Centra Kompetencji Zawodowych wiążą oferty edukacyjne szkół zawodowych z rynkiem pracy i włączają pracodawców w działalność CKZ. W ramach realizacji projektów uczniowie i nauczyciele szkół zawodowych w Nowym Sączu nabywają dodatkowe kwalifikacje i kompetencje.
Na wsparcie kształcenia zawodowego Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 dofinansowanie w wysokości 29,5 mln zł na realizację 7 następujących projektów:
- „Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych w branży budowlanej jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy”,
- „Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych w branży turystyczno-gastronomicznej jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy”,
- „Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych w branży elektryczno-elektronicznej jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy”
- „Rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych w obszarze turystyczno-gastronomicznym”,
- „Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych w obszarze mechaniczno-górniczo-hutniczym”,
- „Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych w branży administracyjno-usługowej”,
- „Rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych w obszarze elektryczno-elektronicznej”.
Głównym zadaniem wyżej wymienionych Centrów Kompetencji Zawodowych jest faktyczne powiązanie oferty edukacyjnej szkół zawodowych z rynkiem pracy i włączenie pracodawców w działalność CKZ. W ramach realizacji projektów uczniowie i nauczyciele szkół zawodowych w Nowym Sączu nabywają dodatkowe kwalifikacje i kompetencje poprzez udział w kursach i szkoleniach branżowych, utworzone CKZ zyskują doposażenie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne - dzięki temu tworzą warunki zbliżone do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej. W ramach CKZ realizowany jest też program współpracy z pracodawcami (Rada Programowa, staże dla uczniów, współprowadzenie kursów dla uczniów). Dzięki realizacji ww. projektów następuje także wzmocnienie współpracy z uczelniami wyższymi, a co za tym idzie rozwój kompetencji zawodowych i społecznych kadr placówek tworzących CKZ. Dodatkowo uczniowie szczególnie uzdolnieni w zakresie przedmiotów zawodowych otrzymują pomoc stypendialną oraz mają możliwość skorzystania z doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Realizacja powyższych projektów pozwala na podniesienie jakości kształcenia zawodowego w obszarach: budowlanym, turystyczno-gastronomicznym, elektryczno-elektronicznym, mechaniczno-górniczo-hutniczym i administracyjno-usługowym co jest odpowiedzią na oczekiwania rynku pracy. Zostaje wypracowana stała i trwała współpraca placówki z otoczeniem społeczno-gospodarczym skutkująca elastycznym reagowaniem na potrzeby pracodawców i rynku pracy.
Powyższe przedsięwzięcia współfinansowane z UE wpłynęły na lokalną społeczność poprzez uzyskanie następujących rezultatów:
- 10 tys. osób zostało objętych szkoleniami branżowymi,
- 2 086 osób zostało objętych stażami zawodowymi w firmach,
- 589 osób otrzymało stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych,
- 549 osób skorzystało z doradztwa edukacyjno-zawodowego
- 210 osób skorzystało z wyjazdów studyjnych
- 645 osób wzięło udział w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych
- 114 nauczycieli, skorzystało ze studiów podyplomowych
- łączna wartość adaptacji i wyposażenia pracowni zawodowych w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne pracowni kształcenia zawodowego wyniosła: 6,5 mln zł.