W niezwykłej przestrzeni muzeum odnaleźć można m.in. rekonstrukcje dawnych miejsc Ostrowa Wielkopolskiego z początku XX- wieku, obejrzeć projekcje filmowe, odwiedzić dawny zakład fryzjerski, czy „wirtualnie” przymierzyć stroje z epoki. A to wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tradycyjnych stylizowanych miejscach z epoki. W aranżacji wnętrza odwzorowano ówczesny charakter miejskich ulic, sklepów, zakładów rzemieślniczych, starego kina oraz kawiarni.
Konwencja muzeum łączy nowoczesne multimedia z tradycyjną ekspozycją, przez co zwiedzający mogą przenieść się do Ostrowa Wielkopolskiego z przeszłości. Muzeum 3D w znakomitej i atrakcyjnej formie przybliża zarówno ostrowianom, jak i odwiedzającym miasto – jego tradycje, historyczne miejsca, pamiątki, a także odniesienia do przeszłości sprzed ponad 100 lat.
W przestrzeni Muzeum 3D znaleźć można rekonstrukcje dawnych miejsc Ostrowa Wielkopolskiego, obejrzeć projekcje filmowe, ekskluzywne fotografie.

Wystawa muzealna urządzona jest w stylu dawnej kawiarni-cukierni Belle-Epoque. Znajdują się tu ikonografie dawnych ostrowskich lokali gastronomicznych i oryginalne obiekty zabytkowe stanowiące zbiory Muzeum, m.in. ekspres do kawy, kasę, stoliki kawiarniany, krzesła. W odwzorowanym z dawnych lat Cafe Muzeum do swego stolika zwiedzających zapraszaj związani z Ostrowem pisarze: Gustaw Bojanowski i Jadwiga Żylińska, której pochodzące z Polskiego Radia nagrania, wprowadzają we wspomnienia ostrowskich zaułków, ulic i ówczesnego życia.
Głównym elementem stałej wystawy jest rekonstrukcja dawnej ulicy miejskiej. Można odwiedzić zakład fryzjerski, w którym, za pomocą technologii kinekt, zwiedzający mogą w wielkoformatowym monitorze zobaczyć swoje odbicie w dowolnie wybranym stroju z epoki. Ulica zaprojektowana jest na wzór ostrowskiej ulicy z początku XX wieku. W tle słyszalne są dźwięki ówczesnego Ostrowa - gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku.
W obiekcie z dużą starannością odtworzono witryny sklepowe z ekspozycją towarów, ławki miejskie oraz latarnie. Jest tu także słup ogłoszeniowy wzbogacony jednak monitorem, na którym wyświetlane są dawne plakaty. Na ostrowskiej ulicy zwiedzający znajdą niedużą salę, stylizowaną na dawne kultowe ostrowskie „Kino Roma”, w której zobaczyć można unikatowe filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W muzeum zastosowane są nowe technologie. Przy pomocy gogli zwiedzający mogą przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Cała ekspozycja wypełniona jest stanowiskami multimedialnymi, są one jednak subtelnie ukryte. Muzeum 3d w swojej ofercie ma także „Wirtualny Spacer”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Ta forma zwiedzania muzeum odpowiada na wyzwania związane z ograniczeniami wywołanymi pandemią koronawirusa.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla rozwoju Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej
Wartość projektu: 2 433 774,34 zł
Wartość dofinansowania: 2 060 344,19 zł
Wkład własny: 373 430,15 zł