Sobota, 9 Grudzień 2023

Kurort Nadmorski Świnoujście - budowa promenady zdrowia

09.12.2023, 22:08
Fot. Miasto Świnoujście
Fot. Miasto Świnoujście

Kurort Nadmorski Świnoujście – Nowa wizja przestrzeni publicznej – budowa promenady zdrowia. Jest to 950 metrowa ścieżka dla pieszych, rowerzystów i rolkowców. Każda z tych stref jest wydzielona osobno, co sprawia, że uprawiania sportów lub po prostu spacery wśród zieleni są bezpieczne dla korzystających z uroków promenady.

Wartość całkowita projektu: 21 mln złotych
Dofinansowanie: 3.5 mln złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na  lata 2014-2020

Świnoujście to jedyne w Polsce miasto położone w całości na wyspach. Ośrodek portowy ale także miejscowość turystczno-uzdrowiskowa. Miasto, z uwagi na swoje walory naturalne – specyficzny nadmorski mikroklimat, dużą ilość słonecznych dni, czyste powietrze, a także złoża borowin i solanek od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych kurortów nad Bałtykiem. W nowoczesnej bazie uzdrowiskowej leczone są m.in. choroby z zakresu endokrynologii, kardiologii, dermatologii, narządów ruchu, układu oddechowego, kręgosłupa. Kuracje prowadzone w obiektach uzdrowiskowych wzmacniane są możliwościami spędzania czasu wolnego wykorzystującego infrastrukturę towarzyszącą – parki, promenady czy plażę.

Fot. Miasto Świnoujście

W Świnoujściu nie tylko się leczy, ale również odzyskuje siły i energię.
Prądy morskie powodują że co roku powierzchnia plaży przyrasta ,a natura zagarnia nowe tereny. Dawna promenada, położona przed II wojną światową tuż nad brzegiem morza, jest teraz oddalona o kilkaset metrów. Na terenie oddzielającym starą promenadę od plaży wyrosły liczne samosiejki powoli teren przestał być dostępny. Z tego względu postanowiono stworzyć przyjazną mieszkańcom i turystom przestrzeń spacerowo – rekreacyjną.

Równolegle do plaży oraz promenady historycznej, utworzono tzw. Promenadę zdrowia. Jest to 950 metrowa ścieżka dla pieszych, rowerzystów i rolkowców. Każda z tych stref jest wydzielona osobno, co sprawia, że uprawiania sportów lub po prostu spacery wśród zieleni są bezpieczne dla korzystających z uroków promenady. Dodatkowo trakt wzbogacono ciekawą małą architekturą, siłowniami plenerowymi, miejscami do gier planszowych, stacjami dla rowerów, placem do gry w boule,. W upalne dni wytchnienie dają źródełka wody pitnej i zamgławiacze dające uczucie ochłody. Wszystko uzupełnia ciekawa, wielobarwna roślinność, szpalery drzew i kwiatów tunele z pnączy.

Fot. Miasto Świnoujście

W trosce o najmłodszych stworzono place zabaw oraz park rekreacyjny. Jest to także jedyne miejsce w Świnoujściu gdzie rosną najprawdziwsze palmy, stanowiące ciekawe tło dla wakacyjnych zdjęć. Rośliny posadzone w  ogrodzie sensorycznym pochodzą z całego świata, ale dobrano je w taki sposób aby przetrwały nawet niskie temperatury. Wieczorami, dzięki kolorowym podświetleniom oraz mieniącej się kolorami fontanny, promenada zmienia się w krainę magii. W 2021 roku przy promenadzie zdrowia umieszczono mozaiki utworzone na podstawie obrazów lokalnych artystów.

Z uwagi na ciekawe rozwiązania architektoniczne, promenada została w 2020 uznana najciekawszą przestrzenią publiczną województwa zachodniopomorskiego i jest bardzo chętnie odwiedzana zarówno przez turystów jak i mieszkańców przez cały rok.

 

Głosuj na wybrany projekt

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.