Piątek, 25 Kwiecień 2025

Jarocin: Budowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Stefanów

25.04.2025, 03:30
fot. Miasto Jarocin
fot. Miasto Jarocin

Zły stan techniczny i technologiczny stacji uzdatniania wody w Stefanowie uniemożliwiał zapewnienie okolicznym podmiotom gospodarczym większej ilości wody uzdatnionej wody. W związku z powyższym podjęto decyzję o budowie nowej stacji, która jest energooszczędna i w pełni zautomatyzowana oraz zapewniła lepsze parametry twardości. Woda jest dezynfekowana bakteriologicznie za pomocą lampy UV, dzięki czemu ograniczono dezynfekcję chemiczną do minimum. Zastosowane rozwiązania technologiczne gwarantują stabilność pracy instalacji, a co za tym idzie – ciągłości dostaw wody do mieszkańców.

CHARAKTERYSTYKA ZGŁASZANEGO PROJEKTU

Sieć wodociągowa Gminy Jarocin jest podzielona na trzy strefy zasilania: wodociąg centralny (zasilany przez stacje uzdatniania wody w Jarocinie, Stefanowie, Wilkowyi, Potarzycy), wodociąg północny (zasilany przez stację uzdatniania wody w Kątach) oraz wodociąg południowo – wschodni (zasilany przez stację uzdatniania wody w Witaszycach).

Stacja w miejscowości Stefanów była w najgorszym stanie technicznym. Mogła ona w każdej chwili ulec poważnej awarii. W złym stanie technicznym był:

- budynek technologiczny stacji wykonany z płyty obornickiej (o powierzchni zabudowy około 60 m2) z zabudowanymi filtrami poziomymi (odżelaziaczem i dwoma odmanganiaczami),

- filtry poziome – mało efektywne i przestarzałe technologicznie,

- zbyt mały nadziemny zbiornik retencyjny wody czystej,

- uzbrojenie i instalacje,

- izolacja.

Jarocin

Ponadto w 2009 roku zaobserwowano znaczne pogorszenie parametrów w wodzie uzdatnionej. Podjęto wówczas działania naprawcze/doraźne – przeprowadzono remont filtrów. Wyniki wody uzdatnionej się polepszyły, jednakże stacja wymagała poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych  w celu uzyskania stabilnych i dobrych wyników, by wyeliminować obniżenie parametrów wody. W związku z tym przeprowadzono badania pilotażowe, w celu dobrania technologii uzdatniania wody  i na tej podstawie podjęto decyzję o budowie nowej stacji. Filtry na Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie płukane były wodą uzdatnioną z sieci, a wody popłuczne kierowane były do kanalizacji sanitarnej.

Z analizy zestawień jakości pozyskiwanej wody ze stacji uzdatniania wody w Stefanowie wyraźnie widać było, że studnie dają wodę charakteryzującą się znaczną zmiennością parametrów fizykochemicznych. Wahaniom podlega zarówno pH wody, zawartość amoniaku i siarkowodoru, a także co jest szczególnie istotne dla procesu technologicznego uzdatniania wody stężenia żelaza i manganu oraz barwa i mętność. Niestety w oparciu o przeprowadzone badania jakościowe wody surowej w zakresie oznaczonych wskaźników, stwierdzono że nie odpowiada ona Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2015 poz. 1989). Taki stan rzeczy wynikał wówczas m.in. ze zbyt małego napowietrzenia wody surowej, przez co w procesie technologicznym uzdatniania  utrudnione było wytrącenie związków manganu i żelaza.

Zadanie było realizowane w formule zaprojektuj i wybuduj. Zakres przeprowadzonych czynności w jej ramach obejmował kompleksowe wybudowanie nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej stacji, a następnie wyburzenie istniejących obiektów technologicznych wraz z budynkiem stacji. Całość prac polegała na wymianie wszystkich wyeksploatowanych urządzeń technologicznych, w tym m.in. orurowanie, armatura, wyposażenie, a także zasilanie energetyczne. Ponadto dokonano modernizacji istniejących studni w celu dostosowania wydajności do wzrastającego zapotrzebowania odbiorców. W ramach przedsięwzięcia wykonano także nowe drogi wewnętrzne wraz z oświetleniem i zagospodarowaniem terenu.

Jarocin

Warto zaznaczyć, że budowa SUW Stefanów była jednym z pięciu zadań realizowanych przez PWiK w Jarocinie w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”, dofinansowanego w formie dotacji w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach, oś priorytetowa II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.  Spółka na to zadanie poniosła nakłady w kwocie ponad 9,2mln zł brutto, z czego ponad 6,3 mln zostało sfinansowane ze  środków unijnych.

OPIS KORZYŚCI WYNIKAJĄCYCH Z WDROŻENIA PROJEKTU

Modernizacja ujęcia wody w Stefanowie polegała na wybudowaniu nowego budynku stacji uzdatniania wody oraz modernizacji infrastruktury towarzyszącej, dzięki czemu nastąpiło:  

  1. zmniejszenie zawartości żelaza i manganu;
  2. poprawa barwy i zapachu wody;
  3. wielokrotne zmniejszenie zawartości chlorków i siarczków zawartych w wodzie surowej oraz twardość wody;
  4. zminimalizowanie strat wody dzięki płukaniu filtrów wodą surową pobieraną
    z komory reakcji – dzięki czemu nastąpiło lepsze zagospodarowanie podziemnych zasobów wodnych.

Zakres technologiczny wybudowanej stacji wodociągowej wraz ze zmodernizowaną infrastrukturą towarzyszącą zaprojektowany został w oparciu  o najnowsze urządzenia technologii procesu uzdatniania wody m.in.:

- minimalizację gabarytów pompowni oraz filtrowani;

- zastosowanie energooszczędnych  pomp;

- dozowanie podchlorynu sodu ma miejsce wyłącznie w czasie płukania wstecznego
co pozwoli na utrzymanie czystości bakteriologicznej w układzie filtracji;

- stacja została w pełni zautomatyzowana: stacja pracuje w cyklu automatycznym z pełną możliwością ingerencji upoważnionej obsługi do sterowania procesami technologicznymi;   

- możliwość płukania filtrów wodą surową pobieraną z komory reakcji (co prowadzi
w konsekwencji do zminimalizowania strat wody).

Nowatorskie cechy zrealizowanego zadania spowodowały zwiększenie efektywności wydatkowanych środków finansowych oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Najbardziej nowatorskim rozwiązaniem zastosowanym w nowym obiekcie jest technologia zmiękczania wody zapewniająca produkcję wody wysokiej jakości. Jest ona oparta na procesie wymiany jonowej, który odbywa się w kolumnach filtracyjnych wypełnionych specjalnymi żywicami jonowymiennymi. Żywice zatrzymują jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. Dzięki temu do mieszkańców dostarczana jest woda o twardości 350 mgCaCO3/litr. Jest to dobra twardość wody dla gospodarstw domowych, przy której woda zachowuje właściwy skład mineralny oraz parametry smakowe. Jednocześnie zapewnia najwyższe parametry użytkowe, czyli przede wszystkim eliminację osadów z kamienia. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie detergentów, środków czystości, środków higienicznych, wody czy krótszy czas sprzątania, dzięki czemu nastąpiła poprawa jakości usług realizowanych przez PWiK Sp. z o.o. w Jarocinie.

Na nowobudowanej Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie przewidziane zostały rozwiązania mające na celu zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej oraz wody uzdatnionej do procesów technologicznych. Cele te zrealizowano poprzez montaż energooszczędnych urządzeń oraz zastosowanie płukania wstecznego filtrów ciśnieniowych bez udziału powietrza za pomocą wody surowej pobieranej z komory reakcji przy zastosowaniu pomp płuczących, co przyspieszyło sam proces  (zminimalizowało zapotrzebowanie na energię elektryczną) i zminimalizowało zużycie wody uzdatnionej.

Jarocin

KIEDY PROJEKT ZOSTAŁ WDROŻONY

4 sierpnia 2017 r. - podpisano umowę na wykonanie inwestycji

14 grudnia 2018 roku - oddanie do użytku

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.