Samorząd Miasta i Gminy Pleszew w roku 2014 przejął tereny i obiekty pokolejowe zlokalizowane w obszarze ulic Targowa, Kolejowa, Sienkiewicza w Pleszewie. W skład mienia, oprócz gruntów weszły m.in: były dworzec kolei wąskotorowej, budynki warsztatowe kolei wąskotorowej wraz z parowozownią, perony, torowiska oraz rampa rozładunkowa i teren przeładunkowy. Obiekty te odznaczały się znacznym stopniem degradacji. W bardzo złym stanie znajdowały się również nawierzchnie dróg sąsiadujących z obiektami (dojazdowych), w tym z górą stuletnia kostka brukowa.

Decyzję o zgłoszeniu inwestycji pn. „Pociąg do kultury - zagospodarowanie byłych terenów kolejowych w Pleszewie” do Konkursu podjęto z uwagi na wyjątkowość projektu, na którą składają się następujące fakty:
a) rewitalizacja obszaru stacji kolei wąskotorowej wraz z otoczeniem, co skutkuje wyeksponowaniem obiektu jako dziedzictwa regionalnego oraz stworzeniem miejsca atrakcyjnego turystycznie i historycznie.
b) nadanie nowych funkcji (kulturotwórczych) budynkom dawnego dworca oraz parowozowni / warsztatu wraz z rewitalizacją peronów, ale przy zachowaniu połączeń wąskotorowych
c) rewitalizacja obiektów kolei wąskotorowej w Pleszewie stoi w opozycji do postępującej w Polsce degradacji innych tego typu obiektów.
d) zagospodarowanie nieużytkowanej przedtem przez pieszych i ruch kołowy przestrzeni okołodworcowej (dawnych terenów rozładunkowych) na miejsce spacerów (tereny zielone wraz z małą architekturą) oraz nową drogę łączącą ulice Ogrodową i Targową z zachowaniem stylistyki korespondującej z charakterem miejsca.
e) zachowanie i remont oryginalnej brukowanej nawierzchni ulicy Kolejowej jako jedynej tego typu w Pleszewie.
f) stworzenie czytelnej historycznie i architektonicznie kompozycji w centralnie położonej przestrzenie miejskiej.
Rewitalizacja, zagospodarowanie przestrzeni i adaptacja obszaru pokolejowego na działalność kulturalną wraz rewitalizacją ulicy Kolejowej oraz zagospodarowaniem odcinka ul. Targowa –
ul. Ogrodowa realizowana była w latach 2017 – 2019.
Koszt inwestycji wyniósł 15 155 311,21 zł

Inwestycja polegająca na rewitalizacji terenów pokolejowych w Pleszewie spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem społecznym. Poprawa warunków funkcjonowania instytucji kultury przyczyniła się do większego zainteresowania ich ofertą, wzbogacenia tejże oferty oraz znacznego wzrostu liczby korzystających/odbiorców. Rewitalizację przeprowadzono w sposób nowoczesny, przy zachowaniu oryginalnych walorów historycznych, doskonale wpisując ją tkankę miejską. Elementy wystroju zewnętrznego oraz wewnętrznego przypominają o rodowodzie obiektów, przyczyniają się do popularyzacji lokalnej historii, regionalizmu. Wartości te wspomagane są przez utrzymanie przewozów wąskotorowych, w tym tych o charakterze widokowymi i turystycznym.

Dawne tereny pokolejowe są obecnie otwartą przestrzenią, dostępną dla wszystkich pokoleń mieszkańców Ziemi Pleszewskiej: miasta, gminy i powiatu, a także pasjonatów kolejnictwa. Zarówno elementy zewnętrzne, jak i budynki są w pełni przystosowane do osób niepełnosprawnych, zachęcają do aktywności, stymulują wartości kulturowe i historyczne.
Zrewitalizowany społecznie obszar pełni wiele funkcji:
• kulturotwórczą (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie oraz Dom Kultury
w Pleszewie organizujące niebiletowane przedsięwzięcia kulturalne)
• komunikacyjną (utworzenie nowego przystanku komunikacji miejskiej, przewozy linią wąskotorową, nowo wybudowana ulica łącząca ulice Targową i Ogrodową)
• rekreacyjną (tereny zielone i mała architektura)
• proekologiczną (nowe nasadzenia drzew)
• edukacyjną (historia regionalna związana z koleją wąskotorową).
Koszt całkowity Projektu „Pociąg do kultury”: 15 155 311,21 zł
W tym dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach WRPO: 9 693 776,72 zł
Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 9: Infrastruktura dla kapitału ludzkiego
Działanie 9.2. Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych
Poddziałanie 9.2.1. Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych
oraz
Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 4: Środowisko
Działanie 4.4. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego
Poddziałanie 4.4.1. Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu.