Sobota, 27 Kwiecień 2024

Szefowa KE: dłuższa eksploatacja elektrowni jądrowych może pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych

21.03.2024, 13:02 Aktualizuj: 21.03.2024, 13:16
Fot. EPA
Fot. EPA

Wydłużenie żywotności istniejących elektrowni jądrowych w Unii Europejskiej może pomóc w osiągnięciu celów związanych ze zmianami klimatycznymi – powiedziała na pierwszym szczycie poświęconym energii jądrowej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Przedłużenie bezpiecznego funkcjonowania dzisiejszych obiektów jądrowych to jeden z najtańszych sposobów zapewnienia czystej energii na dużą skalę” – stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej na szczycie poświęconym energii atomowej. Ursula von der Leyen poinformowała, że energia jądrowa na świecie jest drugim co do wielkości źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej po elektrowniach wodnych.

„Aby chronić nasze bezpieczeństwo energetyczne, kraje starają się zmniejszyć swoją zależność od importowanych paliw kopalnych. Aby zapewnić ich konkurencyjność, energia jądrowa może stanowić niezawodną kotwicę cen energii elektrycznej. (...) Większość dróg do zerowej emisji netto pozostawia otwarte miejsce dla energii jądrowej. (...) Prognozy Komisji Europejskiej pokazują również, że w większości odnawialne źródła energii, uzupełniane przez energię jądrową, będą stanowić podstawę produkcji energii w UE do roku 2050" - powiedziała szefowa KE.

Przyszłość atomu nie jest pewna

W trakcie przemówienia przewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła obawy dotyczące przyszłości energii jądrowej. Jej zdaniem, mimo korzyści dla środowiska, przyszłość energii atomowej nie jest pewna, zaś jej udział w rynku energetycznym wciąż spada.

„W skali świata energia jądrowa stanowi obecnie 9 proc. światowego koszyka elektroenergetycznego. Jednak w 1988 roku udział energii jądrowej wynosił 18 proc., czyli dwukrotnie więcej niż obecnie. Ta sama historia jest widoczna w Unii Europejskiej. Energia jądrowa jest nadal największym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w UE, z udziałem na poziomie 22 proc. Udział ten jest jednak znacznie niższy od poziomu z lat 90. XX wieku, kiedy energia jądrowa wytwarzała jedną trzecią energii elektrycznej w Europie. (…) Oczywiście, jak w przypadku każdej powstającej technologii, są wzloty i upadki, sukcesy i porażki, jest to całkiem normalne " - powiedziała.

Zdaniem szefowej KE, państwa członkowskie UE powinny inwestować w rozwój energetyki jądrowej poprzez przedłużanie żywotności obecnych reaktorów i rozwój innowacji na rynku energetycznym.

„Zainwestujcie już teraz na rzecz neutralności klimatycznej do roku 2050, poszerzcie swoje zaangażowanie w przejście na czystą energię, rozważcie przedłużenie żywotności istniejących elektrowni przy pełnym zaangażowaniu w zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz wprowadźcie innowacje. Jeśli przemysł i rządy będą w stanie wywiązać się z tych zadań, widzę sposób, w jaki energia jądrowa może znacząco przyczynić się do szybkiej, bezpiecznej przyszłości o zerowej emisji netto" - powiedziała von der Leyen do uczestników szczytu, wśród których byli unijni przywódcy.

Pierwszy szczyt poświęcony energii jądrowej

Odbywający się w czwartek 21 marca Szczyt Energii Jądrowej to pierwszy w historii szczyt poświęcony wyłącznie energetyce z atomu. Spotkanie, w którym oprócz przywódców krajów UE biorą też udział delegacje ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Turcji czy Pakistanu, jest współorganizowane przez Belgię i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

„Energia jądrowa jest niezwykłym zasobem, którego pełny potencjał musimy wykorzystać, jeśli chcemy powstrzymać zmiany klimatyczne. Narracja, która przeciwstawia energię jądrową energii wiatrowej i słonecznej, jest błędna. Nadszedł czas, abyśmy uświadomili sobie prawdę, by przywódcy pociągnęli za niezbędne dźwignie i pomogli w osiągnięciu globalnych celów klimatycznych" – mówił dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi zapowiadając szczyt. Polskę na szczycie reprezentuje premier Donald Tusk.

Elektrownie jądrowe w Polsce

W Polsce prace nad budową elektrowni atomowej są na etapie planowania. 

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową ma budować na obszarze gminy Choczewo na Pomorzu spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Zgodnie z harmonogramem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej miałby ruszyć w 2033 r.

Druga w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

mc/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.