Czwartek, 2 Styczeń 2025

PE za kryminalizacją przymusowych małżeństw, nielegalnej adopcji oraz wykorzystywania reprodukcyjnego

19.10.2023, 09:29 Aktualizuj: 25.10.2023, 09:13
Parlament Europejski poparł projekt nowelizacji unijnej dyrektywy w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i jego zwalczania oraz ochrony jego ofiar;  fot. © European Union 2013 - Source : EP
Parlament Europejski poparł projekt nowelizacji unijnej dyrektywy w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i jego zwalczania oraz ochrony jego ofiar; fot. © European Union 2013 - Source : EP

Parlament Europejski poparł projekt nowelizacji unijnej dyrektywy w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i jego zwalczania oraz ochrony jego ofiar. Najważniejsze z proponowanych zmian dotyczą uznania za przestępstwa przymusowych małżeństw, nielegalnej adopcji oraz tzw. wykorzystywania reprodukcyjnego.

 

Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym przyjął bez głosowania, zgodnie z regulaminem PE, mandat do negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie przeglądu przepisów dotyczących zwalczania handlu ludźmi przed pierwszą rundą rozmów z Radą UE zaplanowaną na listopad 2023 r.

Mandat przygotowany przez Komisję Wolności Obywatelskich i Praw Kobiet rozszerzyłby zakres obowiązującej dyrektywy o przymusowe małżeństwa, nielegalną adopcję, macierzyństwo zastępcze w celu wykorzystywania reprodukcyjnego i lepsze wsparcie dla ofiar.

Eurodeputowani chcą także, aby ofiary handlu ludźmi, które potrzebują ochrony międzynarodowej, otrzymały odpowiednie wsparcie i ochronę oraz aby szanowano ich prawo do azylu.

Planowana nowelizacja przewiduje również kryminalizację korzystania z usług świadczonych przez ofiarę handlu ludźmi oraz wprowadzenie kar dla firm zamieszanych w handel ludźmi, w tym np. wykluczenie ich z postępowań przetargowych oraz z pomocy lub dotacji publicznych.

Celem nowelizacji jest również zagwarantowanie, że ofiary handlu ludźmi nie będą ścigane za czyny przestępcze, do popełnienia których zostały zmuszone, oraz że otrzymają wsparcie niezależnie od tego, czy współpracują w dochodzeniach, czy nie.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.