Poniedziałek, 16 Września 2024

Roberta Metsola: Jesteśmy winni wsparcie narodowi ukraińskiemu

01.02.2024, 14:16 Aktualizuj: 05.02.2024, 10:31
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Wsparcie dla Ukrainy to w ostatecznym rozrachunku także nasze bezpieczeństwo – podkreśliła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej. W przemówieniu odniosła się także do sytuacji na Bliskim Wschodzie, wieloletnich ram finansowych i nadchodzących wyborów.

Wsparcie dla Ukrainy

„Podjęliśmy dziś zasadniczy krok w kierunku zagwarantowania przewidywalnego średnioterminowego wsparcia finansowego dla Ukrainy. Wsparcie, które będzie stanowić podstawę ich odbudowy, odbudowy i reform. Wsparcie, które pomoże ich krajowi na drodze do członkostwa w UE” – mówiła na szczycie Rady Europejskiej Roberta Metsola.

Podkreśliła, że bezpieczeństwo Ukrainy jest także bezpieczeństwem całej Unii Europejskiej, dlatego PE zobowiązał się do „udzielenia Ukrainie silnego wsparcia politycznego, humanitarnego, gospodarczego, dyplomatycznego, wojskowego i finansowego tak długo, jak będzie to konieczne”. Wyraziła nadzieję, że wkrótce zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie Funduszu Pomocy Ukrainie by móc trwale zaspokoić niezbędne potrzeby ukraińskiego wojska. 

„Jeśli chodzi o wsparcie finansowe, warto mówić wprost. Ukrainie kończą się fundusze, co grozi albo pomocą rosyjskiemu agresorowi, albo dalszym napędzaniem inflacji. Porozumienie w sprawie nowego instrumentu na rzecz Ukrainy o wartości 50 mld euro, nad którym Parlament Europejski głosował w październiku ubiegłego roku, było pilne, podobnie jak potrzeba uzgodnienia rewizji naszego długoterminowego budżetu. Jesteśmy to winni narodowi ukraińskiemu i narodowi Europy” – podkreśliła Metsola.

PAP

Sytuacja na Bliskim Wschodzie

Przewodnicząca PE odniosła się także do sytuacji w Strefie Gazy. Wskazała, że Europa musi dołożyć starań w celu zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie.

„Sytuacja na miejscu nadal jest straszna dla zbyt wielu. Musimy umożliwić napływ większej ilości pomocy humanitarnej, tak szybko i skutecznie, jak to możliwe. I choć wydaje się to trudne we mgle wojny, musimy również porozmawiać o tym, co będzie następnie, o tym, jak rozwiązanie dwupaństwowe może zapewnić bezpieczeństwo Izraelowi i perspektywę narodowi palestyńskiemu. Razem możemy znaleźć wolę polityczną, by przerwać cykl historii" – mówiła Metsola.

Wieloletnie ramy finansowe

Szefowa PE zwróciła też uwagę, że „wieloletnie ramy finansowe są napięte do granic możliwości, a przedmiotowe porozumienie wycofuje pieniądze z programów, od których zależą nasi obywatele”. Wskazała, że w obecnych ramach finansowych niezbędne są zmiany, które uwzględniają między innymi inwazję na Ukrainę, zmiany klimatyczne i kryzys energetyczny.

„Zmiany w wieloletnich ramach finansowych, zgodnie z naszymi traktatami i prerogatywami Parlamentu jako władzy budżetowej, muszą zapewnić budżet adekwatny do zakładanych celów. Jest ona wystarczająco elastyczna, aby pomóc nam reagować na obecne i przyszłe kryzysy oraz realizować priorytety polityczne. To właśnie pomoże nam stać się silniejszymi, bardziej zjednoczonymi i bardziej konkurencyjnymi w coraz bardziej zmieniającym się i wrogim świecie. To właśnie uspokoi rynki i zapewni nam zdolność do spłaty naszych długów” – podkreśliła Metsola.

mc/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.