W niewielkim podwarszawskim miasteczku, w którym nie brakuje ciekawych miejsc do zobaczenia i odwiedzenia, powstała nietuzinkowa atrakcja – zielona enklawa idealna do odpoczynku, rekreacji oraz edukacji. Położony przy odnowionym zabytkowym parku ogród botaniczny z tysiącami roślin urządzono terenie, który od dawna „prosił się” o sensowne zagospodarowanie. Dziś miejsce to cieszy oko mieszkańców oraz odwiedzających gości i daje niezwykłą sposobność do zgłębiania tajników wiedzy przyrodniczej. W centrum zainteresowania są rośliny rosnące w naszym klimacie, np. stare odmiany drzew owocowych oraz rodzime gatunki, które mogą stać się inspiracją do urządzania własnych ogrodów czy balkonów. Ogród zaprasza w swoje progi wszystkich – tych młodszych, starszych oraz co ważne – także osoby z niepełnosprawnościami.

Na najmłodszych czeka plac zabaw z wielką pszczołą i chrząszczem, a obok stacja pogodowa i zagadkowe urządzenia, dzięki którym widać, jak powstają wiry wodne i w jakim kierunku wieje wiatr. Można tam się nie tylko pobawić, ale też i wiele nauczyć. Podążając ścieżką bosych stóp, można dotrzeć do piaskownicy archeologicznej, w której czekają na swoich odkrywców obiekty przykryte warstwą piasku. Dla lubiących szukać wyjścia atrakcją będzie też przestrzenny roślinny labirynt – który z roku na rok będzie się rozrastał. Po pokonaniu toru przeszkód i podglądnięciu mieszkańców owadzich hotelików można odpocząć na wielkich hamakach, wypatrując ptaków, dla których zamontowano na drzewach w ogrodzie liczne budki lęgowe.
Ogród botaniczny w Brwinowie to nie tylko niezwykły edukacyjny plac zabaw, lecz także bezpieczne –ogrodzone, monitorowane i doglądane przez ochronę – miejsce do spacerów i relaksu dla trochę starszych odwiedzających. Ławki i ławostoły ustawione są pośród nasadzonej obficie roślinności, która nie tylko wyglądem zachęca do bliższego poznania. Tabliczki z napisem „Powąchaj mnie” i plansze edukacyjne o roślinach, zwierzętach czy rodzajach miodu umożliwiają naukę przez doświadczanie w warunkach sprzyjających relaksowi. Ogródek ziołowy, który powstał na wyniesionych rabatach, daje pachnące i smakowite plony, którymi można się poczęstować, ale oferuje także miejsce do ogrodniczych eksperymentów. Na lekcje przyrody do ogrodu mogą przychodzić grupy zorganizowane z przedszkoli czy szkół. Także mieszkańcy mogą korzystać tu z wielu edukacyjnych gier, plansz, układanek – ucząc się i poznając przyrodę w czasie wolnym, samodzielnie czy przez wspólną zabawę z innymi. Ogród jest otwarty za dnia, przez większość dni w roku, a wstęp do niego jest nieodpłatny.
Duża zadaszona altana ze stołami i ławkami, zlokalizowana w centrum ogrodu jest świetnym miejscem na przeprowadzanie kreatywnych warsztatów, nie tylko tych przyrodniczych. Daje też schronienie graczom w szachy czy inne planszówki, którzy chętnie odwiedzają brwinowski ogród botaniczny. To miejsce kryje w sobie niezliczone potencjały i sprzyja rozwojowi wielu zainteresowań oraz zdobywaniu wiedzy.
Ogród cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jest także inspiracją do tworzenia własnych ogrodów i poznawania nowych metod upraw warzyw w rabatach wyniesionych. Zasadzona tu roślinność z roku na rok będzie się rozrastać, a ogród przez to będzie się zmieniał, także z uwagi na zmieniające się pory roku. Ma to zdecydowanie walor estetyczny oraz edukacyjny. Sam ogród w perspektywie lat może stać się miejscem, w którym odbywać się będą cyklicznie oraz regularnie zajęcia warsztatowe, szkolne lekcje edukacyjne czy inne zajęcia kreatywne i twórcze, w tym imprezy kulturalne.

Ogród botaniczny w Brwinowie to unikatowe na skalę regionu miejsce, swoista enklawa, bezpieczna i atrakcyjnie urządzona przestrzeń do rekreacji, edukacji, zabawy i odpoczynku. Obiekt jest monitorowany, co ma zapobiegać dewastacji, a roślinność jest na bieżąco pielęgnowana. Przez lata będzie służył lokalnej społeczności. Nasadzone rośliny tworzą ekosystem, będąc jednocześnie niebywałą sposobnością do poznawania świata przyrody i korzystania z jej walorów. Na szczególną uwagę zasługuje również zastosowanie w ogrodzie ekologicznych rozwiązań nawadniania oraz oświetlania terenu. Promuje to oraz daje impuls do poznawania tego typu technologii mających wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i redukcji smogu. Nieopodal wejścia do ogrodu przebiega ścieżka rowerowa, fragment ciągu łączącego Brwinów z sąsiednimi miastami – Milanówkiem i Pruszkowem. Rowerzyści mogą pozostawić rower na parkingu na terenie ogrodu, spokojnie odpocząć oraz zwiedzić nowocześnie zaprojektowany ogród botaniczny, a także odwiedzić przylegający do niego zabytkowy park miejski, pięknie zrewitalizowany w ostatnich latach.
Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania pn. „Zagospodarowanie terenu Parku Miejskiego w Brwinowie – Ogród Botaniczny” – zadanie nr 2 w ramach większego zadania „Kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego w Brwinowie – zagospodarowanie terenów zieleni” realizowanego w latach 2018–2021. Gmina Brwinów uzyskała dofinansowanie na kwotę 2.140.229,65 zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (działanie 2.5) w ramach II osi priorytetowej Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.