Sobota, 13 Sierpnia 2022

Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jez. Krzywym w Olsztynie

22.11.2021, 10:27 Aktualizuj: 30.11.2021, 16:00
Fot. Urząd Miasta Olsztyna
Fot. Urząd Miasta Olsztyna

W wyniku ww. inwestycji powstał obiekt o nazwie Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”. To nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem – jeziorem Ukiel (potocznie zwanym Krzywym).

Część główna obiektu znajduje się przy ul. Kapitańskiej. Tam zlokalizowano m. in. budynek kapitanatu, wypożyczalnię sprzętu pływającego oferującą ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska. Plażowicze mają do dyspozycji m. in.: szatnie, prysznice, platformy wypoczynkowe, place zabaw, boiska, skatepark (zimą snowpark), pomosty spacerowe i widokowe. Doskonałe warunki do rekreacji stwarza promenada spacerowa i rozbudowana sieć ścieżek pieszo-rowerowych łączących poszczególne obiekty CRS.

Przy ul. Olimpijskiej znajduje się druga ważna część CRS, a mianowicie Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa. Jest to obiekt typowo kajakarski – mają w nim siedzibę cztery olsztyńskie kluby: Kayak Sport Club Olsztyn, Olsztyński Klub Sportów Wodnych, Olsztyński Klub Smoka oraz Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie. Jest tu również wypożyczalnia sprzętu sportowego, całoroczna hala do siatkówki plażowej oraz siłownia z odnową biologiczną.

Trzeci fragment CRS to Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego przy ul. Sielskiej.

Na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel” znajduje się kilka punktów gastronomicznych.

Kluczowym faktem w odniesieniu do kryterium zaufania jest to, że to sami mieszkańcy Olsztyna wskazali zagospodarowanie brzegów jeziora Ukiel jako kluczową inwestycję Miasta. Projektując, a potem budując ten obiekt inwestor miał na celu spełnienie wymagań możliwie szerokich grup odbiorców posiadających różne cechy. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że budowa zaufania społecznego wokół tego obiektu się powiodła. Dowodami na to są nagrody dla tego kompleksu – z miejscem w finale prestiżowego konkursu World Architecture Festival 2015 (jako jedyny obiekt z Polski).

Założeniem inwestora jest utrzymanie znakomitego poziomu infrastruktury i świadczonych usług oraz ich dalsze rozwijanie i ulepszanie. To efekt świadomego założenia, jakim było dostrzeżenie potencjału połączenia unikalnych warunków naturalnych z nowoczesną infrastrukturą. W ocenie inwestora to połączenie pozwala znacząco rozszerzać profil działalności tego obiektu ponad przypisane mu funkcje rekreacyjne i sportowe. Myśląc w tym duchu, Urząd Miasta Olsztyna zdecydował, że Centrum „Ukiel” będzie miejscem odbywania się największej imprezy muzycznej w mieście – Olsztyn Green Festival.

Przy budowie kompleksu korzystano wyłącznie z najnowocześniejszych wówczas materiałów i rozwiązań technologicznych oraz architektonicznych. W jego skład wchodzą m. in. elementy nie spotykane gdzie indziej – dobrym przykładem jest tu całoroczne kryte boisko do gry w siatkówkę plażową. Innowacyjne jest również wtopienie nowoczesnej infrastruktury w unikatowe naturalne warunki panujące nad jeziorem Ukiel.

Budowa Centrum „Ukiel” to najbardziej spektakularna inwestycja Olsztyna ostatnich lat. Zanim doszło do jej realizacji, Urząd Miasta Olsztyna prowadził wśród mieszkańców badania preferencji oraz konsultacje społeczne. W ich wyniku stwierdzono, że zdaniem mieszkańców jednym z najważniejszych fundamentów potencjału turystycznego Olsztyna jest kilkanaście jezior w granicach administracyjnych miasta. Sami mieszkańcy wskazali, że pożądanym kierunkiem inwestycji miejskich jest zagospodarowanie brzegów jezior.

W ramach ww. projektów wykonana została także infrastruktura towarzysząca, uzupełniająca tworzoną bazę sportowo-rekreacyjną. Wzdłuż brzegów jeziora, w rejonie Słonecznej Polany i Zatoki Miłej powstał wielofunkcyjny szlak turystyczny – odpowiadający na potrzeby turystyki pieszej, rowerowej i zimowej. Szlak ten powiązany jest funkcjonalnie i lokalizacyjnie z układem szlaków przy jeziorze. W sezonie pełni on funkcje szlaku turystyki pieszej i rowerowej, zima zaś toru do nart biegowych.

Całoroczna infrastruktura, wysokiej jakości i szerokiego wykorzystania pozwala na podtrzymanie i rozwijanie dotychczas organizowanych imprez sportowych, w tym m. in.: Olympic Cup – Puchar Świata w Żeglarstwie – klasa 49-r, Grand Prix i Amatorskie Mistrzostwa Olsztyna w Triatlonie MTB, Otwarte Mistrzostwa Olsztyna w Siatkówce Plażowej, Match Racing – Puchar Świata w Żeglarstwie Mieczowym.

Oprócz wielofunkcyjności oraz całoroczności bazy sportowo-rekreacyjnej, jak również lokalizacji nad jeziorem, w otoczeniu lasów, szczególnym atutem kompleksu jest również bardzo dobra dostępność komunikacyjna. Położenie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 16, bliska odległość do Dworca Zachodniego czy centrum miasta, dobre połączenia drogowe z osiedlami mieszkaniowymi sprzyja użytkownikom.

Wskutek realizacji projektu zwiększyła się oferta turystyczna miasta i regionu, dostępna zarówno w sezonie letnim, jak i – w szczególności – poza sezonem. Stworzenie warunków do uprawiania sportów wodnych, lodowych, turystyki rowerowej, narciarskiej, organizacja imprez o znaczeniu lokalnym oraz tych o randze międzynarodowej stanowi doskonałą promocję dla Olsztyna. W ramach projektu wykorzystywane są różne narzędzia ITC ze stroną internetową kompleksu na czele. Dzięki zastosowanym technologiom użytkownicy bazy sportowo-rekreacyjnej mogą w niezwykle łatwy i szybki sposób zapoznawać się z bieżącą ofertą kompleksu, jego dostępnością czy organizowanymi w jego obrębie imprezami.

Przedsięwzięcie i stworzone produkty są odpowiedzią na zmieniające się trendy funkcjonowania społeczeństwa. Lokalizacja przedmiotowej inwestycji związanej z rekreacją, sportem i turystyką nad jeziorem Ukiel, jest w pełni uzasadniona, ponieważ tereny te są w sposób naturalny do tego predestynowane. Wskutek realizacji projektu zwiększyła się oferta turystyczna miasta i regionu, dostępna zarówno w sezonie letnim, jak i – w szczególności – poza sezonem. Spowodowało to w efekcie podniesienie atrakcyjności turystyki Olsztyna oraz potencjału w zakresie turystyki, również tej określanej mianem biznesowej (na przestrzeni ostatnich kilku lat ruch turystyczny w mieście wzrósł o około 30 procent). Realizacja projektu – kosztem łącznie blisko 100 mln zł – pozytywnie wpływa na wzrost zainteresowania Olsztynem oraz Warmią i Mazurami oraz umożliwia dalszy rozwój usług turystycznych i okołoturystycznych. Wybudowanie infrastruktury sportowo- rekreacyjnej nad jeziorem Ukiel zaowocowało także ożywieniem gospodarczym w tej części miasta. Nadane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego nowe funkcje usługowe zwróciły uwagę przedsiębiorców i zachęciły do inwestowania na terenach sąsiadujących i budowania na nich infrastruktury noclegowo-gastronomicznej. Powyższe zaś sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy.

 

Głosuj na wybrany projekt

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.