Piątek, 1 Marzec 2024

Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Kreatywności Targowa

01.03.2024, 16:25
Fot. Urząd m.st. Warszawy
Fot. Urząd m.st. Warszawy

Projekt pn. „Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Kreatywności Targowa" realizowany był przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta oraz Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy.

Informacje dotyczące projektu:
Wartość całkowita projektu: 29 280 086,89 zł
Wartość dofinansowania z funduszy UE: 14 540 268,68 zł
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013
Priorytet: Priorytet  I „Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu"
Działanie: Działanie 1.3 ”Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność gospodarczą”
Okres realizacji: 04.2011 – 08.2016

Fot. Urząd m.st. Warszawy

Centrum Kreatywności Targowa

Centrum Kreatywności Targowa jest inkubatorem przedsiębiorczości sektora kreatywnego prowadzonym przez Krajową Izbę Gospodarczą na mocy umowy podpisanej z Miastem St. Warszawa w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) dla miejskiego inkubatora przedsiębiorczości.

CK Targowa powstało w ramach projektu „Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Kreatywności Targowa” dofinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013), w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Targowej 56. Od rozpoczęcia działalności
we wrześniu 2016 r. Centrum jest miejscem otwartym dla świata kreatywnego, przestrzenią przyjazną innowacyjnym projektom oraz siedzibą młodych firm warszawskiego sektora kreatywnego.

Centrum funkcjonuje więc od niedawna, ale kreatywna przedsiębiorczość w tym miejscu ma swoją długą tradycję. Budynek został zbudowany w latach 1865–67 dla Karola Juliusza Mintera, warszawskiego odlewnika i przemysłowca – rodzinie Minterów zawdzięczamy m.in. odlanie pomnika Syrenki, stojącej na rynku Starego Miasta. Następnie działał tu żydowski przedsiębiorca Manas Ryba, współpracownik Juliana Józefa Różyckiego, założyciela słynnego bazaru, znajdującego się tuż obok. To Ryba był pomysłodawcą utworzenia bazaru i jego zarządcą.

Dziś wspieramy w tym miejscu pierwsze kroki stawiane w przygotowaniu i prowadzeniu biznesu. Nasze działania kierowane są do przedsiębiorczyń i przedsiębiorców oraz mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Program CK Targowa związany jest z rozwojem zawodów przyszłości z branż sektora kreatywnego. Inkubacja jest realizowana nie tylko
w rozumieniu udostępniania biur, ale również poprzez organizację programów szkoleniowych, edukacyjnych i kulturalnych w przestrzeni konferencyjno-wystawienniczej.

Fot. Urząd m.st. Warszawy

W inkubatorze CK Targowa swoje miejsce znalazło jak dotąd ponad 60 firm z sektora kreatywnego. Wiele spośród nich rozwinęło się w przedsiębiorstwa z powodzeniem funkcjonujące na rynku.

Równie istotną wartością Centrum jest otwartość na mieszkańców i mieszkanki Warszawy, wyrażoną poprzez organizację otwartych wydarzeń wspierających i promujących nowoczesną przedsiębiorczość. Stworzona została również przestrzeń warsztatowa w ramach Fab Lab, czyli 7 pracowni nowych technologii stosowanych w pracy projektowej i rzemieślniczej, prowadzonych przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. Chcemy rozwijać pracę na rzecz zwiększania świadomości otoczenia: społecznego, biznesowego, gospodarczego, środowiskowego. Pod naszym dachem znajdują swoje miejsce projekty współtworzone z ośrodkami i organizacjami warszawskimi w programach edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych oraz w działaniach partycypacyjnych i wzmacniających społeczność lokalną.

Do CK Targowa mają dostęp wszyscy ci, którzy zainteresowani są możliwościami jakie daje synergia biznesu, innowacji i edukacji.  

 

 

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.