Jatki to zabytkowy neogotycki budynek z 1903 r., świadectwo eklektycznej architektury początku XX wieku. Wykonany z palonej cegły ceramicznej pełnej na zaprawie wapiennej, bez stropu. Budynek wolnostojący na rzucie prostokąta, w części trójnawowy, w części jednoprzestrzenny z pomieszczeniami biurowo-magazynowymi, jednokondygnacyjny, przykryty dachem dwuspadowym. Więźba drewniana, otwarta, krokwiowa.
Od czasów wybudowania był siedzibą targu mięsnego. Na górze znajdowały się boksy straganowe i zaplecze, piwnica pełniła funkcję wypełnionej lodem chłodni. Do 2003 r. Jatki pełniły funkcję miejsca sprzedaży mięsa i ryb. Z zewnątrz budynek nigdy nie był remontowany. Wnętrze kilkukrotnie przemalowywane bez remontu generalnego. Przez ok. 20 lat nieużytkowany, niszczejący, popadający w ruinę. Przebudowa polegała na remoncie budynku z zachowaniem jego zabytkowego wyglądu przy jednoczesnej zmianie przeznaczenia.
Wszystkie detale ceglanej elewacji budynku oraz detale drewnianej więźby dachowej, ścian piwnic i parteru, łącznie ze stolarką okienną i drzwiową poddano konserwacji lub odtworzono z dbałością o zachowanie całej substancji zabytkowej. Prace polegały na osuszeniu fundamentów i ścian zewnętrznych obiektu poprzez wykonanie nowej izolacji poziomej i pionowej. Osuszono wnętrze i wykonano posadzki w podpiwniczeniu. Odkryto nieistniejący już kanał służący do gromadzenia lodu i przechowywania produktów mięsnych. Wykorzystano pozyskaną przestrzeń, przeznaczając ją na galerię sztuki. Odnowiono łuki sklepienia piwnicy, dodano oświetlenie. Na parterze wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zachowując kształt i materiał. Wymieniono dach, zachowując w całej przestrzeni jego konstrukcję i charakterystyczne elementy. Wymieniono podłogi oraz wszystkie instalacje. Przeprowadzono renowację elewacji poprzez wymianę części cegieł ceramicznych i spoinowanie. Zmodyfikowano konstrukcję budynku, przebudowano ciasną i wąską klatkę schodową. Zlikwidowano wejście od strony wąskiego chodnika przy ul. Pocztowej, a w jego miejsce wstawiono stylowy witraż podnoszący walory estetyczne wyeksponowanej elewacji. Dodano nowe wejście przy bocznej elewacji dla zapewnienia lepszej funkcjonalności obiektu i względów pożarowych. Wejście na kondygnację parteru jest dostępne z poziomu chodnika zewnętrznego, z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Dodano nowe schody prowadzące do podpiwniczenia. Na parterze powstała szklana antresola, zwiększająca powierzchnię użytkową obiektu i stanowiąca ważny akcent estetyczny. Na parterze powstały też pomieszczenia sanitarne i techniczne. We wnętrzu zamontowano windę, umożliwiającą korzystanie ze wszystkich kondygnacji budynku.
Na rewitalizację budynku wykorzystane zostały środki pochodzące z funduszy europejskich pozyskane przez Miasto Ostrów Mazowiecka w ramach Działania 5.3. Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Kwota zadania: 4 404 184,26 zł. Kwota wydatków kwalifikowanych: 4 375 871,37 zł. Procent dotacji: 69.99% kosztów kwalifikowanych.
Przestrzeń dawnej hali targowej stała się przestrzenią wystawienniczo-wernisażową. Budynek zyskał nową formę, łączącą zabytkowość z nowoczesnością, sterowane elektronicznie wyposażenie i elementy dbające o komfort zwiedzających. Jatki obecnie to zarządzana przez Miejski Dom Kultury przestrzeń o łącznej powierzchni 250,60 m². Wielofunkcyjny parter to miejsce, w którym odbywają się zajęcia sekcji MDK, wykłady, spotkania z gośćmi, koncerty, konferencje czy pokazy filmowe. Piwnica służy jako pierwsza w Ostrowi Mazowieckiej galeria sztuki, która co miesiąc oferuje nową wystawę. Jatki całkowicie zmieniły swoje przeznaczenie – z budynku usługowego stały się budynkiem użyteczności publicznej o charakterze wystawienniczo – wernisażowym. Dzisiaj to jeden z najciekawszych obiektów w Ostrowi Mazowieckiej, w którym tętni życie kulturalne miasta. Bieżące informacje na temat działań prowadzonych w ostrowskich „Jatkach” można znaleźć na stronie https://jatkimdk.pl oraz na https://www.facebook.com/galeriasztukijatki.