Czwartek, 24 Kwiecień 2025

Czarny Dunajec: Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie

24.04.2025, 01:50
UG Czarny Dunajec
UG Czarny Dunajec

W połowie 2018 roku zakończyły się trwające od sierpnia 2017 r. prace związane z przebudową i zmianą sposobu użytkowania budynku tzw. „starego ośrodka zdrowia” na Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w ramach projektu pt. „Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko – słowackiego pogranicza” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020.

W wyniku realizacji tego zadania Gmina Czarny Dunajec utworzyła w zabytkowym budynku zlokalizowanym w centrum miejscowości Chochołów Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego „Muzeum Torfowisk”. Budynek ten należy do zabytkowego kompleksu ludowej architektury drewnianej z XVIII i XIX wieku, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako zabytek klasy „0” oraz wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.
Pełnił on dawniej funkcję ośrodka zdrowia. Teraz został odrestaurowany i zmodernizowany, a w pomieszczeniach na parterze utworzona została multimedialna ekspozycja torfowisk polsko-słowackiego pogranicza.

Posiada ona interaktywne wyposażenie i wykorzystuje nowoczesne formy komunikowania się z użytkownikami i przekazywania wiedzy na temat różnych aspektów związanych z procesem powstawania torfowisk, chronionymi gatunkami flory i fauny, itp. Dzięki swojej multimedialnej formie ekspozycja umożliwia samodzielne zwiedzanie przez dzieci, młodzież i dorosłych. Zwiedzający mogą skorzystać m.in. z multimedialnej mapy torfowisk, animowanych plansz, symulatorów, stanowiska do eksperymentów, poznać duży model chronionej rosiczki, a także zagrać w interaktywny quiz.  
 

UG Czarny Dunajec



W Centrum można obejrzeć jedną z najstarszych i najlepszych kolekcji okazów dermoplastycznych ptaków i ssaków z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, a wykonanych przez Antoniego Kocyana w latach 1850-90. Wśród eksponatów można również zobaczyć m.in. orła przedniego, wilka, niedźwiedzia, bielika, pomurnika, sępa płowego i ok. 170 gatunków innych ptaków.

Muzeum torfowisk w Chochołowie zlokalizowane jest również bezpośrednio na trasie transgranicznego Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku rowerowego wokół Tatr, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród rowerzystów jeżdżących od polskiej 
i słowackiej strony. Wykonanymi i oznakowanymi w ramach projektu ścieżkami rowerowymi można dotrzeć bezpośrednio z „Muzeum torfowisk” na chronione obszary torfowisk.
 

UG Czarny Dunajec



Powstałe „Muzeum torfowisk” stanowi podstawowy element budowanego z partnerem słowackim transgranicznego produktu turystycznego związanego z ochroną i udostępnianiem torfowisk polsko-słowackiego pogranicza. Jest komplementarne do muzeum torfowisk 
z multimedialną ekspozycją, które realizuje partner słowacki na Orawskim Zamku. W ten sposób w jednym projekcie połączone zostanie przywrócenie dawnej świetności historycznym budynkom z ich adaptacją na cele upowszechniania dziedzictwa przyrodniczego.  

Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk stało się częstym celem wycieczek szkolnych zarówno wśród młodszych dzieci jak i młodzieży z okolicy i nie tylko. Jest także dużą atrakcją turystyczną regionu, gdyż w najbliższej okolicy nie ma  podobnego muzeum. 

Muzeum interaktywne jest odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania zwiedzających oraz nawiązuje do nowych tendencji w muzealnictwie. Muzeum jest nastawione na widza – aktywizuje go podczas zwiedzania i prezentuje tematykę w sposób łatwy i ciekawy. Różnorodne formy przekazu, zwłaszcza multimedia  i nowe technologie, oddziałują na różne zmysły i wywołują interakcję ze zwiedzającym. Widz może bliżej zapoznać się z prezentowaną tematyką, „poczuć” ją, a dzięki temu „wynieść” ze zwiedzania więcej niż po zwykłym obejrzeniu eksponatów.    


 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.