Aby po latach przywrócić to miejsce mieszkańcom, autorzy opracowanej, na zlecenie Gminy Starachowice, koncepcji nowego zagospodarowania parku, wykorzystali elementy funkcjonujące tu przed laty, jednocześnie wzbogacając je o współcześnie dostępne rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne. Dziś ten, położony w centrum miasta, ponad 10 hektarowy teren kryje w zielonych konarach drzew wiele atrakcyjnych niespodzianek.
Teraz w parku każdy znajdzie coś dla siebie, osoby aktywnie spędzające czas wolny, mieszkańcy szukający schronienia przed słońcem i miejskim gwarem, rodzice z dziećmi w zacienionym placu zabaw czy parku linowym. Nie zapomniano także o czworonogach dla których wybudowano dog park. Na cykliczne imprezy kulturalne starachowiczanie, jak przed laty, mogą umawiać, przed parkowym amfiteatrem lub w parkowej kawiarni.
Niewątpliwą przyjemnością jest spacer odnowionymi alejkami, podczas którego trafimy do ogrodów deszczowych gdzie rosną lubiące mokre podłoża paprocie, rośliny, bagienne i wodne. Idą dalej napotkamy także ogród bylinowy, który ze względu na mnogość bylin i traw stanowi naturalne siedlisko dla motyli i osowatych. W ogrodzie egzotycznym spotkamy m.in.: takie krzewy jak: różanecznik, leszczynowiec oraz rośliny wrzosowate. Ogród egzotyczny to dopełnienie do współczesnej architektury parkowej kawiarni. Kolejny to ogród pór roku w którym dobór kwitnących gatunków podąża za porami roku. Co kilka miesięcy zakwitają kolejne z roślin odmierzając biologiczny upływ czasu.

Spacerowicze na końcu parkowego wąwozu natrafią na oczka wodne o charakterystycznej pomarańczowo – czerwonej barwie. Na terenie parku, przed laty, działała Kopalnia „Herkules”, gdzie wydobywano rudę żelaza dostarczaną do pobliskiego zakładu. Takie nietypowe zabarwienie wody przypomina o przemysłowej historii miasta.
Przemierzając parkowe szlaki, zstępując z tarasów widokowych natrafimy na Szlak Kultury na którym odnajdziemy lokalne informacje na temat: Architektury, Teatru i filmu, Muzyki i tańca, Słowa, Sztuk plastycznych i Folkloru.
Kolejnym jest Szlak Żelaza, przemierzając go, odbędziemy podróż w przeszłość i „odwiedzimy” Starachowice sprzed lat. Informacji dostarczą nam materiały zgromadzone na tablicach z nazwami: Żelazo, Kopalnie, Rzeki, Lasy, Dymarki, Kuźnice, Wielkie piece, Zakłady mechaniczne, Star, Święta Barbara, Dziedzictwo, Koleje i Miasto.

W tej wyjątkowej enklawie zieleni znajdziemy nie tylko charakterystyczną dla takich miejsc infrastrukturę parkową, ale dzięki ścieżkom edukacyjnym odbędziemy niezwykłą podróż w czasie, do Starachowic sprzed lat, miasta hutników i górników. Aż trudno uwierzyć, że miasto z tak bogatą przemysłową tradycją pozostaje miejscem, w którym "rządzi" zieleń.
Zrewitalizowany Park Miejski niewątpliwie uatrakcyjni ofertę turystyczną przygotowywaną dla osób odwiedzających Starachowice. Zapraszamy.