Opis techniczny wieży widokowej na Śnieżniku.
Projekt obejmuje budowę wieży widokowej wolnostojącej o powierzchni zabudowy 153,86 m2 wysokość wieży 34,16 m wysokość tarasu widokowego 29,96 m. Pomieszczenia przyziemne wieży – hall wejściowy 116,33 m2, klatka schodowa 9,14 m2. Dojście do wieży powierzchnia utwardzona kamieniem naturalnym.
Wieża będzie miała konstrukcje stalową składającą się z elementów stalowych składanych na miejscu. Do poziomu zwężenia wieży obudowana będzie okładziną kamienną, nawiązującą do charakteru poprzedniej wieży. Prosta część wieży oraz taras widokowy zasłonięte będą taflami szklanymi chroniącymi zwiedzających przed wiatrem i śniegiem.
Wieża o konstrukcji stalowej będzie posadowiona na skale za pośrednictwem fundamentów żelbetowych o kształcie walców posadowionych na głębokości – 7,20 m poniżej poziomu terenu. Ściany zewnętrzne warstwowe: płyta żelbetowa zespolona, okładzina kamienna. Schody stalowe elementy powtarzalne. Stalowe elementy nośne – konstrukcja stalowa. Dach stalowa konstrukcja nośna. Pokrycie z blachy gładkiej na rąbek stojący - w kolorze szarym.
Szkło na elewacji – tafle szkła hartowanego mocowanego punktowo. Odprowadzenie wody z dachu i posadzki – rynna spustowa zamontowana w jednym ze słupów konstrukcyjnych. Woda odprowadzona do studni chłonnej umiejscowionej w przestrzeni fundamentów.
Oświetlenie wewnętrzne zasilane autonomicznym systemem zasilania panelami fotowoltaicznymi montowanymi od wewnętrznej strony wieży. Wszystkie urządzenia łącznie z akumulatorami zamontowane będą w pomieszczeniu wieży na poziomie – 3,00.
Planuje się zamontowanie następujących urządzeń autonomicznego zasilania oświetlenia:
- akumulatorów żelowych – 16 szt.
- paneli fotowoltaicznych 120 szt.
- regulatorów ładowania - 2 szt.
- inwertera 1 szt.
Wieża nie będzie zaopatrzona w instalacje kanalizacyjną, wodociągową, gazową, teletechniczną i zewnętrzną instalację elektryczną.
Wykonawca robót został wyłoniony w czwartym przetargu. Umowę podpisano dnia 20.08.2020 r. z Firmą Ogólnobudowlaną Marcin Skoczeń z/s. We Wrocławiu przy ul. Kamiennej 29/11 Wartość zamówienia 13 004 201,57 zł. Termin zakończenia planowany jest na 30.09.2022 r.
Krótka historia odbudowy wieży na Śnieżniku….
Po przeprowadzeniu części postepowań środowiskowych, które rozpoczęły się w 2007 roku, 19.03.2012 Związek Gmin Śnieżnickich ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji odbudowy wieży na Śnieżniku, w ramach projektu „Wieża Trzech Kultur”. Zgłosiło się 5 wykonawców z ofertami:
-Rysy Architekci - Nowa Iwiczna, woj. mazowieckie
-Pracownia Architektury „Forma” Sp. z o. o.– Blachownia, woj. śląskie
- MD Projekt Małgorzata Krajnik -Kłodzka, woj. dolnośląskie
-Karpla Konsulting Sp. z o.o. – Kraków
-Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu „Januszówka” – Bielsko Biała
Przetarg wygrała Pracownia Architektury „Januszówka” z Bielska Białej.
W ramach mikroprojektu „Wieża trzech kultur…” 19.09.2012 r. odbyło się spotkanie w sprawie zapoznanie się z trzema wariantami koncepcji odbudowy wieży na Śnieżniku przedstawionymi przez pracownię architektury „Januszówkę”. Na spotkanie były rozesłane zaproszenia. Na spotkaniu było obecnych 36 osób: reprezentujących władze lokalne, radnych, przedstawiciele instytucji:
- Związku Gmin Śnieżnickich z siedzibą w Bystrzycy Kłodzkiej,
- Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu,
- Nadleśnictwa w Międzylesiu oraz w Lądku – Zdroju,
- Śnieżnickiego Park Krajobrazowego,
- pracownia projektowa architektury „Januszówka” z Bielska Białej,
-z czeskiej strony z CHKO - Zespołu Parków Krajobrazowych,
-Starégo Mesta
-woj. Ołomuniec
-Králík
-Euroregionu Glacensis
Spotkanie odbyło się w budynku byłego dworca PKP, który obecnie pełni funkcje Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim (CETiK). Uczestnicy wypowiadali się na temat koncepcji odbudowy wieży na Śnieżniku oraz w którym kierunku należy zmierzać przy ewentualnej odbudowie wieży. Przedstawiono trzy koncepcje odbudowy wieży, tj. antywieża (betonowy słup z systemem kamer na szczycie, widok w części podziemnej za pomocą monitorów), druga koncepcja stanowiła stalową wieżę obłożoną siatką, wzorowaną na kształcie łodygi roślinnej, trzecia natomiast, stanowiła swoim kształtem najbardziej zbliżone odwzorowanie starej, głównej wieży ze Śnieżnika. Po długiej dyskusji wybrano koncepcję nr 3, według której następnie wykonano projekt.
Na skutek obwarowań formalno-prawnych, w szczególności związanych z ochroną przyrody, kwestiami logistycznymi, wybrano wariant tzw. zimnej wieży, tj. wieży bez mediów, o konstrukcji stalowej z wykorzystaniem kamienia rodzimego, elementów szklanych. Z uwagi na zagrożenie dla zmian siedliska roślinnego ograniczono roboty betonowe do minimum, jednocześnie całkowicie eliminując roboty murarskie (formalny brak możliwości odbudowania wieży murowanej).
Argumenty przemawiające za odbudową wieży to:
- historyczny – odbudowa wieży, która tu istniała i była symbolem regionu,
- środowiskowy- sam w sobie Śnieżnik jest bardzo atrakcyjny , ale skanalizowanie ruchu turystycznego jest nieuniknione i konieczne. Obecnie turyści mocno zadeptują cenne środowiskowo siedliska roślinne. Obecny sposób eksploatacji wierzchowiny środowiska przyczynia się do degradacji cennych środowisk roślin opisanych w raporcie oddziaływania na środowisko.
- marketingowy- zwiększenie atrakcyjności turystycznej , wizerunek, symbol, marka regionu, produkt turystyczny po polskiej i czeskiej stronie.
Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę inwestor uzyskał wszystkie wymagane prawem decyzje. Prowadzono postępowanie środowiskowe, transgraniczne, oddziaływania inwestycji na obszary Natura 2000 oraz wydano decyzję o warunkach zabudowy.
Ponadto Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał zezwolenie na zniszczenie siedliska gatunku żmija zygzakowata, dołczanki gąbczastej, podjeźrzona księżycowego oraz wydał zgodę na budowę wieży widokowej na Śnieżniku. Zgodnie z decyzją RDOŚ we Wrocławiu gmina zatrudniła inspektora nadzoru przyrodniczego. Przed rozpoczęciem robót budowlanych wykonano mataplantację chronionych siedlisk przyrodniczych z terenu inwestycji.
mp/