Unikalny obiekt techniki – zbiornik wyrównawczy wybudowany w 1972 r., tzw. wieża ciśnień
w Ciechanowie przeszedł pełną metamorfozę. Wieża stała przez lata stał opustoszała, ulegając powolnej degradacji. Wzrost zainteresowania obiektem nastąpił po 2013 r., kiedy portal The World Geography umieścił go na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych wież na świecie.
Unikalny obiekt techniki – zbiornik wyrównawczy wybudowany w 1972 r., tzw. wieża ciśnień w Ciechanowie przeszedł pełną metamorfozę. Wieża stała przez lata stał opustoszała, ulegając powolnej degradacji. Wzrost zainteresowania obiektem nastąpił po 2013 r., kiedy portal The World Geography umieścił go na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych wież na świecie. W lutym 2014 r. obiekt włączony został do wojewódzkiej ewidencji zabytków nieruchomych techniki, nie zmieniło to jednak w żadnym stopniu jego sytuacji.
Miasto podjęło się realizacji inwestycji chcąc ratować wieżę przy wielu głosach społecznych opowiadających się za jej zburzeniem. Podjęto rozmowy z Politechniką Warszawską, lokalnymi przedstawicielami kultury i oświaty, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie oraz z obecnymi i emerytowanymi nauczycielami przedmiotów ścisłych.
Wieża zaczęła zmieniać swoje oblicze w 2017 r, kiedy to po przejęciu jej od Zakładu Wodociągów
i Kanalizacji oraz po pozyskaniu środków europejskich miasto przystąpiło do rewitalizacji. Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V Gospodarka przyjazna środowisku, Działanie 5.3 Dziedzictwo kulturowe. Dotacja z Unii Europejskiej na rewitalizację wieży to ponad 2,7 mln zł. Inwestycję ukończono pod koniec 2018 r. Konstrukcja została wyczyszczona i pomalowana, torus obłożono nową blachą tytanowo-cynkową oraz oświetlono. Wokół wieży wybudowano fontannę, zagospodarowano też teren zielony.
Wykorzystując potencjał zabytku oraz jego czysto matematyczny kształt zaplanowano nową funkcję i przeznaczenie obiektu. Obok „wieży ciśnień”, ze środków własnych miasto wybudowało dwukondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Nowoczesna forma w kształcie podkowy, sale ekspozycyjne zlokalizowane w części podziemnej z przesuwnymi ścianami oraz tarasami widokowymi na „wieżę ciśnień” (w tym na dachu) to jedne z wielu zastosowanych nowatorskich i nietuzinkowych rozwiązań technologicznych odebranego pod koniec 2018 roku budynku. Na dachu budynku została zasiana trawa. W obiekcie prowadzone są zajęcia i warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi, a konstrukcja wieży
i zamknięta w niej symbolika matematyczna jest podstawowym materiałem poglądowym.
Strona www Parku Nauki Torus: https://parknaukitorus.pl/o-parku/.