Odtworzenie walorów architektonicznych i funkcjonalno-użytkowych zdegradowanego terenu w centrum wsi Lubcza wraz z rewitalizacją budynku dawnej ochronki - to tytuł projektu zgłoszonego do konkursu "Inwestycja z perspektywą" przez gminę Ryglice.
Wartość całkowita projektu - 5 062 937,15
Dofinansowanie - 2 335 495,46
Inwestycja dotowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11. Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.2 Odnowa obszarów wiejskich, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Skrótowy opis zgłaszanego projektu:
Całość prac podzielona była na kilka etapów. Pierwszy z nich polegał na rozbiórce i budowie nowej kładki dla pieszych oraz umocnieniu potoku Wolanka.
Drugi etap to odbudowa wcześniej zburzonego budynku „Ochronki” z przeznaczeniem na budynek usługowo – mieszkalny wraz z zagospodarowaniem terenu.
Etap trzeci polegał na budowie placu zabaw i elementów małej architektury oraz nasadzeniu zieleni.
Charakterystyka zgłaszanego projektu:
Początkowym etapem prac były roboty budowlane związane z budową nowej kładki dla pieszych.
Etap drugi obejmował prace budowlane związane z odtworzeniem istniejącego budynku „ochronki” wraz z wewnętrzną instalacją: wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, gazową i elektryczną, budową komunikacji wewnętrznej wraz z miejscami postojowymi (37 szt. w tym 3 dla osób niepełnosprawnych), remontem istniejącego terenu pieszo-jezdnego, budową placu rekreacyjnego, wykonaniem utwardzonego terenu pod mobilną estradę plenerową, budową zewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej, budową zewnętrznej instalacji kanalizacji deszczowej z odprowadzeniem wód opadowych do potoku ,,Wolanka”, budową oświetlenia, w tym oświetlenia z modułem fotowoltaicznym, budowę schodów terenowych.
Etap trzeci obejmował roboty budowlane związane z: budową straganów handlowych, budową wiaty rowerowej i wiaty przystankowej, przeniesieniem figury św. Józefa z dzieciątkiem, wykonaniem placu zabaw i elementów małej architektury, wykonanie nasadzeń zieleni.
Opis korzyści wynikających z wdrożenia projektu:
Celem podejmowanych działań było przywrócenie centrum miejscowości jej utraconych funkcji, stworzenie przestrzeni publicznej, która sprzyja koncentrowaniu się w niej ważnych funkcji społecznych i gospodarczych. Cała przestrzeń publiczna przystosowana została dla osób z niepełnosprawnością co jest bardzo ważne ze względu na rosnącą liczbę seniorów. Przystosowanie terenu i wyposażenie w elementy ułatwiające korzystanie osobom niepełnosprawnym przyczyni się do poprawy ich jakości życia.
Dzięki zagospodarowaniu teren przylegający do budynku „ochronki” stał się miejscem w którym możliwe są spotkania lokalnej społeczności. Lokalizacja tej inwestycji sprawia, że jest to również miejsce odpoczynku dla podróżujących oraz turystów odwiedzających Gminę Ryglice. Podnoszenie jakości życia i tworzenie warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego przyczynia się do zmniejszenia odpływu mieszkańców z terenu gminy, a w szczególności z terenów objętych rewitalizacją. W jednym z pomieszczeń zlokalizowane zostało centrum informacji turystyki i agroturystyki, a w weekendy odbywają się degustacje tradycyjnych, regionalnych potraw przygotowywanych przez funkcjonujące na terenie Gminy Ryglice Koła Gospodyń Wiejskich.
Data początkowa i końcowa
01.07.2018 r. - 31.10.2020 r.
