Czwartek, 19 Września 2024

Parlament Europejski za rozpoczęciem przed końcem tego roku rozmów akcesyjnych z Mołdawią

06.10.2023, 11:00 Aktualizuj: 06.10.2023, 11:13
Rezolucję przyjęto 448 głosami za, przy 45 głosach przeciw oraz 43 wstrzymujących się;  fot. © European Union 2023 - Source : EP
Rezolucję przyjęto 448 głosami za, przy 45 głosach przeciw oraz 43 wstrzymujących się; fot. © European Union 2023 - Source : EP

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą Komisję Europejską oraz Radę Europejską do rozpoczęcia przed końcem 2023 roku rozmów akcesyjnych z Mołdawią.

Eurodeputowani podkreślili, że w ich ocenie mołdawski rząd wykazał się determinacją w dążeniu do spełnienia wymogów Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia rozmów członkowskich. W przyjętym dokumencie stwierdzono, że wejście Mołdawii do UE byłoby geostrategiczną inwestycją w zjednoczoną i silną Europę.

Rezolucja zwraca zarazem uwagę, że kontynuowanie przez rząd w Kiszyniowie procesu reform w kraju, ma kluczowe znaczenie nie tylko dla osiągnięcia politycznego celu, jakim jest przystąpienie do UE, ale przede wszystkim dla wymiernej poprawy standardów życia obywateli Mołdawii.

W dokumencie wskazano również, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie powinny zwiększyć pomoc finansową i techniczną dla Mołdawii, aby ułatwić jej integrację z UE. W tym kontekście podkreślono znaczenie uruchomienia przez Komisję Europejską nowej transzy bieżącej pomocy makrofinansowej dla rządu w Kiszyniowie.

W przyjętej rezolucji PE wezwał wszystkie mołdawskie podmioty polityczne do poszukiwania konsensusu w sprawie najważniejszych i najpilniejszych reform zmierzających do dalszej harmonizacji ustawodawstwa kraju ze standardami UE. Europosłowie podkreślili wagę trwających obecnie w Mołdawii prac nad kompleksową reformą sądownictwa oraz reformami mającymi przeciwdziałać korupcji. Wezwali też władze Mołdawii do kontynuowania prac nad położeniem kresu oligarchizacji, reformą zarządzania finansami publicznymi, zwalczaniem przestępczości zorganizowanej oraz reformą administracji publicznej.

Rezolucję przyjęto 448 głosami za, przy 45 głosach przeciw oraz 43 wstrzymujących się.

Wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Mołdawia w marcu 2022 roku złożyła wniosek o członkostwo w UE, a w czerwcu 2022 roku uzyskała status państwa kandydującego. W kwietniu 2023 roku Parlament Europejski wezwał do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z tym krajem do końca 2023 roku, jeśli Mołdawia przejdzie dziewięć - określonych przez Komisję Europejską - etapów niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.