Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie kolejnego budżetu UE to dopiero początek negocjacji, które będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłego kształtu unijnego budżetu i polityk wspólnotowych - ocenił europoseł Andrzej Halicki (PO).
W ocenie polityka nowa propozycja KE uwzględnia wyzwania związane z bezpieczeństwem, energetyką, konkurencyjnością gospodarki oraz polityką społeczną. Jak zaznaczył, istotnym elementem jest fakt, że projekt przygotowywał również polski komisarz Piotr Serafin. Zdaniem Halickiego wśród polskich priorytetów w ramach tego budżetu bardzo ważna jest obrona interesów rolnictwa.
- Dopłaty (dla rolników - PAP), drugi filar (Wspólnej Polityki Rolnej) – to wszystko zostaje utrzymane, wbrew obawom niektórych polityków i działaczy związków rolniczych – zaznaczył europoseł i wskazał na „wielokrotny wzrost nakładów” na bezpieczeństwo i przemysł obronny, finansowany z budżetu UE, a nie z instrumentów pożyczkowych.
Halicki podkreślił, że utrzymana i wzmocniona zostanie także polityka regionalna. Jak mówił, Polska może liczyć na rekordowe środki z tzw. koperty narodowej oraz dodatkowy fundusz wsparcia regionów przygranicznych, „cierpiących z powodu wojny lub zagrożeń hybrydowych”. - Myślę, że będziemy głównym beneficjentem tych dodatkowych środków – ocenił.
Dodał, że choć ostateczny kształt budżetu będzie jeszcze przedmiotem debaty, kluczową informacją z polskiego punktu widzenia jest wycofanie systemu ETS2 jako źródła dochodu UE.
ETS2 to drugi system handlu emisjami, będący rozszerzeniem istniejącego unijnego systemu ETS. Jego nowa wersja miałaby objąć sektory transportu drogowego i budownictwa.
Rewizja systemu ETS, w tym ETS1 i ETS2, ma odbyć się w trzecim kwartale tego roku. - Na ten temat będziemy na pewno rozmawiać jesienią – dodał Halicki.
Komisarz UE ds. budżetu Piotr Serafin przedstawił w środę propozycję unijnego budżetu na lata 2028-34 o wartości 2 bln euro. W propozycji przewidziano 300 mld euro na rolnictwo, 451 mld euro na Fundusz Konkurencyjności i 218 mld euro dla słabiej rozwiniętych regionów.
Ponadto Komisja proponuje pięciokrotne zwiększenie środków - do 131 mld euro - na obronność i kosmos.
Propozycja budżetu wymaga poparcia wszystkich 27 państw członkowskich oraz zatwierdzenia przez Parlament Europejski.
luo/ szm/ amac/