Niedziela, 24 Listopad 2024

W planie najbliższej sesji PE m.in. unijne inwestycje

08.02.2019, 11:52 Aktualizuj: 11.02.2019, 21:18
Fot. Parlament Europejski
Fot. Parlament Europejski

Umowa handlowa UE-Singapur, inwestowanie w regionach UE i zwalczanie wrogiej propagandy – m.in. tymi tematami zajmie się PE w nadchodzącym tygodniu podczas sesji w Strasburgu.

W poniedziałkowe popołudnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zainauguruje działanie Studia Radiowego PE i odsłoni pamiątkową tabliczkę na cześć ofiar grudniowego ataku terrorystycznego w Strasburgu, dziennikarzy: Bartosza Pedro Orent-Niedzielskiego i Antonio Megalizziego.

We wtorek Tajani odbędzie dwustronne spotkanie z premierem Włoch Giuseppe Contem. Tego dnia premier Włoch weźmie też udział w debacie w PE. Będzie to 17. z serii debat nt. przyszłości Europy między szefami państw i rządów UE a eurodeputowanymi (premier Mateusz Morawiecki przedstawił swoją wizję w lipcu ub.r.)

Obrona cywilna

We wtorek Parlament będzie głosował w sprawie unowocześnienia mechanizmu obrony cywilnej UE. Projekt, na wniosek PE, ustanawia rezerwę zasobów ("RescEU"), takich jak samoloty do gaszenia pożarów lasów, pompy o dużej wydajności, szpitale polowe i zespoły ratownictwa medycznego do wykorzystania we wszelkiego rodzaju sytuacjach kryzysowych.

RescEU zostanie uruchomiony, gdy dane państwo członkowskie nie będzie miało wystarczających zasobów, aby zareagować na klęskę żywiołową.

Lecznicza marihuana

Badania nad medyczną marihuaną są niedofinasowane i niepełne. Eurodeputowani złożyli do Komisji Europejskiej interpelację w tej sprawie. We wtorek w PE odbędzie się debata na ten temat, w środę europosłowie przyjmą odpowiednią rezolucję.

Umowa handlowa UE-Singapur

W środę Parlament podejmie decyzję, czy poprzeć umowy o wolnym handlu i ochronie inwestycji między Unia Europejską a Singapurem.

Umowa o wolnym handlu z Singapurem pozwoli znieść w ciągu pięciu lat praktycznie wszystkie cła między partnerami. Ustanawia wolny handel na rynku usług i otwiera singapurski rynek zamówień publicznych dla przedsiębiorstw z UE. Jednocześnie zawiera szereg zabezpieczeń mających na celu ochronę regionalnych produktów rolnych z Unii Europejskiej.


Inwestowanie w regionach UE

Parlament wypowie się przeciw cięciom w funduszach regionalnych w latach 2021-2027. W środę rano odbędzie się debata na temat projektów wytycznych w zakresie wspierania innowacji, cyfryzacji, transformacji energetycznej, edukacji i dostępu do opieki zdrowotnej we wszystkich częściach Unii. Zmiany mają pozwolić na uproszczenie procedur przy składaniu wniosków o finansowanie przez małe przedsiębiorstwa.

UE zbada bezpośrednie inwestycje zagraniczne w strategicznych sektorach

Parlament wypowie się w czwartek w sprawie utworzenia pierwszego na szczeblu UE narzędzia kontroli bezpieczeństwa bezpośrednich inwestycji zagranicznych w strategicznych sektorach. Chodzi o kluczowe gałęzie przemysłu, takie jak gospodarka wodna, transport i łączność, oraz technologie, w tym półprzewodniki, sztuczną inteligencję i robotykę.

Przeciwko dezinformacji

Parlament wezwie do podjęcia dalszych działań przeciwko dezinformacji. Zgodnie z raportem, który będzie omawiany i głosowany podczas lutowego posiedzenia plenarnego, rozpowszechnianie dezinformacji przy pomocy nowych narzędzi, takich jak aplikacje komunikacyjne, optymalizacja wyszukiwarek, manipulacja dźwiękami lub obrazami, stało się bardziej wyrafinowane. PE ma potępić coraz bardziej agresywne działania ze strony Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej. Sprawozdawcą w tej sprawie jest Anna Fotyga (EKR).

Płatności transgraniczne w UE poza strefą euro

W czwartkowym głosowaniu posłowie mają położyć kres dyskryminacji, której doświadczają użytkownicy usług płatniczych w UE poza strefą euro. Podczas gdy konsumenci w strefie euro korzystają z jednolitego obszaru płatności w euro ("SEPA"), osoby mieszkające poza strefą nadal ponoszą wysokie koszty płatności transgranicznych w euro.

Nowe przepisy, które Parlament wstępnie uzgodnił już z Radą, będą również chronić konsumentów przed nadmiernymi i arbitralnymi obciążeniami z tytułu przeliczania walut. Przy dokonywaniu płatności w innej walucie mają być oni informowani o kwocie do zapłaty w walucie lokalnej i walucie, w której prowadzony jest rachunek.

Poprawa warunków transportu zwierząt

Parlament przeanalizuje w czwartek możliwości poprawy dobrostanu zwierząt. Posłowie zajmą się sprawą w reakcji na doniesienia mediów na temat złego traktowania zwierząt podczas transportu.

100 dni do wyborów europejskich

Natomiast w środę biuro prasowe PE zorganizuje briefing dla dziennikarzy na 100 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Będzie się on koncentrował na nadchodzących kluczowych terminach, debatach kandydackich, narzędziach medialnych i praktycznych szczegółach.

kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.