Obiekt na stałe wpisał się w kulturalną mapę miasta - swoje miejsce znajdują tu zarówno miłośnicy książek, komiksów, muzyki, robotyki, filmu jak i wielu innych dziedzin.
Mediateka podzielona została na tzw. „przystanki” - muzyki, literatury, kultury technicznej, kina, sztuki, filmoteki, fonoteki. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, odwiedzający mogą poznać specyfikę instrumentów muzycznych i zapoznać się z mutimedialnymi narzędziami do tworzenia muzyki. W obiekcie znajduje się nowoczesne studio nagrań, stworzone do indywidualnego komponowania muzyki, z wykorzystaniem m.in. cyfrowych instrumentów muzycznych. Innowacyjna jest także oferta skierowana do najmłodszych. Sala dla dzieci wyposażona jest w podłogę i ścianę interaktywną, stoliki interaktywne, monitory dotykowe. W obiekcie znajduje się także sala kinowa, wypożyczalnia filmów, audiobooków czy e-booków. Przystanek „Kultura techniczna” pozwala natomiast na organizację warsztatów z robotyki czy zajęć dotyczących energii odnawialnej. Mediateka pozwala wielu grupom społecznym na oswojenie się z nowinkami technologicznymi. „Czas na Minecraft”, „Wtorek z robotami”, Rok Lema, „Między literaturą a filmem – komiks”- to tylko niektóre z propozycji spędzenia wolnego czasu oferowanych do tej pory przez Mediatekę.

Miejsce stworzyło możliwość nowej formy uczestnictwa w kulturze, wpłynęło na rozwój e-kultury i kultury technicznej. Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem różnych grup społecznych – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów. Świadczy o tym duża liczba odwiedzających to miejsce. W 2020 r. z oferty Mediateki skorzystało ponad 20 tys. osób!
Obiekt został zaprojektowany „bez barier” – pomieszczenia przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla osób niewidomych. W obiekcie jest winda, a specjalne stanowiska są wyposażone w system komunikacji Braille’a. Umożliwiło to włączenie w życie kulturalne miasta i regionu większej grupy osób starszych i niepełnosprawnych, z dysfunkcją ruchu oraz niewidomych.

Mediateka stała się miejscem integracji, konsumpcji nowych technologii, miejscem wystaw, konferencji, spotkań, a przede wszystkim formą nowej jakości spędzania czasu dla młodzieży, dzieci, seniorów. Dzięki powstaniu Mediateki oferta kulturalna miasta Ostrowa Wielkopolskiego znacząco się poszerzyła i wpłynęła na podniesienie jakości usług oferowanych przez bibliotekę. Obiekt oferuje zupełnie nową jakość - jest miejscem atrakcyjnym, żywymi pozytywnie oddziałującym na otoczenie.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla rozwoju Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej
Wartość projektu: 3 389 723,95 zł
Wartość dofinansowania: 2 829 278,97 zł
Wkład własny: 560 444,98 zł