Sobota, 26 Kwiecień 2025

Rewitalizacja obszaru rekreacji przy ul. Wierzbowej w Żarkach

26.04.2025, 00:48
UMiG Żarki
UMiG Żarki

Gmina Żarki zgłosiła do konkursu "Inwestycja z perspektywą" projekt pt. "Rewitalizacja obszaru rekreacji przy ul. Wierzbowej w Żarkach Gmina Żarki”. Jak przekonują władze gminy miejsce to ma perspektywę na przyszłość podkreślając, że wielu wypoczywających w gminie wróci ta ponownie.

Dlaczego projekt pt. „Rewitalizacja obszaru rekreacji przy ul. Wierzbowej w Żarkach Gmina Żarki” jest „Inwestycją z perspektywą”?

Po pierwsze najważniejsi są LUDZIE, ich potrzeby, ich PERSPEKTYWA.

Mieszkańcy Gminy Żarki, ale i sąsiednich gmin położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej otrzymali do bezpłatnego korzystania: 

- największą nieckę basenową w okolicy (2 684,0 mkw) dla pływających;
- brodzik 50 cm wysokości z urządzeniami zabawowymi  – strefa dla dzieci i niepotrafiących pływać;
- plażę w sąsiedztwie urokliwego lasu sosnowego;
- pomost do skakania;
- deptak z latarniami parkowymi,  ławkami, koszami;
- miejsce do palenia ogniska i grillowania;
- parking ze zjazdem z ul. Wierzbowej;
- ścieżkę asfaltową, szer. 3 m z ul. Wierzbowej do ul. Sosnowej;
- przebieralnie.

Rewitalizacja obszaru przy ul. Wierzbowej w Żarkach znajdującego się w centrum jurajskiego miasteczka położonego na Szlaku Orlich Gniazd była wyczekiwana od dekad. Basen kąpielowy wybudowany w latach  60. XX wieku wymagał już nie remontu, a rewitalizacji wraz z terenem przyległym. 

Zadanie realizowano od 2020 do 2021 z udziałem środków unijnych. Oddanie obiektu do użytku w czerwcu 2021r. otworzyło nową PERSPEKTYWĘ dla wypoczynku i rekreacji mieszkańców gminy Żarki i sąsiednich oraz licznych turystów wypoczywających na Jurze.

Po drugie ważna jest PERSPEKTYWA DLA ESTETYKI  PRZESTRZENI PUBLICZNEJ.

Zaniedbany teren położony blisko historycznego Starego Rynku, dawnej synagogi i w bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw w dzielnicy Żarek – Leśniowie zyskał nowy wizerunek. Dostępne dla różnych grup odbiorców przyjemne deptaki, nowoczesne oświetlenie, miejsca do wypoczynku, bliskość parkingów sprawiły, iż miejsce jest chętnie odwiedzane również poza sezonem kąpielowym. Służy spacerom i rekreacji. Tym bardziej, iż zrewitalizowany teren jest otoczony w części lasem, a z jednej strony sąsiaduje z naturalnym, urokliwym  stawem. 

Rewitalizacja sprawiła, iż sam basen i teren wokół odzyskały blask i zostały zaspokojone potrzeby w zakresie estetyki przestrzeni publicznej. Nie bez znaczenia jest zrównoważony rozwój polegający na umiejętnym łączeniu istniejących walorów przyrody z nowymi inwestycjami w zakresie rewitalizacji. 

Mieszkańcy i turyści mają widok z PERSPEKTYWĄ na uporządkowany i zagospodarowany zgodnie z duchem czasu teren, ale z wielkim szacunkiem dla przyrody.

Po trzecie ważne są pieniądze unijne, gdyż dają PERSPEKTYWĘ NA ROZWÓJ MAŁEJ GMINY.  

Inwestycja została sfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 20014-2020 oraz środków Gminy Żarki przy wsparciu z budżetu państwa i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.  Finansowanie zadania jest zatem modelowym przykładem, jak wykorzystując dotacje  unijne wesprzeć je środkami krajowymi. To połączenie gwarantuje sukces, z którego korzystają mieszkańcy i turyści. 

Całkowita wartość projektu:                            3 176 310,18 zł
Wartość kosztów kwalifikowanych:                     2 861 766,64 zł
Wartość dofinansowania z UE:                           2 432 501,65 zł
Wartość dofinansowania z BP:                              286 176,66 zł
Wkład własny Gminy Żarki
do kosztów kwalifikowanych:                                 143 088,33 zł
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych                351 633,79 zł 

Bez PERSPEKTYWY na środki unijne gmina Żarki jako inwestor nie przystąpiła by nawet do projektowania rewitalizacji w zakresie basenu kąpielowego i terenu przyległego.  Wiedza o dostępnych środkach w konkursie sprawiła, iż przystąpiono do systematycznego  działania: konsultacje, Lokalny Plan Rewitalizacji, projekt techniczny, pozwolenie na budowę, zapewnienie finansowania, realizacja zadania w oparciu o procedurę zamówień publicznych i rozliczenie projektu. 

Po czwarte ważna jest PERSPEKTYWA NA PRZYSZŁOŚĆ. 

Basen kąpielowy w Żarkach jest jedynym w promieniu 40 km zbiornikiem wodnym z zapewnioną opieką ratowników w sezonie kąpielowym. Umowa z WOPR, i stała obecność ratowników w godzinach 11.00 do 19.00 każdego dnia w wakacje, gwarantowała bezpieczny wypoczynek. Obiekt w sezonie był oblężony przez rodziny z dziećmi, ale nie tylko. Korzystali mieszkańcy, turyści, grupy zorganizowane kolonijne, które w upalne dni szukały ochłody i frajdy na żareckim basenie. 

W bezpośrednim sąsiedztwie basenu znajdują się wybudowane z innych unijnych projektów: boiska do piłki plażowej, plac zabaw, budynek letniej kawiarenki, zaplecze sanitarne. 

Szybko okazało się, że miejsce ma PERSPEKTYWĘ na przyszłość i już wiadomo, że wielu wypoczywających wróci ponownie do Żarek, na wypoczynek. To jest dobry znak na przyszłość dla lokalnych przedsiębiorców. 

 

Żarki


 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.