kaczek – które są miłymi mieszkańcami Parku.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Grajewa i ich rodzicach w ramach projektu powstał nowoczesny plac zabaw. Do dyspozycji użytkowników oddano ogrodzony plac z urządzeniami rekreacyjno-sportowymi o powierzchni około 1600 m2 wraz ze strefą rodzinną, gdzie powstały także:  trzy altany i miejsce na ognisko. Na terenie Parku Solidarności wybudowano także tor rowerowy typu pumptrack. Do dyspozycji miłośników wyczynowej jazdy rowerowej, jazdy na deskorolce czy rolkach jest tor o długości ok. 160,0 mb. Znajduje się na nim m.in. 16 przeszkód typu mulda oraz 3 profilowane zakręty typu banda.

W Parku Solidarności ustawiono również toaletę samoczyszczącą (ogrzewaną, wyposażoną w przewijak dla niemowląt). W strefie rodzinnej urządzono także miejsce dla matki z malutkim dzieckiem.

Przy okazji zagospodarowywania parku dodatkowo wyremontowano w 2020 r. Miasteczko Ruchu Drogowego: wymieniono obrzeża i starą nawierzchnię alejek, zamontowano nowe znaki drogowe, poddano renowacji teren zielony sąsiadujący z obiektem i dokonano nowych nasadzeń tak, aby miejsce wpisywało się w metamorfozę całego Parku Solidarności.

Grajewo w 2020 r. obchodziło 480. rocznicę nadania praw miejskich. W czerwcu 2020 r. przy wejściu do Parku został wykonany mural, na którym upamiętniono najważniejsze fragmenty związane z historią i tradycją naszego miasta. Wkrótce, tuż obok muralu, stanął symboliczny kamień upamiętniający rocznicę nadania praw miejskich. Także z okazji „Urodzin Grajewa” 27 listopada 2020 r. posadzono drzewa w Parku Solidarności, które stworzyły Aleję Dębów wzdłuż głównego deptaka. Dodatkowo z okazji urodzin Grajewa do stawu wpuszczono ryby (złote karasie, które miały symbolizować „złote rybki” przynoszące Grajewu i jego mieszkańcom szczęście). W listopadzie 2020 r. Miasto we współpracy z Kołem wędkarskim 83 w Grajewie, przystąpiło do pierwszego etapu zarybiania stawów w Parku Solidarności. Do stawów zostały wpuszczone kolejne złote karasie.

Załącznik

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.