Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa przygotowuje się do remontu konserwatorskiego zespołu pałacowo-parkowego w podtoruńskiej Nawrze. W obiekcie, którego renowacja jest współfinansowana ze środków unijnych, będzie funkcjonowało przyszłe muzeum ziemiaństwa i wsi.
Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego poinformował o zatwierdzeniu przez wojewódzkiego konserwatora zabytków koncepcji restauratorsko-adaptacyjnej zespołu pałacowo-parkowego w Nawrze. W obiekcie utworzone zostanie muzeum ziemiaństwa i wsi.
Inwestorem prac jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa, które szacuje koszt wykonania prac na 40-50 mln. zł. Środki będą pochodziły z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. Prace budowlane mają się rozpocząć wiosna przyszłego roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2026 r.
„Pałac to nasza lokalna perła architektury klasycystycznej” – zaznaczył marszałek Piotr Całbecki. „Placówka kulturalna, która tu powstanie, to hołd, który oddajemy przedwojennej ziemiańskiej inteligencji, która swoją rolę społeczną postrzegała jako służbę na rzecz polskości – dodał marszałek.
Klasycystyczny pałac w Nawrze, zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Jak poinformowała rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska misję odrestaurowania parku i pałacu w Nawrze, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które przygotowało założenia programowe i funkcjonalne ośrodka. Obecnie trwają kompleksowe prace projektowe, które powinny się zakończyć w drugim kwartale 2023.
mr/