Poniedziałek, 29 Kwiecień 2024

Budowa miejskiego placu zabaw na terenie Ogródka Jordanowskiego przy ul. Stalmacha w Raciborzu

29.04.2024, 18:31
Fot. Racibórz
Fot. Racibórz

Ogród Jordanowski w Raciborzu zlokalizowany jest w centrum miasta, w sąsiedztwie m.in. licznych budynków mieszkalnych, szkół i przedszkoli, instytucji kultury. Miejsce to przed podjęciem inwestycji nie było atrakcyjne z uwagi na bardzo zły stan techniczny, zdegradowaną oraz zaniedbaną zieleń. W Ogrodzie kumulowały się zdarzenia o charakterze chuligańskim.
Remont Ogrodu, wyczekiwana od wielu lat przez mieszkańców miasta inwestycja w Raciborzu, stał się jednym z kluczowych zadań Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta na lata 2014-2020.

Tytuł projektu

Budowa miejskiego placu zabaw na terenie Ogródka Jordanowskiego przy ul. Stalmacha w Raciborzu

 

Nazwa beneficjenta

Miasto Racibórz

Finansowanie

Środki EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020

 

Okres realizacji inwestycji

04-08-2016 r.  - 30-06-2020 r.

Data oddania inwestycji do użytku

04-06-2020 r.

Opis inwestycji oraz opis jej wpływu na lokalną społeczność

Ogród Jordanowski w Raciborzu zlokalizowany jest w centrum miasta, w sąsiedztwie m.in.  licznych budynków mieszkalnych, szkół i przedszkoli, instytucji kultury. Miejsce to przed podjęciem inwestycji nie było atrakcyjne z uwagi na bardzo zły stan techniczny, zdegradowaną oraz zaniedbaną zieleń. W Ogrodzie kumulowały się zdarzenia o charakterze chuligańskim.

Remont Ogrodu, wyczekiwana od wielu lat przez mieszkańców miasta inwestycja w Raciborzu, stał się jednym z kluczowych zadań Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta na lata 2014-2020.

 

Ogród Jordanowski poddano kompleksowemu remontowi i rewitalizacji.

Centralną część stanowi strefa zabawowa dla dzieci w różnym wieku, w tym zestawy dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dla najmłodszych przygotowano huśtawkę-bocianie gniazdo, huśtawki wahadłowe, piaskownice, karuzele, sprężynowce, tyrolkę, równoważnię, koparkę, mini park linowy. Dzieci starsze mogą bawić się, a także rozwijać swoją sprawność fizyczną, korzystając z zestawu wspinaczkowego i elementu typu "spętane dłonie", a także trampoliny. Młodzież natomiast ma dostęp do zestawu do ćwiczeń (flowpark). W Ogrodzie nie brak także elementów rozwijających umiejętności poznawcze bez ograniczeń wiekowych: ścianka interaktywna, ścieżka sensoryczna, a także zestaw urządzeń optyczno-słuchowych znajdujących się w strefie doświadczeń. Pod urządzeniami zabawowymi wykonano bezpieczne nawierzchnie z mat przerostowych i poliuretanu.

Aby polepszyć jakość powietrza, a także uprzyjemnić pobyt dzieciom i dorosłym, wykonana została "zielona ściana” (ogród horyzontalny). W Ogrodzie znajduje się ponadto ściana do wyświetlania filmów oraz urządzenia siłowni zewnętrznej.

W centralnej części Ogrodu, obok placu zabaw, znajduje się zadaszenie służące odpoczynkowi dzieci oraz ich opiekunów np. w czasie opadów czy też upałów. Nowe strefy wypoczynku poza altaną, to leżaki miejskie, ławeczki, moduły betonowe oraz łąka trawiasta.

Ogród Jordanowski to także pokaźnych rozmiarów strefa zieleni. Zachowane starodrzewie uzupełniają teraz setki nowych nasadzeń, założono łąkę kwietną, a także przygotowano teren pod ogród społeczny.

Na terenie Ogrodu znajdują się ponadto: nowo powstały zdrój uliczny oraz kompleksowo wyremontowany publiczny szalet. Przebudowana została górka saneczkowa.  Wyremontowano scenę i pergolę. Na całym terenie wykonano nowe chodniki. Teren został wyposażony w oświetlenie parkowe oraz monitoring.

 

Zrewitalizowany teren ożył społecznie, jest bardzo licznie i chętnie odwiedzany przez mieszkańców Raciborza, a także osoby odwiedzające miasto. Ogród stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych. Poprawiła się estetyka centrum miasta. Poprawił się stan bezpieczeństwa w parku.

 

Koncepcja rewitalizacji Ogrodu opierała się na projektowaniu społecznym. W proces opracowania koncepcji technicznej Ogrodu, zaprojektowania stref zabawowo-wypoczynkowych i zieleni oraz dobór urządzeń infrastruktury, włączeni zostali aktywni mieszkańcy Raciborza. Powstała nieformalna grupa robocza, która uczestniczyła w pracach projektowych. Projekt był poddany szerokim konsultacjom społecznym.

 

Link do strony www Beneficjenta nt. zrealizowanej inwestycji

 

 

https://www.raciborz.pl/urzad/aktualnosci_lista/Bramy-Ogrodka-Jordanowskiego-zostaly-otwarte/idn:8276

 

 

 

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.