Sobota, 23 Listopad 2024

Filmowa Nagroda LUX 2024 - można już oddawać głosy 

02.10.2023, 08:59 Aktualizuj: 02.10.2023, 09:05
Ceremonia wręczenia Nagrody Lux 2023 w PE; Fot. PE
Ceremonia wręczenia Nagrody Lux 2023 w PE; Fot. PE

Parlament Europejski uruchomił platformę Nagroda Publiczności LUX 2024. Można tam oddać głos na jeden z pięciu filmów nominowanych do tej nagrody. Zwycięzcę wyłonią oceny obywateli całej UE oraz eurodeputowanych. 

Pięć filmów ubiegających sie o LUX 2024 ogłoszono na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Są to: "20 000 gatunków pszczół", "Opadające liście", "Adamant", "Siostrzeństwo świętej sauny" i "The Teachers’ Lounge". Finalistów wybrała komisja selekcyjna LUX, w skład której wchodzą eksperci filmowi z całej Europy.

Hiszpański obraz "20 000 gatunków pszczół" w reżyserii Estibaliza Urresoli Solagurena opowiada historię ośmioletniego dziecka zdezorientowanego sposobem, w jaki ludzie się do niego zwracają. Spędzając lato na wsi, w domu związanym z pszczelarstwem, bohaterka odkrywa swoją tożsamość płciową wraz z kobietami z jej rodziny, które same jednocześnie zastanawiają się nad własną kobiecością.

"Opadające liście" wyreżyserował Aki Kaurismäki z Finlandii. W filmie opowiada jak pewnej nocy dwie samotne dusze poszukujące miłości spotykają się przypadkiem w Helsinkach. Ich spotkanie utrudnia alkoholizm, zgubione numery telefonów, nieporozumienia i po prostu życie, bo życie to nie film.

Wyjątkowy ośrodek opieki dziennej odkrywa w swoim filmie Nicolas Philibert z Francji. "Adamant" to dokument o  pływającej konstrukcji na Sekwanie, w sercu Paryża, która jest kotwicą w czasie i przestrzeni dla dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. Film zaprasza widza do wejścia na pokład i spotkania się z pacjentami i opiekunami ośrodka.

"Siostrzeństwo świętej sauny", w reżyserii Anny Hints z Estonii to historia grupy kobiet, które spotykają się w bezpiecznej ciemności sauny dymnej, aby dzielić się najskrytszymi przemyśleniami i sekretami. W ciepłej, gęstej atmosferze obnażają wszystko, aby pozbyć się strachu i wstydu oraz odzyskać siły.

Film "The Teachers' Lounge", w reżyserii Ilkera Çataka z Niemiec opowiada o Carli, młodej i idealistycznej nauczycielce, która postanawia zbadać serię nierozwiązanych kradzieży w swojej szkole. Za pomocą ukrytej kamery demaskuje złodzieja, ale jej odkrycie zaskakuje wszystkich i stawia Carlę przed nierozstrzygalnym dylematem.

Wkrótce wszystkie filmy będzie można obejrzeć w kinach w całej Europie, z napisami w 24 językach urzędowych UE. Na platformie Nagrody LUX widzowie mogą oddawać głosy do marca 2024 roku. Następnie zagłosują deputowani do PE. Ostateczny ranking powstanie, po połowie, z głosów europejskiej publiczności i ocen eurodeputowanych.

W zeszłym roku zwycięzcę wybrano na podstawie 45 tys. ocen od obywateli unijnych państw. Zwyciężył film "Close" w reżyserii Lukasa Dhonta z Belgii. 

Nagroda Publiczności LUX, ustanowiona w 2007 roku, od trzech lat organizowana jest przez przez Parlament Europejski i European Film Academy, we współpracy z Komisją Europejską i Europa Cinema. Jej ideą jest pomoc w dystrybucji unijnych filmów o wysokim poziomie artystycznym, odzwierciedlających różnorodność kulturową w świecie i poruszających kwestie ważne dla wszystkich, takie jak godność ludzka, równość, niedyskryminacja, włączenie społeczne, tolerancja, sprawiedliwość i solidarność.

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.