Piątek, 19 Kwiecień 2024

Gmina Radwanice: ruiny pałacu w Jakubowie

19.04.2024, 05:11
Fot. Gmina Radwanice
Fot. Gmina Radwanice

Projekt "Poprawa stanu zabytkowych ruin pałacu w Jakubowie celem udostępnienia turystom Dolnośląskiego Szlaku Św. Jakuba” zrealizowany w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Gmina Radwanice od lat realizuje zadania i inwestycje, które są przedmiotem projektów zgłaszanych do dofinansowania ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Jedną z najciekawszych operacji realizowanych w ostatnim czasie jest projekt pn.: „Poprawa stanu zabytkowych ruin pałacu w Jakubowie celem udostępnienia turystom Dolnośląskiego Szlaku Św. Jakuba” zrealizowany w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Fot. Gmina Radwanice

Historia pałacu w Jakubowie sięga 1 połowy XVI w., wówczas wtedy powstał z inicjatywy rodu von Unwürde. Na początku XX w. został gruntownie przebudowany, a w 1945 r. uległ spaleniu. Przez długie lata znajdował się w stanie pogłębiającej się ruiny. Ponadto jego stan wpływał na brak zainteresowania nim turystów oraz okolicznych mieszkańców, a sam obiekt groził zawaleniem i przebywanie na jego terenie było niemożliwe ze względów bezpieczeństwa.

Realizacja projektu była szczególnie ważna dla Gminy Radwanice ze względu na fakt, iż ruiny pałacu w Jakubowie znajdują się na szlaku św. Jakuba, w związku z czym jest licznie odwiedzany przez turystów jak i okolicznych mieszkańców. Tym samym operacja znajdowała się również w dużym oczekiwaniu lokalnej społeczności.

W wyniku przeprowadzonej w 2018 roku oceny formalnej wniosek o dofinansowanie w/w zadania uzyskał maksymalną liczbę punktów oraz zajął pierwsze miejsce w rankingu. W dniu 11 stycznia 2019 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu podpisano umowę o dofinansowanie projektu na kwotę 500 000,00 zł. Całkowita wartość projektu wyniosła 984 877,66 zł.

Realizacja operacji odbyła się w latach 2019-2020. W ramach realizacji zadania poprawie uległ stan zabytkowych ruin pałacu, który swoim zakresem obejmował zabezpieczenie obiektu przez zawaleniem i dalszym zniszczeniem, zagospodarowanie jego przestrzeni oraz umiejscowienie tablic historycznych.

Ciekawostkę może stanowić fakt, że w trakcie trwania prac, które w dużej mierze wykonywane były ręcznie, natrafiono na nieodkryte dotąd dodatkowe fragmenty ścian i posadzek, które zgodnie z uzgodnieniami z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Legnicy należało pozostawić i wyeksponować. W efekcie zabezpieczone przed zawaleniem oraz dalszym niszczeniem ruiny pałacu oddano do użytku dla zwiedzających oraz mieszkańców, co z pewnością wpłynęło na uzyskanie przez zabytkowy pałac nowych funkcji (tj. funkcji edukacyjnych, kulturalnych, historycznych i promocyjnych).

Warto wspomnieć, że projekt był przedmiotem audycji pt.: „Sielskie życie” emitowanej przez Telewizję Polską, gdzie prezentowano ciekawe miejsca znajdujące się na obszarach wiejskich.

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.