https://lis.gdynia.pl/rewitalizacja-gdynia-odnowa/inwestycje/
https://www.gdynia.pl/rewitalizacja/aktualnosci,3963?page=1
Rewitalizacja jest procesem wyprowadzenia ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych – ustawa z dnia 9 października 2015 roku. Dokument określa sposób prowadzenia tego procesu jako kompleksowy, uwzględniający zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji. Przystępując do przeprowadzenia rewitalizacji, zgodnie z wytycznymi ustawy, miasto zobowiązało się do wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Obszar został wskazany jako zdegradowany, w stanie kryzysowym – z uwagi na koncentrację negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczające poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym, oraz gdy występuje na nim co najmniej jedno z negatywnych zjawisk gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych.
Prowadzona rewitalizacja ma na celu:
o zwiększenie dostępu do szerokiej oferty usług opiekuńczych i wychowawczych, co umożliwi udział w nich większej liczbie osób obejmowanych świadczonymi lokalnie usługami społecznymi;
o zapewnienie dostępu do wysokiej jakości przestrzeni publicznej, zwiększenie zaangażowania i współodpowiedzialności mieszkańców osiedla oraz poprawa spójności społeczności lokalnej poprzez zapewnienie dostępu do usług społeczno-kulturalnych;
o zjednoczenie mieszkańców wokół wspólnych spraw, ograniczenie lokalnych konfliktów oraz wzbudzenie wzajemnego poszanowania dla odmiennych potrzeb, a także przywiązania mieszkańców do nowoutworzonej przestrzeni;
o pobudzenie aktywności mieszkańców, która daje realną szansę na zmniejszenie liczby osób funkcjonujących od lat w systemie pomocy społecznej – bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych, stabilizację lub wzrost dochodów mieszkańców, rozwój gospodarczy czy wzrost atrakcyjności inwestycyjnej obszaru.
Ważnym elementem działań społecznych na obszarach rewitalizacji jest animacja. Jedna z jej form to np. Fundusz Sąsiedzki - narzędzie podobne do Budżetu Obywatelskiego - lecz projektowane na małą, lokalną skalę. Drobna pula środków (2 tys. zł na wniosek daje możliwość realizacji 4 do 11 pomysłów na obszarze w ciągu roku), prosty formularz zgłoszeniowy oraz formuła wyboru (komisja oceniająca) i realizacji pomysłów sprzyjają realizacji potrzeb szytych na miarę konkretnego sąsiedztwa, przy pełnym zaangażowaniu pomysłodawcy. Zwyczajna aktywność sąsiedzka jak zagranie meczu piłkarskiego może być wstępem do kolejnych. To buduje więzi i wspólnotę.
Podobnie włączający charakter ma aktywność organizacji pozarządowych. Z myślą o nich ogłaszane są konkursy na działania w przestrzeni o charakterze kulturalnym, edukacyjnym lub artystycznym – wymogiem jest tu zaangażowanie mieszkańców. Kiedy w rewitalizowanym sąsiedztwie pojawia się artysta czy projektant, praca środowiskowa przyjmuje formę animacji kultury. Język sztuki sprzyja dialogowi, pomaga rozwiązywać konflikty.
W ramach procesu rewitalizacji Gdynia OdNowa realizowane były i są następujące projekty:
Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego
Okres realizacji: marzec 2017 – grudzień 2019
Wartość projektu: 17 000 000,00 zł
Dofinansowanie UE (EFRR): 11 809 170,34 zł
Projekt został zrealizowany w całości. Głównym celem realizacji projektu, którego przedmiotem była kompleksowa rewitalizacja osiedla zlokalizowanego w rejonie ul. Zamenhofa i Opata Hackiego, było zmniejszenie dysproporcji w jakości życia mieszkańców osiedla w stosunku do mieszkańców innych części Gdyni i województwa. Realizacja projektu doprowadziła do zwiększenia aktywności społecznej i gospodarczej oraz do włączenia społecznego mieszkańców. Projekt był realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem, który trwa do końca tego roku, pn.: „Gdynia odNowa: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Zamenhofa-Opata Hackiego”.
Realizacja projektu „Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego” zakładała realizację czterech wzajemnie powiązanych zadań:
o adaptację budynku przy ulicy Opata Hackiego 33 dla potrzeb utworzenia wielofunkcyjnego Centrum Sąsiedzkiego poprzez jego kompleksową przebudowę;
o zagospodarowanie terenu osiedla poprzez reorganizację układu komunikacyjnego w celu ograniczenia ruchu samochodowego;
o rozbudowę układu dróg wynikającą ze zmiany organizacji ruchu na terenie osiedla;
o przebudowę i remont wybranych elementów części wspólnych 3 budynków mieszkalnych stanowiących własność Wspólnot Mieszkaniowych współrealizujących projekt zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.
W projekcie przewidziano także realizację zadania poświęconego partycypacji społecznej i inicjatywom lokalnym (instrument elastyczności). Zadanie obejmowało, m.in.: uruchomienie punktu konsultacyjnego, prowadzenie współpracy z mieszkańcami (zakup materiałów do realizacji działań aktywizujących i kształtujących postawy obywatelskie, w tym drobnych prac remontowych, publikacja wkładek poświęconych procesowi rewitalizacji, wykonanie i montaż tablic informujących o procesie rewitalizacji), a także zlecanie zadań publicznych organizacjom pozarządowym w zakresie partycypacji społecznej oraz rozwoju i wspierania inicjatyw oddolnych.
Zakończona przemiana Chyloni jest jedną z trzech metropolitalnych działań rewitalizacyjnych przeprowadzanych w Gdyni, finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. W ramach projektu „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa – Opata Hackiego” kompleksową rewitalizacją objęto teren o powierzchni ok. 10,5 ha, co stanowi ok. 3 proc. Chyloni. Mieszka tu ok. 1950 osób, czyli ok. 9% populacji dzielnicy. Oznacza to, że osiedle Zamenhofa - Opata Hackiego jest najgęściej zaludnionym spośród gdyńskich obszarów rewitalizacji.
Prace inwestycyjne podzielono na dwa etapy. W pierwszym, który zakończył się w kwietniu 2018 r., przebudowano bądź wybudowano nowe odcinki sieci kanalizacji deszczowej - okalającej rewitalizowany rejon, wzdłuż ulicy Komierowskiego, Opata Hackiego i św. Mikołaja – oraz pojemny zbiornik retencyjny. Dzięki temu rozwiązano problem podtopień ulic i parkingów po opadach deszczu. Sieci teletechniczne, energetyczne, gazowe czy wodociągowe przebudowano w zakresie kolidującym z realizowanymi robotami. Zbudowano ul. Komierowskiego, łączącą ul. Opata Hackiego z Morską. Poszerzono chodniki, wyrównano jezdnie, wyniesiono skrzyżowania poprawiając bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu.
Rozbudowano także ulice Opata Hackiego, Zamenhofa i św. Mikołaja; pojawiło się nowe oświetlenie.
Komunalne budynki mieszkalne przy ul. Zamenhofa 9 i 13 oraz Opata Hackiego 31 docieplono, zyskały też nowe elewacje. W ramach prac termomodernizacyjnych wymieniono wszystkie okna, grzejniki i instalacje CO. Do budynków doprowadzono ciepłą wodę. Poza poprawą estetyki, największą korzyścią remontów jest zmniejszenie kosztów ogrzewania w sezonie zimowym.
W lipcu 2018 roku podpisano umowę z wykonawcą drugiej części prac – i wkrótce po tym rozpoczęły się zmiany wewnątrz osiedla. W ich ramach teren uzbrojono w kanalizację deszczową, by uzupełnić tę, która powstała w pierwszym etapie inwestycji. Przebudowano ulicę Zamenhofa: powstały nowe, oświetlone dojazdy do budynków oraz przyblokowe parkingi. Przez środek osiedla przebiega dziś oświetlona aleja z przestrzeniami rekreacyjnymi i placami zabaw. Urządzono trawniki, nasadzono nową roślinność, ustawiono elementy małej architektury.
W kompleksowo przebudowanym budynku przy ul. Opata Hackiego 33 od maja 2019 r. działa centrum sąsiedzkie Przystań Opata Hackiego 33 z Biblioteką Chylonia.
Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie
Okres realizacji: lipiec 2017 – listopad 2021
Całkowita wartość projektu: 25 696 727,80 zł
Dofinansowanie UE : 17 001 805,88 zł
Celem projektu jest kompleksowa rewitalizacja rejonu dawnej wsi Oksywie z ulicami Dickmana, Śmidowicza, obszaru o pow. ok. 193 ha zamieszkałego przez ok. 2500 osób, będąca indywidualnie określoną w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji strategią wzajemnie powiązanych działań zmierzających do ograniczenia zjawiska wykluczenia społecznego mieszkańców, zwiększenia poczucia odpowiedzialności i zaangażowania w życie lokalne, a także aktywizacji mieszkańców poprzez kształtowanie postaw obywatelskich.
W ramach realizacji zaplanowano szereg wzajemnie powiązanych zadań inwestycyjnych dotyczących obiektów użyteczności publicznej oraz rozwoju przestrzeni publicznych:
o stworzenie centrum sąsiedzkiego Przystań przy ul. Śmidowicza 49, w ramach którego świadczona będzie oferta działań społecznych,
o stworzenie traktu pieszego i parku leśnego pomiędzy ulicami Bosmańską i Żeglarzy z wykorzystaniem formuły konkursu urbanistyczno-architektonicznego,
o remont lokalu komunalnego przy ul. Pułkownika Dąbka 52 dla potrzeb rozwoju oferty usług społecznych,
o budowa ul. Makowskiego wraz z przejściem w kierunku ul. Arciszewskich oraz wykonanie ciągu pieszego przy ul. Arciszewskich na wysokości Kościoła Św. Michała Archanioła,
o zagospodarowanie przestrzeni publicznej w rejonie ul. Arciszewskich,
o przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie centrum dawnej wsi Oksywie,
o utworzenie boisk w sąsiedztwie V Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Arendta Dickmana,
o zagospodarowanie terenów w obrębie Osady Rybackiej,
o modernizacja wybranych elementów części wspólnych w mieszkalnych budynkach komunalnych oraz budynkach stanowiących własność wspólnot mieszkaniowych będących Partnerami projektu.
Działaniami towarzyszącymi w ramach Projektu są działania społeczne związane z zaangażowaniem mieszkańców w przygotowanie i realizację poszczególnych działań inwestycyjnych w celu zwiększenia poczucia odpowiedzialności i zaangażowania w życie lokalne. W ramach projektu mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi, postulaty i sugestie w specjalnie utworzonym punkcie konsultacyjnym oraz w ramach spotkań konsultacyjnych, a do realizacji działań włączających lokalną społeczność w działania rewitalizacyjne zaangażowane zostały również organizacje pozarządowe.
W dniu 8 czerwca 2018 roku podpisano umowę z Zakładem Remontowo-Budowlanym ADREM na termomodernizację budynku komunalnego przy ul. Dickmana 38 w Gdyni w rewitalizowanej części dzielnicy Oksywie. W jej ramach wykonano ocieplenie ścian zewnętrznych, budynek zyskał nową elewację oraz wymieniono okna i wyremontowano balkony. Dodatkowym elementem, który został wykonany przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Gdyni były nowe domofony. Dodatkowo, zagospodarowano teren wokół budynku. Ponadto, na wniosek mieszkańców, poprawiono bezpieczeństwo w rejonie przystanku autobusowego, odnowiono plac zabaw i urządzono siłownię plenerową. Prace były realizowane w ramach projektu Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków komunalnych mieszkalnych na terenie Gdyni współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Prace zakończono wraz z końcem 2018 roku. W rezultacie prowadzonej modernizacji nastąpiło istotne zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzania budynków oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, w rezultacie obniżone zostało zużycie energii pierwotnej.
Jako jedno z działań dla Oksywia w Gminnym Programie Rewitalizacji zapisano remont budynków przy ul. Dickmana 18,20,22,24,26,28 i 30. Ich stan się pogarszał, co skutkowało m.in. bardzo wysokimi kosztami ogrzewania ponoszonymi przez lokatorów w sezonie grzewczym. W kwietniu 2017 r. przeprowadzono prace mające określić możliwość docieplenia, co pozwoliłoby na znaczne obniżenie rachunków. Okazało się jednak, że konstrukcja budynków nie powinna już być dodatkowo obciążana, a konieczny remont (np. fundamentów) mógłby wymagać de facto rozbiórki obiektów. W związku z powyższym, zdecydowano o wyburzeniu budynków. Mieszkańcom zapewniono mieszkania – z zasobów miasta lub pozyskanych na wolnym rynku. Do końca 2020 r. trwały „przeprowadzki” mieszkańców do nowych lokali. W zorganizowanie przeprowadzek zaangażowane zostały miejskie instytucje i wydziały Urzędu Miasta: Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Laboratorium Innowacji Społecznych, Wydział Budynków, Wydział Spraw Społecznych. Działania opierano między innymi o wyniki ankiety, w której mieszkańcy wskazywali swoje preferencje dotyczące między innymi lokalizacji zamiennych lokali. Procedura została ustalona z mieszkańcami podczas spotkań konsultacyjnych.
W miejscu wyburzonych budynków nr 28 i 30 zrealizowano inwestycję budowy budynku komunalnego z mieszkaniami dostosowanymi do potrzeb seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami – „Budynek komunalny Bez Barier”.
Po dwudziestu miesiącach od rozpoczęcia (w lipcu 2019 r.) budowy bloku komunalnego bez barier przy ul. Dickmana 30, w części Oksywia objętej Gminnym Programem Rewitalizacji, inwestycja została zakończona i odebrana przez miasto. Projekt zagospodarowania terenu został podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmował realizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zjazdu, drogi wewnętrznej, miejsc postojowych oraz części komunikacji pieszej, prowadzącej z chodnika przy ul. Dickmana do budynku projektowanego. Drugi etap inwestycji obejmował wykonanie części rekreacyjnej, w obrębie której zaprojektowano: dwa place zabaw (ogrodzony, dla dzieci młodszych oraz dla dzieci starszych), ogródek rekreacyjny, pozostający przestrzenią zieloną, na którym zaprojektowano urządzenia rekreacyjne, siłownię na świeżym powietrzu, w której wykorzystane będą istniejące urządzenia sportowe, pole do gry w bule, niewielkie boisko z bramkokoszami i piłkołapami.
W grudniu 2018 r. rozpoczęły się prace budowlane związane z kompleksową przebudową byłego Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu przy ul. Śmidowicza 49 na Oksywiu w multifunkcjonalne centrum sąsiedzkie – Przystań. Miejsce jest dedykowane mieszkańcom wszystkich dzielnic północnych miasta, ale także pozostałym mieszkańcom Gdyni. Budowa oraz aranżacja przestrzeni zostały zakończone. W dniu 22 września 2020 r. Przystań Śmidowicza 49 oficjalnie zainaugurowała działalność. Budynek to cztery kondygnacje, ok. 3100 m2 powierzchni budynku (po przebudowie i rozbudowie) i prawie 5,5 tys. m2 działki. W budynku swoje nowe siedziby znalazły Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 2, Miejski Klub Seniora „Północ”, SPOT Światłowcy - Placówka Wsparcia Rodziny i Dziecka, punkt informacyjny Gdyńskiego Centrum Kontaktu oraz Centrum Sąsiedzkie. Na otoczonym zielenią dziedzińcu są urządzenia sportowe i rekreacyjne, miejsce do spokojnego wypoczynku i ogród społeczny. Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu, na której potrzeby przebudowano i rozbudowano dawną siedzibę Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu przy ul. Śmidowicza 49, świadczy mieszkańcom dzielnic północnych wsparcie. Stwarza też możliwości do podnoszenia kompetencji w ramach realizowanych tu projektów z dofinansowaniem zewnętrznym.
Ponadto, w ramach inwestycji, w grudniu 2017 r. oddano do użytku wyremontowany w ramach projektu Gdynia odnowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie, budynek komunalny położony przy ulicy Płk. Dąbka 52 dla potrzeb rozwoju oferty usług społecznych.
W listopadzie 2018 roku ukończono zadanie „utworzenie boisk w sąsiedztwie V Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Dickmana”. Inwestycja zrealizowana przez Gdyńskie Centrum Sportu w ramach rewitalizacji Oksywia. W ramach zadania powstały dwa estetyczne, przestronne i nowoczesne boiska: jedno z nich ze sztuczną trawą, gdzie zamontowano nie tylko bramki do piłki nożnej, ale również słupy przeznaczone do gry w rugby oraz boisko o nawierzchni poliuretanowej, które posiada odwodnienie liniowe między boiskami. W ramach prac wykończeniowych wykonano piłołapy, zamontowano ławki parkowe oraz tablicę informacyjną z regulaminem boiska. Obiekty przy ulicy Dickmana 14 są bardzo estetyczne, mają bezpieczną nawierzchnię. Co najważniejsze jednak - są otwarte dla wszystkich mieszkańców Gdyni.
Kolejne zrealizowane zadanie w ramach projektu dotyczyło Zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie ulicy Arciszewskich w Gdyni. Obszar dawnej wsi Oksywie, na której terenie znajduje się ul. Arciszewskich, to teren objęty opieką konserwatora zabytków. To oznacza, że każda z przeprowadzanych tu inwestycji wymaga szczególnej troski, by uwzględnić zabytkowy charakter miejsca. Już w 2017 roku odbył się gruntowny remont elewacji kamienicy przy ulicy Arciszewskich 23 – prace konserwatorskie – wybudowana w 1930 roku przez Fundusz Kwaterunku Wojskowego, historycznie pełniła rolę domu dla podoficerów. Na zdjęciu poniżej zaprezentowano wygląd kamienicy po odbiorze konserwatorskim.
Na ul. Makowskiego wprowadzono strefę zamieszkania, a to oznacza, że pieszy ma tu pierwszeństwo. W miejscu, w którym różnica poziomów była bardzo duża i wymagała rozwiązań ułatwiających poruszanie się, wyznaczono chodnik ze schodami, podjazdami i spocznikami. Nawierzchnię utwardzono płytkami 20 x 20 cm. Pojawiły się nowe nasadzenia i oświetlenie uliczne. Przebudowano wszystkie instalacje: elektroenergetyczną, wodociągową i kanalizacyjną oraz teletechniczne. Bardzo ważnym elementem było rozwiązanie problemu wody deszczowej. W ramach zbudowanej sieci kanalizacji deszczowej powstał system retencyjno-rozsączający, który będzie odbierać wodę deszczową i roztopową spływającą z ul. Makowskiego w kierunku ul. Arciszewskich. Zbudowano schody łączące ul. Makowskiego z ul. Arciszewskich. Ulica zakończona jest placem do zawracania.
Niezagospodarowany do tej pory teren między ul. Arciszewskich a ogrodzeniem cmentarza został utwardzony. Pojawiły się na nim elementy małej architektury: stojaki rowerowe, przysiadaki, ławki i kosze na śmieci. Posadzono 16 drzew, 772 krzewy, 150 sadzonek traw ozdobnych, 486 bylin oraz 787 m kw trawnika. Wyznaczono miejsce dla karawanu, dwa miejsca na punkty handlowe i dwa na kontenery na śmieci. Wygodny parking zyskają kierowcy: wybudowano 30 miejsc postojowych (w tym miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami), wyznaczono i wymalowano miejsce postojowe dla autokaru. Zmodernizowano też zatokę przystankową.
Przy aktywnym udziale mieszkańców przygotowywano także przebudowę polany rekreacyjnej przy Osadzie Rybackiej. Projektanci poznali opinie i oceny mieszkańców Oksywia, wypracowane w oparciu o trzy wstępne koncepcje zagospodarowania tego miejsca. Etap przygotowania projektu zakończył się we wrześniu 2018 r. Na obu polanach pojawiły się już urządzenia, które najmłodszym będą służyć do zabawy, a starszym do rekreacji. Wyznaczono też paleniska i przygotowano podbudowy pod utwardzenia. Gdy zakończy się montaż wszystkich elementów, które mają pojawić się na polanach, rozpoczną się ostatnie prace przy wykańczaniu nawierzchni mineralnych.
Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja
Okres realizacji: lipiec 2017 – wrzesień 2022
Całkowita wartość projektu: 13 611 505,10 zł
Dofinansowanie UE: 9 735 352,67 zł
Celem projektu jest kompleksowa rewitalizacja podobszaru obejmującego zachodnią część dzielnicy Witomino-Radiostacja (obecnie Witomino) o łącznej powierzchni wynoszącej około 37 ha oraz zamieszkiwanej przez około 5300 osób, będąca indywidualnie określoną w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji strategią kompleksowych, zintegrowanych i wzajemnie powiązanych działań zmierzających do ograniczenia zjawiska wykluczenia społecznego mieszkańców, zwiększenia poczucia odpowiedzialności i zaangażowania w życie lokalne, a także aktywizacji mieszkańców poprzez kształtowanie postaw obywatelskich. Projekt jest realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem pn. Gdynia odNowa: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
W ramach projektu zaplanowano szereg wzajemnie powiązanych zadań inwestycyjnych dotyczących obiektów użyteczności publicznej oraz rozwoju przestrzeni publicznych:
o stworzenie centrum sąsiedzkiego przy ul. Przystań Widna 2a, w ramach którego świadczona będzie oferta działań społecznych,
o zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 35 poprzez realizację polany rekreacyjnej oraz boiska przy ul. Nauczycielskiej,
o utworzenie ciągu pieszo-jezdnego na ul. Uczniowskiej i osiedlowych przestrzeni publicznych,
o rozbudowa ul. Nauczycielskiej,
o przebudowa i/lub remont wybranych elementów części wspólnych budynków mieszkalnych stanowiących własność wspólnot mieszkaniowych będących Partnerami Projektu.
Działaniami towarzyszącymi w ramach Projektu są działania społeczne związane z zaangażowaniem mieszkańców w przygotowanie i realizację poszczególnych działań inwestycyjnych w celu zwiększenia poczucia odpowiedzialności i zaangażowania w życie lokalne. W ramach projektu mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi, postulaty i sugestie w specjalnie utworzonym punkcie konsultacyjnym oraz w ramach spotkań konsultacyjnych, a do realizacji działań włączających lokalną społeczność w działania rewitalizacyjne zaangażowane zostały również organizacje pozarządowe. Realizacja projektu doprowadzi do zwiększenia dostępu do szerokiej oferty usług społecznych oraz wysokiej jakości przestrzeni publicznej, ograniczenia lokalnych konfliktów społecznych oraz wzbudzenia wzajemnego poszanowania dla odmiennych potrzeb i przywiązania mieszkańców do nowoutworzonej przestrzeni.
„Miejsce tworzenia jest tam, gdzie mieszkam” – nazwa projektu realizowanego w ramach rewitalizacji na Witominie. Na ścianach garażu przy ul. Uczniowskiej powstał mural pełen niezwykłych symboli dzielnicy, stworzony przez jej mieszkańców. Zaangażowanie mieszkańców w życie Witomina to jeden z celów rewitalizacji, którą objęta jest zachodnia część dzielnicy. Można go osiągnąć np. poprzez wspólne planowanie zmian w przestrzeni, odkrywanie dzielnicy, działanie na rzecz najbliższego otoczenia.
W dzielnicy Witomino na terenie Szkoły Podstawowej nr 35 przy ul. Uczniowskiej w dniu 22 listopada 2020 r. otwarta została nowoczesna przestrzeń rekreacyjno-sportowa. W jej skład wchodzi m.in. boisko do piłki nożnej. Wartość całej inwestycji wyniosła ponad 2,7 mln zł. Kompleks jest częścią procesu rewitalizacji Witomina, realizowanego na wniosek mieszkańców tej dzielnicy. W zakres inwestycji weszła także budowa małej architektury – ławek, koszów na śmieci oraz stojaków rowerowych. Powstający kompleks jest doskonałym uzupełnieniem istniejącej już infrastruktury sportowej w tej części Witomina. W ramach projektu uwzględniono budowę schodów terenowych, ogrodzeń i ciągów komunikacyjnych, które zapewnią swobodny dostęp do każdego elementu realizowanej inwestycji. Warto dodać, że zarówno boisko, jak i bieżnia układane są na skrzynkach retencyjno-rozsączających służących odwodnieniu całej nawierzchni.
W 2018 r. przeprowadzono termomodernizację budynków przy ul. Chwarznieńskiej 6 i 8. Prace zakładały m.in. docieplenie ścian, wymianę instalacji CO czy wymianę okien.
Zmiany na ul. Nauczycielskiej to jedno z zadań zapisanych w Gminnym Programie Rewitalizacji, którym objęta jest zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja. Swoje uwagi na temat przygotowanej koncepcji mieszkańcy zgłaszali podczas konsultacji, które odbyły się w dwóch etapach. W lipcu 2019 r. mieszkańcy Witomina uczestniczyli w spotkaniu w Miejskim Klubie Seniora „Witomino” – i zgłosili uwagi do zaproponowanej koncepcji. Drugi etap przeprowadzono we wrześniu 2020 r. w formie hybrydowej: mieszkańcy mogli zapoznać się z materiałem informacyjnym zamieszczonym w internecie lub wziąć udział w spotkaniu w SP nr 35, zorganizowanym dla ściśle określonej liczby osób i w reżimie sanitarnym. Na ul. Nauczycielskiej - projektowanej jako strefa zamieszkania - pieszy będzie miał pierwszeństwo przed samochodami, które obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 20 km/h. Bezpieczeństwo pieszych ma zapewnić też m.in. wyniesienie jezdni czy zastosowanie różnych nawierzchni. Poprawi się jakość oświetlenia ulicy.
Przystań Widna 2A powstaje w objętej Gminnym Programem Rewitalizacji zachodniej części dawnej dzielnicy Witomino – Radiostacja i będzie trzecią działającą na gdyńskich obszarach rewitalizacji. Łączna powierzchnia użytkowa obu budynków na Widnej 2 to blisko 900 m2. Na mieszkańców będą tam czekać m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka, kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, miejsca spotkań, sale do ćwiczeń oraz bogaty księgozbiór Biblioteki Gdynia. Na terenie między budynkami pojawi się dużo zieleni. Będą miejsca do siedzenia wraz z dodatkową małą architekturą oraz tryskacze posadzkowe. W tej chwili w budynku Domu Sąsiedzkiego trwają roboty murowe. Projekt Przystani wyłoniony został w konkursie architektonicznym. Dwa budynki powstają od zera, na działce w centralnym punkcie Witomina. W sąsiedztwie budowy – przy bloku Widna 2A – działa punkt konsultacyjny, w którym w czwartki w godz. 14.00 – 18.00 dyżuruje pracowniczka Laboratorium Innowacji Społecznych, zaangażowana w działania rewitalizacyjne na Witominie.
Od 22 grudnia 2020 r. do 10 stycznia 2021 r. odbyły się konsultacje społeczne - ze względu na sytuację epidemiczną wyłącznie w formule zdalnej. Między innymi do każdego mieszkania w pięciu blokach wyznaczających omawianą przestrzeń trafił materiał informacyjny oraz ankieta w wersji papierowej. Na przełomie kwietnia i maja wybrano wariant zmian do dalszych prac - zaprojektowano większą w stosunku do proponowanej na etapie konsultacji społecznych liczbę miejsc postojowych. Poza zakresem opracowania, lecz w obrębie omawianej przestrzeni międzyblokowej, będzie możliwość wygospodarowania kolejnych kilku miejsc przy blokach.
Gdynia odNowa – Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Zamenhofa-Opata Hackiego
Okres realizacji: marzec 2019 – grudzień 2021
Wartość projektu: 288 000,00 zł
Dofinansowanie UE: 244 800,00 zł
Celem projektu jest poprawa jakości życia zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym mieszkańców podobszaru rewitalizacji rejonu ulic Zamenhofa – Opata Hackiego poprzez zwiększenie do 31.12.2021 r. liczby trwałych miejsc świadczenia usług społecznych. Projekt w imieniu Gminy Miasta Gdynia realizowany jest przez Laboratorium Innowacji Społecznych w partnerstwie z Uczniowskim Klubem Sportowym Parkour w centrum sąsiedzkim Przystani Opata Hackiego 33. W ramach projektu realizowana jest oferta zajęć i wsparcia dla młodzieży oraz rodziców i opiekunów – mieszkańców ulic Zamenhofa – Opata Hackiego z obszaru objętego Gminnym Programem Rewitalizacyjnym
W 2020 r. objęto wsparciem 21 uczestników. Począwszy od października 2020 r. wprowadzono modyfikację do oferty projektowej, m.in. rozszerzono grupę adresatów projektu o dorosłych członków rodzin, w tym, seniorów, utworzono nową ofertę aktywności społecznej w formie ZOHa Cafe oraz wprowadzono zajęcia typu outdoor dla dzieci i młodzieży. We wrześniu 2020 r. rozpoczęto współpracę z cypryjską organizacją pozarządową Politistiko Ergastiri Ayion Omoloyiton w ramach dofinansowania grantowego do projektu z funduszy europejskich Fundacji Fundusz Współpracy w ramach projektu „Ścieżki Współpracy” (ZOH). Uzyskane dofinansowanie umożliwi wykorzystanie doświadczeń współpracy międzynarodowej do jakościowego wsparcia i rozwoju projektu ZOHa.
Gdynia odNowa – Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w dzielnicy Oksywie
Okres realizacji: listopad 2019 – grudzień 2022 r.
Wartość projektu: 403 297,50 zł
Dofinansowanie UE: 342 802,87 zł
Celem projektu jest poprawa jakości życia zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym mieszkańców podobszaru rewitalizacji dzielnicy Oksywie poprzez zwiększenie do 31.12.2022 r. liczby trwałych miejsc świadczenia usług społecznych. Projekt w imieniu Gminy Miasta Gdynia realizowany jest przez Laboratorium Innowacji Społecznych w partnerstwie z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej oraz Stowarzyszeniem Społecznej Edukacji Non-Stop. W ramach projektu realizowana jest oferta zajęć i wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i opiekunów – mieszkańców dzielnicy Oksywie z obszaru objętego Gminnym Programem Rewitalizacyjnym. W ramach projektu wspólnie z partnerami pozarządowymi oferowane jest wsparcie w zakresie diagnozy, konsultacji specjalistycznych i poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, wychowawczego, terapii logopedycznej, pedagogicznej, psychoterapii, interwencji kryzysowej, wsparcia edukacyjnego, prawnego oraz treningi kompetencji społecznych i wsparcia rozwojowego. Projekt jest realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem pn. „Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie”.
Nabór uczestników do projektu rozpoczęto we wrześniu 2020 r. W jego wyniku objęto wsparciem 12 osób. W ramach rekrutacji zostało przeprowadzonych wiele rozmów z mieszkańcami rewitalizowanego podobszaru. Po ich analizie, szczególnie w zakresie wpływu ograniczeń i nakazów związanych z pandemią Covid-19 na bieżącą sytuację rodzin podjęto pracę nad przygotowaniem zmian, aby dostosować zadanie do aktualnych potrzeb mieszkańców podobszaru rewitalizacji Oksywia.
Gdynia odNowa – Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w zachodniej części dzielnicy Witomino – Radiostacja
Okres realizacji: styczeń 2020 – czerwiec 2023
Wartość projektu: 287 975,00 zł
Dofinansowanie UE: 244 778,75 zł
Celem projektu jest poprawa jakości życia zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym mieszkańców podobszaru rewitalizacji zachodniej części dzielnicy Witomino poprzez zwiększenie do 30 czerwca 2023 r. liczby trwałych miejsc świadczenia usług społecznych. Projekt w imieniu Gminy Miasta Gdynia realizowany jest przez Laboratorium Innowacji Społecznych w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na rzecz Dzieci i Młodzieży Vitava. W ramach projektu realizowana jest oferta zajęć dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i opiekunów – mieszkańców zachodniej części dzielnicy Witomino w Gdyni z obszaru objętego Gminnym Programem Rewitalizacyjnym. Niniejszy projekt jest realizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem pn. „Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino – Radiostacja”.
Budowa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie osiedla Meksyk w Gdyni
Projekt „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni – część II” realizowany jest przy wsparciu z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska; typ projektu 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich.
Zadanie - Budowa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie osiedla Meksyk w Gdyni
Zadanie obejmuje budowę systemu odwodnienia osiedla Meksyk funkcjonującego w oparciu o nową sieć kanalizacji deszczowej w rejonie ulic: Palmowej, Nowodworskiego, Brzoskwiniowej i obszarze projektowanej pętli autobusowej wraz z terenem przed wejściem do tunelu PKP oraz przebudowany fragment kolektora w ciągu ul. Hutniczej, muldę wzdłuż ul. Orzechowej oraz pasaże roślinne, obsadzone roślinnością hydrofitową. Realizacja tego zadania jest elementem rewitalizacji osiedla Meksyk w dzielnicy Chylonia. Zakłada się, iż zadanie będzie realizowane w okresie: I kw. 2020 r. - I kw. 2021 r. Podmiotem realizującym jest jednostka budżetowa Gminy Miasta Gdyni - Laboratorium Innowacji Społecznych.
Potrzeba realizacji prac rewitalizacyjnych w obszarze osiedla „Meksyk” ujawniła się w toku miejskich konsultacji, w których wzięło udział 153 mieszkańców Gdyni. Władze miasta przychyliły się do ich próśb i włączyły teren razem z Babimi Dołami do obszarów wymagających pilnych inwestycji. Rewitalizacja osiedla "Meksyk" zostanie sfinansowana z kilku źródeł. Oprócz środków z budżetu miasta część kwoty udało się pozyskać ze środków unijnych. Są to środki na kanalizację deszczową. Swoją cegiełkę dokłada także PEWiK, który będzie przebudowywał swoją infrastrukturę.
W ramach przeprowadzonych już na osiedlu Meksyk prac rewitalizacyjnych zbudowano ogród deszczowy przy ul. Śliwkowej, utwardzono ul. Palmową, uporządkowano numery adresowe, zorganizowano kina plenerowe, spektakle teatralne, spotkania konsultacyjne dotyczące m.in. planowanych zmian w organizacji ruchu.
Przebudowa przestrzeni publicznych na osiedlu Meksyk trwa od końca maja tego roku. Szeroko zakrojona inwestycja prowadzona w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji zakończy się w przyszłym roku. W jej ramach powstanie nowa droga – równoległa do ul. Orzechowej – z chodnikami, oświetleniem i infrastrukturą podziemną. W planach jest też przebudowa południowej części ul. Orzechowej oraz zagospodarowanie terenu przy stacji SKM Gdynia Chylonia. Powstaną tam parkingi, pętla autobusowa, nowe jezdnie, chodniki, oświetlenie, sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Przebudowane mają też być wodociągi i sieć gazowa. Zakończono budowę kanalizacji deszczowej w obrębie parkingów oraz wodociągu przy ul. Nowodworskiego.
Rewitalizacja dzielnicy Babie Doły
Babie Doły to najmniejszy z podobszarów gdyńskiej rewitalizacji. Prowadzone tu prace to, z jednej strony – poprawa warunków życia, a z drugiej – podkreślenie walorów nadmorskiej dzielnicy. To również mieszkańcy sprawili, że Gminny Program Rewitalizacji objął część dzielnicy Babie Doły. Zawnioskowali o to na etapie przygotowań, zaprosili do siebie miejskich urzędników, a później – gdy decyzja zapadła i trwały konsultacje – wskazywali konkretne zadania do realizacji.
Już w 2018 r. zbudowano sieć kanalizacyjną w ul. Rybaków, w 2020 r. rozpoczęto podłączanie do niej budynków komunalnych.
Pod koniec 2020 r. zakończyło się urządzanie polany rekreacyjnej. W popularnym wśród mieszkańców miejscu pojawiły się urządzenia zabawowe dla najmłodszych oraz street workout dla starszych. Jest stół piknikowy i miejsce na palenisko. Dzięki staraniom Rady Dzielnicy polana wzbogaci się o wiatę wielofunkcyjną.
Od lipca 2018 r. mieszkańcy mogą korzystać z wygodnego dostępu do plaży – przedłużeniem ul. Zielonej na terenie udostępnionym przez Agencję Mienia Wojskowego. Wzdłuż zmodernizowanej drogi biegną chodniki. Na końcu ul. Zielonej, zaraz przy wejściu na plażę, znajduje się nowa pętla autobusowa, są też miejsca do pozostawienia rowerów. Odwiedzający Babie Doły samochodem mogą natomiast zaparkować pojazd na parkingu oddalonym o ok. 100 m od kąpieliska.