Poniedziałek, 4 Lipiec 2022

Sulejów: Pierwszy w Polsce basen i pasywna hala sportowa

19.11.2021, 10:12 Aktualizuj: 30.11.2021, 14:42
UM Sulejów
UM Sulejów

Te strategiczne dla gminy Sulejów obiekty wybudowano dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-20. Gmina otrzymała na ten cel 8 mln zł (koszt inwestycji to 19 mln zł). Obydwa budynki są innowacyjne w skali powiatu piotrkowskiego, województwa łódzkiego, a nawet kraju, ponieważ basen jest pierwszą pasywną pływalnią w kraju i jednocześnie pierwszą pływalnią na terenie powiatu piotrkowskiego i gminy Sulejów. 

Artykuł na temat pierwszego w Polsce basenu pasywnego, który w listopadzie otworzyliśmy w Sulejowie, ukazał się m.in. w biuletynie, poświęconym ekologicznym zamówieniom publicznym - Green Public Procurement (GPP) News Alert, przygotowywanym przez przedstawicieli Komisji Europejskiej:

https://www.sulejow.pl/asp/nasz-basen-pasywny-docenila-komisja-europejska,9,artykul,1,307

Nasz obiekt opisano jako dobry przykład wykorzystania proekologicznych rozwiązań, co sprawi, że budynek będzie w mniejszym stopniu oddziaływał na środowisko, a przy tym będzie energooszczędny. Podobnie zresztą jak nowa hala sportowa, która powstała tuż obok. 

Odwiedzają nas przedstawiciele wielu samorządów, którzy zamierzają wybudować podobne obiekty i szukają najlepszych rozwiązań, a nasze budynki są nie tylko demonstracyjne, ale są także przykładem wykorzystania modelowych rozwiązań w zakresie przyszkolnej infrastruktury sportowej. 

Nowy, energooszczędny basen o wymiarach niecki 16,67 m na 8,5 m i głębokości od 1,1m do 1,6 m nie jest basenem sportowym, a pływalnią rekreacyjną. Mieszkańcy mogą korzystać z czterech torów do pływania. Obiekt jest także dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Tuż przy brzegu znajduje się krzesełkowa winda hydrauliczna.
 

UG Sulejów

- Mamy jasny cel, chcemy, żeby uczniowie każdej z naszych szkół raz w tygodniu mieli lekcję pływania, będziemy także uczyć ich jak się zachować nad wodą. To bardzo ważne, ponieważ przez teren gminy przepływają rzeki Pilica i Luciąża i Czarna, nie zapominajmy też o Zalewie Sulejowskim i uczniowie na pewno będą mieli kontakt z wodą. Po ośmiu latach takiej nauki, nasze dziecko w niesprzyjających warunkach nie pójdzie się kąpać np. w Bałtyku, czy pływać łódką po Zalewie Sulejowskim. Z kolei zimą nasi młodzi mieszkańcy będą pamiętali, że nie można wchodzić na lód, który może się załamać. Parametry basenu sprawiają, że dzieci nie będą bały się w nim pływać, a dorośli i osoby z niepełnosprawnościami będą się w nim czuć swobodnie. Obiekt będzie także tańszy w utrzymaniu niż pełnowymiarowe baseny, które generują ogromne koszty – podkreśla burmistrz Wojciech Ostrowski.

Energooszczędna będzie również pełnowymiarowa hala sportowa, która będzie obiektem wielofunkcyjnym. Na płycie o wymiarach 23,8 m na 44,75 m będzie można grać m.in. w piłkę siatkową, ręczną, nożną i w koszykówkę. Niedawno włodarze naszej gminy podpisali umowę o współpracy z przedstawicielami Polskiego Związku Piłki Siatkowej, zamierzamy tam więc organizować także ogólnopolskie przedsięwzięcia, w których mogliby uczestniczyć mieszkańcy naszej gminy – w tym młodzi sportowcy z naszych sekcji: siatkarskiej, bokserskiej, piłkarskiej. W hali sportowej będzie monitorowany nie tylko poziom temperatury i wilgotności, ale również tlenu, dzięki czemu będziemy mogli dostosowywać te parametry tak, aby komfort korzystania z obiektu był jak największy. Będzie tam można organizować nie tylko imprezy sportowe, ale m.in. kulturalne – koncerty, pokazy, wystawy, ponieważ obiekt charakteryzuje się doskonałymi warunkami akustycznymi. Z kolei w basenie będziemy mogli nie tylko uczyć pływania najmłodszych mieszkańców, ale także organizować dla nich różne zawody.
 

UG Sulejów

Obiekt jest bardzo nowoczesny, można zdalnie sterować roletami, klimatyzacją, a także sprzętem sportowym – kosze do piłki koszykowej oraz siatki zabezpieczające można rozłożyć/opuścić m.in. za pomocą telefonu komórkowego. Zarówno na basenie, jak i w hali sportowej na bieżąco monitorowane są takie parametry jak temperatura czy zużycie energii, potrzebnej do ogrzewania, wentylacji i oświetlenia, które są później wyświetlane na ogólnodostępnych monitorach. 
Wdrożone przez nas innowacyjne rozwiązania energetyczne docenili także organizatorzy tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego. Dostrzeżono nasze wydatki na inwestycje w nowoczesną energetykę, poprawę jakości powietrza i promocję postaw proekologicznych: 

https://www.sulejow.pl/asp/nasza-gmina-jednym-z-najbardziej-innowacyjnych-energetycznie-samorzadow,9,artykul,1,433

Obydwie inwestycje są spójne z wizją burmistrza Sulejowa, któremu zależy na ochronie środowiska i poprawie komfortu życia mieszkańców. Będą to także kolejne elementy naszego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, znajdującego się w tym miejscu, który składa się: z dwóch boisk do sportów plażowych, dwóch boisk ze sztuczną nawierzchnią, pełnowymiarowego boiska trawiastego do piłki nożnej oraz siłowni zewnętrznej i placu zabaw. Sportowcy chętnie korzystają z naszych obiektów, od 9 do 14 sierpnia 2021 r. w Sulejowie odbywały się Mistrzostwa Świata Głuchych w Siatkówce Plażowej. Imprezy tej rangi organizowano do tej pory na terenie światowych metropolii m.in. w Tajpej, Melbourne czy Sofii, dlatego to było dla nas duże wyzwanie i zaszczyt. O mistrzowskie tytuły walczyli w Sulejowie reprezentanci kilkunastu państw. 

https://www.sulejow.pl/asp/mistrzostwa-swiata-w-sulejowie-od-9-do-14-sierpnia-2021-r-w-sulejowie-odbywaly-sie-mistrzostwa-swiata-gluchych-w-siatkow,117,,1

Regularnie współorganizujemy też mistrzostwa Polski w plażowej piłce siatkowej czy plażowej piłce ręcznej, a wybudowana hala pozwoli nam poszerzyć obecną ofertę i sprawi, że będzie to jeszcze bardziej atrakcyjne miejsce na mapie naszego województwa i kraju.


 

Głosuj na wybrany projekt

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.