Polityka spójności Unii Europejskiej wymaga odnowienia, a niektóre jej elementy powinny ulec uproszczeniu – ocenił w czwartek w Krakowie przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro.
Cordeiro, który uczestniczył w konferencji "Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?" powiedział PAP, że polityka spójności powinna zostać uproszczona, ale uproszczenie nie może odbyć się kosztem poświęcenia nawet jednej z jej „złotych zasad”.
„A te +złote zasady+ to poszanowanie wielopoziomowego zarządzania, oparcie na partnerstwie między kilkoma szczeblami rządu i samorządu, długoterminowe inwestycje, możliwość korzystania z funduszy unijnych” - zaznaczył Cordeiro.
Szef Europejskiego Komitetu Regionów zastrzegł, że uproszczenie polityki spójności wymaga osobnych rozwiązań i nie może być prostym skopiowaniem Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF) i wdrożeniem go w przyszłej polityce spójności.
„Dlaczego? Ponieważ nie gwarantuje to, że szczeble niższe niż krajowy, a mianowicie regionalny i lokalny, zostaną należycie uwzględnione przy projektowaniu, zarządzaniu i wdrażaniu tej polityki” - wskazał Cordeiro.
Pytany, czy bezpieczeństwo, które jest jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej może mieć wpływ na realizację polityki spójności ocenił, że polityka ta już uczestniczy i finansuje inwestycje związane z bezpieczeństwem, gospodarczym, gdy „promuje gospodarki na poziomie regionalnym i lokalnym, które są zdywersyfikowane i bardziej solidne”.
„Po drugie, bezpieczeństwo energetyczne, finansowanie energii odnawialnej, a to ważna część, szczególnie w obecnych okolicznościach. A także, można to ująć w ten sposób, bezpieczeństwo klimatyczne, gdy zajmujemy się niektórymi kwestiami, które są z tym związane” - wyliczał Szef Europejskiego Komitetu Regionów.
Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Za pośrednictwem Komitetu Regionów mają oni możliwość wymiany opinii na temat aktów prawnych UE, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta.
Dwudniowa konferencja zorganizowana została przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przy wsparciu resortu klimatu i środowiska. Biorą w niej udział przedstawiciele rządu, Komisji Europejskiej i unijnych instytucji.(PAP)
rgr/ malk/