Czwartek, 16 Maj 2024

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

16.05.2024, 20:18
Fot. Miasto Katowice
Fot. Miasto Katowice

Strefa Kultury to jedno z nielicznych, o ile nie jedyne takie przedsięwzięcie w Europie. Funkcjonująca już wcześniej hala widowiskowo-sportowa Spodek połączona z odważnymi inwestycjami – nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz nową siedzibą Muzeum Śląskiego, zlokalizowane obok siebie, tworzą przestrzeń o wyjątkowej funkcjonalności.

Mieszkańcy otrzymali teren będący odpowiedzią na ich codzienne potrzeby rozrywki, rekreacji i odpoczynku, a przyjezdni - miejsce do wielkich wydarzeń sportowych, kulturalnych i biznesowych. Miasto zyskało przestrzeń pozytywnie wpływającą na wizerunek Katowic i budującą jego prestiż.

Zwiastunem powstania Strefy Kultury była modernizacja Spodka, jednego z najbardziej charakterystycznych dla miasta i rozpoznawalnych w całej Polsce obiektów. Połączony logistycznie z nowo wybudowanym Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) Spodek współtworzy dziś przestrzeń, która może sprostać najbardziej wygórowanym wymaganiom i wszelkim potrzebom branży MICE (Meetings - Incentives - Conferences - Events). Dzięki połączeniu Spodka i MCK możliwe jest zgromadzenie
w jednym miejscu ponad 25 000 osób.


Miasto Katowice od lat konsekwentnie rozwija infrastrukturę sprzyjającą organizacji wydarzeń o międzynarodowej randze, takich jak Europejski Kongres Gospodarczy czy Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Katowice potrzebowały obiektu, który mógłby zaspokoić rosnące wymagania organizatorów międzynarodowych imprez, kongresów, targów i sympozjów.

Projekt pn. „Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach” to obiekt strategiczny dla rozwoju turystyki biznesowej w mieście, budowany był w latach 2011-2015, został sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 w wysokości 182 135 641, 37 zł (73,30 % dofinansowania), priorytet VI „Zrównoważony rozwój miast”, działanie 6.1 „Wzmocnienie regionalnych ośrodków wzrostu”,
a jego całkowita wartość wyniosła 378 642 872,11 zł.

Sama bryła wyróżnia się na tle okolicznych budynków połamaną konstrukcją i charakterystyczną elewacją z czarnej siatki. Ściany i sufity w połyskliwym, czarnym kolorze nawiązują do pokładów węgla kamiennego. Na dachu urządzono Zieloną Dolinę - to powierzchnia pokryta trawnikiem, z aleją która prowadzi do przestrzeni publicznej.

Imponująca bryła obiektu, rozpoznawalna w dużej mierze dzięki nowatorskiemu projektowi zielonego dachu dostępnego dla gości Strefy Kultury, to realizacja pomysłu polskiej pracowni JEMS Architekci. Założeniem projektu było połączenie funkcji kongresowej, konferencyjnej, wystawienniczej, targowej
i widowiskowej w ramach jednej z największych aren w Polsce.

MCK zostało stworzone jako obiekt wielofunkcyjny klasy premium – posiada zarówno salę konferencyjną, jak i centrum konferencyjne, salę bankietową, audytorium, a także restaurację. Dzięki temu jest w stanie sprostać organizacji największych wydarzeń lub być gospodarzem kilku wydarzeń w tym samym czasie.

Już pierwsze zorganizowane w nowej lokalizacji wydarzenia pokazały, że MCK to wielki atut miasta, który nie pozostaje bez wpływu na jego atrakcyjność, jak i rozpoznawalność Katowic na rynku krajowym
i międzynarodowym. Od maja 2016 roku w MCK odbyło się blisko 500 wydarzeń, m.in. 75 dużych imprez targowych, 145 kongresów i konferencji, blisko setka wydarzeń kulturalnych, koncertów i spektakli.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe to arena takich wydarzeń jak: Europejski Kongres Gospodarczy, 4 Design Days, Food Show, Health Challenges Congress, Intel Extreme Masters,  Festiwal Tauron Nowa Muzyka, Kongres Prawników Polskich, ProfiAuto Show 2017, Koncert zespołu GORILLAZ, Kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego i wiele innych.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.mckkatowice.pl/pl .

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.