Sobota, 20 Kwiecień 2024

Rewitalizacja Parku Zdrojowego – sektor I w Świnoujściu

20.04.2024, 06:42
Fot. Miasto Świnoujście
Fot. Miasto Świnoujście

Wzrost atrakcyjności dziedzictwa naturalnego i kulturowego regionu poprzez powiązanie ze sobą infrastruktury turystycznej, wspólną promocję oraz zwiększenie stopnia transgranicznej znajomości wspólnej oferty turystycznej Parku Zdrojowego w Świnoujściu oraz Tierpark Greiswald e.V.

Tytuł projektu: Wzrost atrakcyjności dziedzictwa naturalnego i kulturowego regionu poprzez powiązanie ze sobą infrastruktury turystycznej, wspólną promocję oraz zwiększenie stopnia transgranicznej znajomości wspólnej oferty turystycznej Parku Zdrojowego w Świnoujściu oraz Tierpark Greiswald e.V.
Projekt dofinansowany  w ramach Programu Współpracy Interreg Va Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska
Partner wiodący w projekcie:
Gmina Miasto Świnoujście – Polska (Lead Partner)
Pozostali partnerzy projektu:
Tierpark Greiswald e.V. - Niemcy
Wartość projektu Gminy Miasto Świnoujście (Euro):  2 444 734,82
Dofinansowanie (Euro): 1 883 898,29       

Fot. Miasto Świnoujście

Park Zdrojowy w Świnoujściu rozciąga się na obszarze prawie 60 ha oddzielając Dzielnicę Nadmorską od pozostałej części miasta. Historia Parku Zdrojowego nierozerwalnie wiąże się z początkami Świnoujścia jako miasta portowego i kurortu turystycznego. Początek sięga końca XVIII wieku, kiedy to na terenach podmokłych, wydartych morzu rozpoczęto tworzenie tzw. nowego lądu. Jednakże swoją świetność park zawdzięcza pruskiemu architektowi ogrodów – Peterowi Lenne, który zaprojektował to miejsce. Pomimo, że od tego czasu minęło prawie 200 lat, nadal zachował się oryginalny układ alejek, place, ronda oraz niektóre z pierwotnie posadzonych tu okazów roślin. Spacery i przechadzki po parku stanowią jedną z atrakcji Świnoujścia zarówno dla mieszkańców jak kuracjuszy i turystów.  II wojna światowa przerwała świetność tego miejsca. Pierwsze decyzje o rewitalizacji zabytkowego Parku Zdrojowego zapadły w 2000 roku.

Fundusze pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozwoliły zrealizować dużą rewaloryzację zabytkowego Parku Zdrojowego, w ramach której gruntownie przebudowano ścieżki, place i alejki parkowe wraz z obiektami małej architektury. Projekt zgłoszony w ramach niniejszego konkursu jest kolejnym etapem przywracania parku do stanu jego świetności.

Fot. Miasto Świnoujście

W ramach realizacji projektu przeprowadzono rewaloryzację sektora 1 obejmującego obszar 11 ha. Zakres obejmował częściową zmianę przebiegu alejek oraz przywrócenie dawnych elementów zagospodarowania Parku tj. modernizację placu koncertowego wraz z budową altany, rekonstrukcję poidełka dla ptaków oraz przebudowę placu zabaw dla dzieci wraz z jego nowym wyposażeniem. Uzupełniono zieleń podkreślając jej walory estetyczne, wzdłuż alei parkowych umieszczone zostały stylizowane latanie parkowe, ławki, stojaki na rowery i  kosze na śmieci.

Uroczyste otwarcie parku nastąpiło 18 września 2021 roku w Dniu Pierwszej Miłości. Na scenach umieszonych w różnych częściach parku wystąpili artyści z Polski i Stanów Zjednoczonych. Magia barw i muzyki światowego formatu zgromadziły w parku tysiące zwiedzających. Był to jeden z ciekawszych koncertów w historii Świnoujścia – park rozbrzmiewał dźwiękami muzyki jazzowej, której towarzyszyły kompozycje świetlne. Z uwagi na fakt, że odtworzona została altana koncertowa w planach jest organizacja kolejnych imprez muzycznych, które ożywią i uatrakcyjnią to miejsce. Najmłodsi z pewnością ucieszą się z nowoczesnego placu zabaw, którego główną atrakcją będzie zjeżdżalnia w kształcie latani morskiej.
Realizacja tego projektu jest efektem konsekwentnie prowadzonej polityki mającej na celu przywrócenie świetności miejsc stanowiących historię miasta oraz uatrakcyjnienie przestrzeni publicznej przeznaczonej dla mieszkańców i turystów.

 

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.