Sobota, 22 Czerwiec 2024

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach

22.06.2024, 10:34

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach znalazła długo oczekiwane miejsce w samym sercu miasta, w budynku który przez lata zapisał bogatą kartę w historii Żor.

Nowa przestrzeń przyciąga swoją nowoczesnością, niebanalnymi wnętrzami i bogactwem możliwości. Biblioteka w Żorach to instytucja dostosowana do standardów europejskich, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej. W zrewitalizowanym obiekcie o wyjątkowej architekturze powstała innowacyjna i funkcjonalna placówka z licznymi multimedialnymi rozwiązaniami i nowoczesnym wystrojem. Jest ona nie tylko miejscem realizującym potrzeby czytelników, ale dającym również możliwość miłego spędzenia czasu, jest ważnym ośrodkiem integrującym stymulującym lokalną społeczność, miejscem które daje impuls nie tylko intelektualny, ale i społeczny, twórczy, artystyczny, oraz pobudza do innowacyjnego działania. Wnętrze biblioteki wspomaga różne formy aktywności kulturalnej, co wiąże się z tworzeniem poczucia wspólnotowości i umacnianiem lokalnej tożsamości. W przestrzeni wyodrębniona została strefa dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Oprócz ciekawych książek jest miejsce na obszerne zbiory multimedialne, salę wielofunkcyjną, galerie sztuki, maker space, kameralną salkę kinową, nowe technologie i miejsca pracy dla twórców oraz osób chcących się uczyć. W bibliotece znajduje się też internetowe Radio Żory oraz studio nagrań, a całości dopełnia letnia czytelnia na zewnątrz budynku. Przez 6 dni w tygodniu od 8:00 do 21:00 biblioteka oferuje dostęp do atrakcyjnych zbiorów, usług, wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Liczne udogodnienia pozwalają samodzielnie oddać i wypożyczyć zbiory z użyciem selfchecka, zwrócić książki w całodobowej wrzutni. Można skorzystać z dostępnych wszędzie stanowisk komputerowych, a także wykonać ksero, skan czy wydruk. Do dyspozycji są konsole PlayStation i Xbox, google VR, drukarka 3D, dron, roboty czy ploter laserowy.

Na płaszczyźnie estetycznej wnętrza biblioteki łączą w sobie zastany styl industrialny ze stylem krajów bałtyckich zwanym „skandynawskim”. W wielu miejscach zaprezentowane zostały zdjęcia dużego formatu przedstawiające w sposób artystyczny urządzenia z dawnego młyna, a tuż przed wejściem głównym zostały wyeksponowane zabytkowe już maszyny z dawnego młyna. W efekcie powstała instytucja kultury dostosowana do standardów europejskich, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale także ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym. 

Remont budynku dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach na potrzeby nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Nowa siedziba żorskiej biblioteki powstała dzięki realizacji projektu pn. „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap II Spółdzielnia Kultury”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość tego projektu to 10 826 150,00 zł, z czego 7 073 228,72 zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 832 144,56 zł dofinansowanie z budżetu państwa.

Wartość inwestycji: 10 826 150,00 zł

 

Załącznik

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.