Piątek, 20 Maj 2022

W Dniu Europy - finalne sprawozdanie ws. rezultatów Konferencji ws. przyszłości Europy

09.05.2022, 18:39 Aktualizuj: 10.05.2022, 13:04
Fot.PE
Fot.PE

Podczas poniedziałkowej ceremonii zakończenia Konferencji w sprawie przyszłości Europy w Strasburgu przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, prezydent Frnacji Emmanuel Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odebrali od współprzewodniczących Rady Wykonawczej Konferencji finalne sprawozdanie podsumowujące roczne prace tego gremium.

Raport końcowy obejmuje 49 propozycji zawierających konkretne cele UE oraz ponad 320 środków, które unijne instytucje powinny podejmować w ramach dziewięciu tematów: zmiany klimatu i środowisko; zdrowie; silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i miejsca pracy; UE na świecie; wartości i prawa, praworządność, bezpieczeństwo; transformacja cyfrowa; demokracja europejska; migracja; edukacja, kultura, młodzież i sport. Propozycje opierają się na zaleceniach obywateli, którzy spotkali się w ramach europejskich i krajowych paneli obywatelskich, bądź prezentowali pomysły za pośrednictwem Wielojęzycznej Platformy Cyfrowej.

Podsumowując prace Konferencji Roberta Metsola przypomniała, że obywatele unijnych państw, a zwłaszcza ludzie młodzi, są w centrum naszej wizji przyszłej Europy. To oni bezpośrednio ukształtowali wynik Konferencji. "Jesteśmy w decydującym momencie integracji europejskiej; wszelkie sugestie zmian powinny być brane pod uwagę. Nie powinniśmy obawiać się wyzwolenia mocy Europy, aby zmieniać życie ludzi na lepsze" - dodała szefowa PE.

Według Emmanuela Macrona w wyniku kryzysów, przez które wspólnie przeszliśmy w ostatnich latach, Europa się zmieniła. "Musimy kontynuować rozwój i zapewnić, by Unia spełniła aspiracje i oczekiwania wyrażane przez obywateli. Konferencja w sprawie przyszłości Europy, którą dziś zamykamy, jest doświadczeniem wyjątkowym i bezprecedensowym w swoim zakresie, powiewem świeżego powietrza dla naszego kontynentu, a jej wnioski stanowią bardzo bogate źródło propozycji, które każda instytucja unijna musi rozpatrzyć w ramach swoich kompetencji" - podkreślił Macron, zapewniając, że Rada UE zajmie się sprawozdaniem z Konferencji w najbliższych tygodniach. 

"Demokracja, pokój, wolność osobista i gospodarcza - to jest to, za czym dziś opowiada się Europa, gdy wojna znów szaleje na naszym kontynencie" - mówiła von der Leyen. Według niej to jest sedno Konferencji na temat przyszłości Europy, której przesłanie zostało w Dniu Europy odebrane głośno i wyraźnie. "A teraz nadszedł czas, aby je zrealizować" - dodała szefowa KE.

Ursula von der Leyen opowiedziała się za zmianą traktatów europejskich i za rezygnacją z zasady jednomyślności w głosowaniach dotyczących kluczowych kwestii w Radzie UE.

"Zawsze mówiłam, że zasada jednomyślności w głosowaniach dotyczących niektórych kluczowych obszarów po prostu nie ma już sensu" – oznajmiła von der Leyen. Przewodnicząca Komisji opowiedziała się za reformą Unii, w tym "w razie potrzeby" za zmianą traktatów.


Parlament Europejski, w przyjętej 4 maja rezolucji w sprawie wyników Konferencji w sprawie przyszłości Europy, z zadowoleniem zatwierdził konkluzje konferencji. Europosłowie uznali, że obywatelskie propozycje wymagają zmiany traktatu i zwrócili się do Komisji Spraw Konstytucyjnych o przygotowanie odpowiedniej propozycji. 

Guy Verhofstadt, reprezentujący Parlament jako współprzewodniczący Rady Wykonawczej, ocenił, że rekomendacje obywatelskie i konkluzje Konferencji wytyczyły mapę drogową, która pozwoli uniknąć sytuacji, w której Unia Europejska stanie się nieistotna, a nawet zniknie. "Nowa, skuteczna i bardziej demokratyczna Europa jest możliwa; Europa suwerenna i zdolna do działania, czego wyraźnie oczekują obywatele. Naprawdę nie ma czasu do stracenia; musimy uhonorować wynik Konferencji i jak najszybciej wprowadzić w życie jej wnioski" - dodał belgijski eurodeputowany.

Trzy unijne instytucje przeanalizują teraz, w jaki sposób skutecznie podjąć działania wychodzące naprzeciw  propozycjom zawartym w konkluzjach Konferencji - każda z nich w ramach swoich kompetencji i zgodnie z traktatami. Jesienią tego roku informacje o tym co - w związku z 49 postulatami - przedsięwzięły poszczególne instytucje UE zostaną przekazane obywatelom 27 państw.

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.