Czwartek, 28 Marzec 2024

Udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim

28.03.2024, 19:27
Fot. UM Giżycko
Fot. UM Giżycko

Kładka w Giżycku powstała w styczniu 2020 roku w ramach zadania „Udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim”

Kładka w Giżycku powstała w styczniu 2020 roku w ramach zadania „Udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim”, stanowiącego część większego projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych WJM wraz z budowa śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/etap II A – udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowa nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy” realizowanego przez Gminę Miejską Giżycko wspólnie z mazurskimi samorządowcami skupionego w ramach Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. 

Inwestycja stanowi fundamentalne przedsięwzięcie zarówno pod względem finansowym, jak i infrastrukturalnym. Wartość kładki to 12 276 695,44 zł (ok. 10 proc. ówczesnego budżetu miasta), z czego 7 105 405,56 zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Zrealizowanie tej inwestycji stało się kluczowym elementem w komunikacji miejskiej, ze względu na istniejący Kanał Łuczański dzielący Giżycko na dwie części. Przed realizacją zadania oba brzegi skomunikowane były w tej części miasta m. in. zabytkowym mostem obrotowym (jednym z nielicznych w Europie) oraz kładką dla pieszych, wybudowaną w ubiegłym stuleciu. Most obrotowy w okresie maj-wrzesień jest otwierany dla ruchu żeglownego, co ogranicza ruch pieszo-kołowy. Tak więc przeprawa pieszych przed inwestycją odbywała się starą kładką, która nie spełniała standardów dostępności szczególnie dla osób z dysfunkcjami ruchu, osób na wózkach, rodziców z dziećmi w wózkach i rowerzystów. Wychodząc problemowi naprzeciw, powstał obiekt, który poprzez zastosowanie odpowiednich spadków ciągów pieszo-rowerowych i budowę wygodnych schodów umożliwia poruszanie się mieszkańcom między dwoma brzegami kanału bez przeszkód architektonicznych.

Ponadto w ramach tego zadania powstało miejsce służące rekreacji oraz wyremontowana została cześć kanału.

Cały obiekt poprzez zastosowanie konstrukcji sprężonej oraz wypełnienie balustrad szkłem sprawia wrażenie lekkiej konstrukcji, która nie zaburza ładu przestrzennego, a w połączeniu ze stonowaną kolorystyką stanowi uzupełnienie zagospodarowania części miasta, która objęta jest ochroną konserwatorską.

 

UM Giżycko


 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.