Wtorek, 26 Listopad 2024

Pomorskie: dworzec Gdańsk Główny otwarty po modernizacji (wideo)

01.08.2023, 08:55 Aktualizuj: 01.08.2023, 13:50

Zakończyła się modernizacja dworca kolejowego Gdańsk Główny – największej, wartej prawie 120 mln zł inwestycji z rządowego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, która została też dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 „Modernizacja dworca Gdańsk Główny to inwestycja, której zakończenia oczekiwało  wielu mieszkańców i turystów, a także ważny element prowadzonej przez nasz rząd wielkiej modernizacji polskiej kolei. Dlatego jestem przekonany, że udostępniony dzisiaj obiekt będzie dumą miasta i jego mieszkańców” — zaznaczył Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Dzięki inwestycji dworzec wybudowany w latach 1896-1900 w stylu tzw. renesansu gdańskiego nie tylko zachował swój historyczny charakter, ale zyskał także nowoczesną przestrzeń obsługi podróżnych.

    „Dworzec Gdańsk Główny to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych inwestycji wykonanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Mieszkańcy Gdańska zyskali dzięki tej modernizacji  dworzec, który z pewnością będzie jedną z wizytówek miasta. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek ułatwi pasażerom i turystom podróżowanie koleją nad polskie morze. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” — podkreślił Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

W ramach przebudowy stacji odtworzono pierwotną bryłę budynku, a nad jego częścią północną przywrócono spadziste dachy z krytymi blachą miedzianą wieżyczkami. Dach głównej bryły dworca pokryto żółtą i zielonkawą ceramiczną dachówką. Renowacji poddano również 48-metrową wieżę zegarową.

We wnętrzu obiektu odtworzono dębowe witryny kas biletowych i oryginalną stolarkę drzwiową. Po latach na dworzec wróciły również odtworzone na podstawie archiwalnych materiałów herby miast Pomorza oraz zrekonstruowane witraże.

Po modernizacji Gdańsk Główny zyskał także na funkcjonalności przestrzeni obsługi podróżnych. Jej najważniejszą częścią jest hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni – to wokół niego zlokalizowano m.in. kasy biletowe i centrum obsługi klienta.

Z holu, za pomocą dwóch wind i schodów ruchomych można się dostać na poziom – 1, gdzie znajduje się poczekalnia dla rodziców z dziećmi (wyposażona w zabawki dla dzieci, pufy i mapę z dworcami z całej Polski) oraz toalety. Z podziemnego poziomu można przejść na perony i w kierunku centrum miasta.

W budynku dworca i jego otoczeniu zlikwidowano również bariery architektoniczne, dzięki czemu stał się on w całości dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Poza ścieżkami prowadzącymi, oznaczeniami w alfabecie Braille’a a także planami dotykowymi dworca w budynku pojawiły się nowe windy.

Dworzec stał się również bardziej przyjazny środowisku i bezpieczny. W budynku zamontowano pompy ciepła współpracujące z centralami klimatyzacyjnymi, a także energooszczędne oświetlenie. Poza tym postawiono na częściowy odzysk wody deszczowej, a także tej zużywanej w umywalkach i prysznicach, która po oczyszczeniu będzie używana m.in. do spłukiwania toalet. Obiekt wyposażono również w system inteligentnego zarządzania budynkiem, który zoptymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Gdańsk Główny to 80. dworzec udostępniony podróżnym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i piąty w województwie pomorskim. Jeszcze w tym roku PKP planują otwarcie w tym regionie siedmiu dworców po modernizacji, w tym m.in. dworców Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański czy Żelistrzewo.

rkj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.