Parlament Europejski przyjął w środę swoje stanowisko w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu, przedstawionego przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen podczas grudniowej debaty plenarnej. Posłowie poparli projekt, ale zwrócili uwagę na wyzwania jakie za sobą pociąga, w tym w szczególności chodzi o zapewnienie sprawiedliwej i sprzyjającej integracji społecznej transformacji oraz wysokie cele pośrednie.
Posłowie poparli w rezolucji także ambitny i zrównoważony plan inwestycyjny, który pomoże wypełnić lukę inwestycyjną. Wezwali do wprowadzenia odpowiednio finansowanego mechanizmu adekwatnego funduszu przejściowego.
Parlament chce, aby przygotowywana ustawa klimatyczna zawierała bardziej ambitne podejście dotyczące celu UE w zakresie redukcji emisji do 2030 roku. Posłowie uważają, że w 2030 roku emisja powinna zostać zredukowana o 55 proc. w stosunku do 1990 roku. Według propozycji Komisji Europejskiej celem miałaby być redukcja "co najmniej 50 proc. - do 55 proc.". Unia powinna przyjąć te cele na długo przed listopadową konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu. Deputowani chcą również wyznaczenie celu pośredniego - na rok 2040 - aby zapewnić, że UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej 10 lat później.
Posłowie zadeklarowali, że będą dokonywać zmian we wszelkich wnioskach legislacyjnych tak, aby osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu. Podkreślili, że do czerwca przyszłego roku powinny zostać przyjęte wyższe cele w zakresie efektywności energetycznej i energii odnawialnej, w tym wiążące cele krajowe dla każdego z państw członkowskich w odniesieniu do OZE. Do tego czasu musi ponadto zostać przeprowadzony przegląd innych przepisów unijnych w dziedzinie klimatu i energii.
Rezolucja została przyjęta 482 głosami, przy 136 przeciwnych i 95 wstrzymujących się.
woj/