Niedziela, 21 Lipiec 2024

Przewodnicząca PE dla PAP: mam nadzieję, że negocjacje akcesyjne UE z Ukrainą i Mołdawią rozpoczną się przed końcem 2023 r.

29.09.2023, 08:24 Aktualizuj: 06.10.2023, 07:55
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola; fot. © European Union 2023 - Source : EP
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola; fot. © European Union 2023 - Source : EP

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała w wywiadzie dla PAP zorganizowanym przez European Newsroom, że ma nadzieję, iż do końca roku Unia Europejska otworzy negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią.

Metsola została zapytana o propozycję przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, aby rozszerzenia UE nastąpiło w roku 2030.

„Zamiast skupiać się na dacie – powiedzmy, że dobrze, że jest taka data na stole – skupmy się na, miejmy nadzieję, rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych do końca roku" – powiedziała.

„Jeśli Ukraina i Mołdawia będą gotowe, powinno być możliwe rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych, a następnie można będzie podejmować kroki stopniowo, krok po kroku. Każdy kraj podąża własną drogą, ale nie zawiedźmy milionów ludzi, którzy uważają Europę za swój dom” – nalegała.

Metsola była pierwszą szefową instytucji UE, która odwiedziła Kijów w kwietniu 2022 r., po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na ten kraj.

23 czerwca 2022 r. na szczycie Rady Europejskiej przywódcy UE przyznali Ukrainie status kraju kandydującego. Zwrócili się do Komisji Europejskiej, by przedstawiła Radzie sprawozdanie z realizacji warunków, które Komisja wskazała w opinii o wniosku Ukrainy o członkostwo w ramach regularnego pakietu rozszerzeniowego. Rada podejmie decyzję o dalszych krokach, gdy wszystkie te warunki zostaną całkowicie spełnione.

KE ma pod koniec października przedstawić raport na temat stanu postępów, poczynionych w szczególności przez Ukrainę i Mołdawię oraz podjąć decyzję o rozpoczęciu lub nie negocjacji akcesyjnych. Sprawa ma trafić na grudniowy szczyt UE.

luo/ mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.