Położony jest w widłach rzek Ropy i Sękówki. Zajmuje powierzchnię 24 ha, z czego znaczną część – Górę Parkową (350 m n.p.m.) i opadającą w stronę rzeki skarpę z odsłoniętymi blokami piaskowca porasta starodrzew tzw. Lasku Sokolskiego. W dolnej – spacerowej części parku, można podziwiać wiekowe drzewa z egzotycznymi okazami oraz ciekawe krzewy. Na terenie parku poprowadzono 2,5 kilometrowy, oznakowany odcinek ścieżki rowerowej oraz ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą z opisami flory, fauny i geologii w języku polskim oraz niemieckim. Gorlicki Park to także spotkanie z historią poprzez znajdujące się w nim pomniki: popiersie burmistrza Gorlic i założyciela parku Wojciecha Biechońskiego, pomnik Juliusza Słowackiego i Kazimierza Pułaskiego. Stoi tu także ulubiony pomnik wszystkich gorliczan – dwa przytulające się misie. Na terenie Parku znajduje się także plac zabaw dla dzieci.

W latach 2017-2018, obiekt zabytkowego Parku Miejskiego w Gorlicach został poddany gruntownej rewitalizacji. Prace objęły opracowanie niezbędnej dokumentacji technicznej dla realizacji projektu, konserwację i restaurację infrastruktury rekreacyjnej na terenie Parku Miejskiego – roboty budowlane i instalacyjne, w tym modernizację ciągów komunikacyjnych oraz dodatkowych powierzchni, w tym placów na terenie całego Parku, modernizację kładek, wyposażenie Parku w elementy dodatkowe, w tym małej architektury, tj. ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, donice kwiatowe, tablice informacyjne i zegary oraz doposażenie istniejącego placu zabaw, modernizację placu postojowego z wyznaczonym miejscem dla osób z niepełnosprawnościami, restaurację i rozbudowę zieleni parkowej, realizację nowych nasadzeń, założenie trawników o łącznej powierzchni 6950 m2 oraz uporządkowanie i restauracje niezbędnej infrastruktury i zaplecza techniczno-sanitarnego, w tym: przebudowę budynku toalet oraz modernizację oświetlenia.
Ze względu na rodzaj większości przeprowadzonych działań (prace związane z układem komunikacyjnym, przebudowa sieci, instalowanie urządzeń oświetleniowych, wyposażenie obiektu w dodatkowe urządzenia – zwłaszcza w zakresie małej architektury), a także charakter nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków (park) nie zachodziła potrzeba zachowania oryginalnej substancji i używania do prac materiałów, użytych w stanie oryginalnym. Charakter zabytkowej nieruchomości parkowej został zachowany, w szczególności przez zaprojektowanie odpowiedniej formy poszczególnych elementów i rewitalizacji, założonej jako całość techniczno-użytkowa. Wykonanie całości prac, według dokumentacji, która zatwierdzana była m.in. w drodze pozwoleń konserwatorskich, pozwoliło na wyeksponowanie walorów parku miejskiego, w tym cennego drzewostanu. Całość dopełniają estetyczne, stylowe kosze na odpady, ławki parkowe, donice kwiatowe, jak i wykonane kładki.
Gorlicki Park Miejski jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji mieszkańców miasta – każdego dnia, parkowe alejki przemierzają spragnieni spokoju spacerowicze, biegacze, czy rodziny z dziećmi. Przeprowadzona rewitalizacja podniosła nie tylko walory estetyczne, ale i użytkowe obiektu. Przebudowana instalacja oświetlenia zewnętrznego, w połączeniu z montażem sieci monitoringu miejskiego, zapewniła bezpieczne korzystanie z parku, także nocą. Dodatkowo, oświetlenie zaprojektowane w technologii LED jest energooszczędne, a budowa opraw (kąt rozsyłu światła) eliminuje zjawisko tzw. zaśmiecania światłem otoczenia. Podniesieniu komfortu i bezpieczeństwa wypoczynku na terenie parku służy także przebudowany obiekt toalet miejskich, nieodzowny w miejscu, z którego korzysta tak wiele osób.

Wykonanie konstrukcji i nawierzchni ciągów alejek, zwiększa komfort dla osób odbywających spacery, w tym dla dzieci. Dodatkowo, po przebudowie ułatwione jest wykonywanie prac utrzymaniowych przez służby miejskie (odśnieżanie, sprzątanie).
„Restauracja Parku Miejskiego im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach”, zrealizowana została w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 6 Dziedzictwo Regionalne, Działanie 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałanie 6.1.1 Ochrona i opieka nad zabytkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dodatkowo, w gorlickim Parku Miejskim niebawem powstanie tężnia solankowa – nowy, atrakcyjny zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych punkt, który uzupełni infrastrukturę gorlickiego Parku i poszerzy możliwości spędzania w nim czasu wolnego.