Piątek, 26 Kwiecień 2024

Projekt „Chodzież Od Nowa – rewitalizacja fizyczna, gospodarcza, społeczna i kulturalna śródmieścia”

26.04.2024, 00:51
Fot. Chodzież
Fot. Chodzież

Projekt „Chodzież Od Nowa – rewitalizacja fizyczna, gospodarcza, społeczna i kulturalna śródmieścia” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 9 „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”, Działanie 9.2 – Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”.

Za 9 milionów złotych odnowa Chodzieży,
By dać nowe miejsca spotkań nie tylko młodzieży,
Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
No i oczywiście z Wielkopolskiego Operacyjnego.
By uleczyć mieszkańców stosunki i relacje
Oraz przyciągnąć turystów na wakacje.
Chodzieska rewitalizacja dała technicznie dużo dobrego,
Między innymi nowe ławki i kwiatki na fyrtlu Żeromskiego.
Choć mieszkańcom nadal za mało miejsca parkingowego,
Chcemy im dać między blokami coś fajnego, sąsiedzkiego,
Coś innego niż tylko betonowe ścieżki,
By zaznali integracji podczas sadzenia marcheweczki.
W Centrum Aktywnej Integracji i Rehabilitacji mogą się spotykać,
Poznać się na nowo, czasem coś powytykać.
Prosimy tylko o konstruktywną krytykę,
By dobrać na rozwiązanie problemów skuteczną taktykę.
Będziemy prowadzić dialogi,
A także turystycznie poruszać nogi.
Pójdziemy szlakiem Chodzieskiej Porcelany
Zobaczyć park na nowo oddany.
Z kulturą tam sobie odpoczniemy,
Piękny mural i Lamus Tkacki podziwiać będziemy.
Leżąc na leżaku z książką z Bookschronu,
Takiej wygody nie zabierzemy nikomu.
Na koniec muzycznie Aleją Gwiazd Jazzu przejdziemy,
Bo tam na instrumentach zagrać możemy.
Niech się ta aleja stanie miasta wizytówką,
Na Warsztaty Jazzowe dojdziesz tam z altówką.
Morał z tego wiersza niech zostanie w głowie,
W rewitalizacji żyje się w dialogu, a nie w betonozie.

Fot. Chodzież

Projekt „Chodzież Od Nowa – rewitalizacja fizyczna, gospodarcza, społeczna i kulturalna śródmieścia” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej  9 „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”, Działanie 9.2 – Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”,  Poddziałanie 9.2.1 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”, w Ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 9 mln zł. Celem projektu było m.in. polepszenie stanu technicznego obszaru zdegradowanego, wyznaczonego do rewitalizacji.

W rezultacie polepszył się stan wizualny fyrtla ul. Żeromskiego, który wzbogacił się o nową infrastrukturę techniczną – nowa nawierzchnia chodników, jezdni wewnątrz osiedla Żeromskiego, nowe oświetlenie, nowe miejsca postojowe dla mieszkańców; pojawiły się elementy małej architektury tj. ławki, donice z kwiatami, huśtawki, mały plac zabaw, stół do gry w ping-ponga oraz nowe kosze na śmieci i pojemniki pół podziemne do selektywnej zbiórki odpadów. Zamontowane zostały również całkiem nowe elementy w przestrzeni publicznej Chodzieży, mianowicie postawione na postumentach rzeźby o ciekawej formie przestrzennej i kolorystyce, przy których znajdują się kody QR przekierowujące użytkowników smartphonów do strony www Biblioteki Miejskiej w Chodzieży. Zostały wykonane nowe nasadzenia roślin – drzew, zieleni średniej i niskiej. Mieszkańcy os. Żeromskiego wzbogacili się o nowe elementy przestrzeni osiedla, które sprzyjają ich integracji, ale także aktywności w rozwój wspólnej przestrzeni, gdyż powstanie w przyszłości w ramach rewitalizacji społecznego ogrodu sąsiedzkiego pozwoli mieszkańcom razem zadbać o wspólne dobro i bardziej zidentyfikować się z osiedlem. W obszarze fyrtla ul. Żeromskiego, przy ul. Jagiellońskiej 5 został wyremontowany budynek przeznaczony do działalności podmiotu ekonomii społecznej, gdzie 7 października br. wznowiło swoją działalność po przeprowadzce Stowarzyszenie Osób po Endoprotezoplastyce Biodra "Bioderko”. W ten sposób powstało Centrum Aktywnej Integracji i Rehabilitacji zrzeszające i uaktywniające osoby z niepełnosprawnościami – miejsce w pełni dostosowane technicznie do przemieszczania się osób tej grupy społecznej. Centrum może służyć również lokalnej społeczności za miejsce spotkań, miejsce podejmowania decyzji i rozmów z władzami miejskimi, czy też miejsce, w którym można podjąć ciekawą aktywność hobbystyczną lub dowiedzieć się czegoś nowego w ramach edukacyjnej działalności tutejszego Stowarzyszenia Bioderko.

Fot. Chodzież

Na obszarze rewitalizacji oddano do użytku park przy ul. Dworcowej, sąsiadujący z Miejską Biblioteką Publiczną, nazwany na rzecz projektu Parkiem „Odpoczywaj z kulturą”. Do parku został przeniesiony istniejący Lamus Tkacki stanowiący ostatni tego typu obiekt w Chodzieży i będący jednocześnie pomnikiem historycznym. W parku na nowo zostały zaprojektowane i wybudowane ciągi piesze, zamontowano oświetlenie energooszczędne, posadowiono nową fontannę oraz umieszczono przeszklony budynek tzw. Bookschron mający w najbliższej przyszłości pełnić rolę biblioteki plenerowej. Park wyposażono w elementy małej architektury - siedziska, ławki, leżaki, kosze na śmieci, stoły do gry w szachy. Wykonano nowe nasadzenia drzew oraz zieleni niskiej. Do szlaku „Chodzieskiej Porcelany” nawiązują zamontowane wzdłuż ścieżek ceramiczne elementy. Niewątpliwie piękną częścią zagospodarowania parku „Odpoczywaj z kulturą” jest mural namalowany na elewacji Biblioteki Miejskiej i przedstawiający nieistniejący już na ul. Kościuszki kościół ewangelicki. Do parku przylega także nowo wybudowany parking, znajdujący się od strony ulicy Składowej.  Park „Odpoczywaj z kulturą” przysłuży się z pewnością wielu mieszkańcom miasta, jako nowe miejsce wypoczynku, spotkań i miejskich aktywności, dzięki jego multifunkcyjności.

W ramach rewitalizacji utworzona została również Aleja Gwiazd Jazzu, znajdująca się przy ul. Strzeleckiej, gdzie wzdłuż chodnika zamontowane zostały na postumentach rzeźby przedstawiające na szkle instrumenty muzyki jazzowej. Tuż przy rzeźbach umieszczone zostały kody QR przekierowujące użytkowników smartphonów do strony www Chodzieskich Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych. Aleja Gwiazd Jazzu z pewnością stanie się wizytówką miasta, gdyż prowadzi ona mieszkańców i przyjezdnych z centrum miasta do Chodzieskiego Domu Kultury, gdzie corocznie od ponad 50-ciu lat organizowane są Warsztaty Jazzowe. Na ulicy Strzeleckiej została wykonana także nowa nawierzchnia jezdni, chodników oraz odprowadzenie wód opadowych, zamontowane nowe energooszczędne oświetlenie ulicy. Zmniejszono powierzchnię jezdni na rzecz zwiększenia obszaru zieleni. Części starego boiska wykorzystano na wybudowanie placu rekreacyjno-sportowego z nową - dla tego typu obiektów w Chodzieży, bezpieczną nawierzchnią. Poszczególne fragmenty placu zajmują: mała siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci z wbudowaną w podłoże trampoliną oraz zewnętrzne instrumenty muzyczne, będące nawiązaniem do koncepcji jazzowej alei. Plac został wyposażony w drewniane siedziska, które wraz z nową roślinnością i rzeźbą tworzą estetyczne i funkcjonalne miejsce do rekreacji i zabawy. Mieszkańcy ulicy Strzeleckiej zyskali także nowe miejsce wypoczynku i spotkań w postaci placu rekreacyjnego. Zwiększyła się zatem powierzchnia do wypoczynku biernego, jak i aktywnego, gdyż duży plac przylegający do tego obszaru umożliwia realizację różnego rodzaju aktywności integrujących lokalną społeczność.

Techniczny etap rewitalizacji odświeżył miejsca spotkań w Chodzieży, a także stworzył nowe atrakcyjne miejsca do różnego rodzaju aktywności.  Kolejny  etap rewitalizacji to praca z ludźmi, z lokalną społecznością. Proces długi, wymagający, ale jednocześnie interesujący i pełen nowych doświadczeń, zarówno dla mieszkańców obszaru rewitalizacji, jak i dla urzędników oraz lokalnych organizacji. Podstawą rewitalizacji społecznej jest dialog, który pozwoli budować wizerunek, potencjał i charakter miasta, a tym samym wpłynie na jakość życia wszystkich mieszkańców.

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.