Środa, 27 Listopad 2024

Ośrodek Przetwarzania Informacji: ponad 2,5 mld złotych na nowoczesną infrastrukturę badawczą

23.06.2023, 12:39 Aktualizuj: 23.06.2023, 12:42
Fot. OPIPIB
Fot. OPIPIB

Na wsparcie sektora nauki przeznaczono ponad 2,5 mld złotych z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) - podsumował Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Dofinansowane inicjatywy mają znaczenie strategiczne i dotyczą różnych dyscyplin nauki.

OPI PIB poinformowało w piątek, że w czwartek na konferencji „Nauka Inwestycje Rozwój” podsumowano realizację Działania 4.2 „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki” POIR.

"Działanie 4.2 POIR to 144 beneficjentów, 26 projektów, 34 nowoczesne laboratoria i kwota dofinansowania przekraczająca 2,5 mld zł. Wpływ realizowanych inicjatyw, które niejednokrotnie są częścią światowych projektów badawczych, jest ogromny" – oceniła cytowana w komunikacie Joanna Kuszlik-Cichosz, zastępca dyrektora ds. administracji z OPI, który zorganizował konferencję.

W konferencji uczestniczył także wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, który również zwrócił uwagę na konieczność inwestowania w nowoczesną infrastrukturę badawczą.

"Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej jest jednym z kluczowych elementów skutecznej polityki naukowej i gospodarczej w państwach stawiających na powstawanie i skuteczną komercjalizację innowacyjnych rozwiązań. Kwestia ta jest przedmiotem coraz większej uwagi ze strony Komisji Europejskiej i organizacji przedsiębiorców, czego wyrazem są inicjatywy skierowane zarówno do infrastruktur czysto naukowych (np. ESFRI, czyli Europejskie Strategiczne Forum Infrastruktury Badawczej), jak i prace dotyczące powstawania i rozwoju infrastruktur technologicznych tworzących mosty między sektorami badań i przemysłu" – powiedział wiceminister Wojciech Murdzek, cytowany przez OPI.

Zapewnił, że MEiN od wielu lat "w każdy możliwy sposób wspiera rozwój infrastruktury badawczej."

"Dzięki skutecznej współpracy z naszymi partnerami – OPI oraz MFiPR, udaje nam się od kilku lat przekonywać Komisję Europejską, że ten temat zasługuje na duże wsparcie w ramach polityki spójności. W efekcie do polskich jednostek naukowych trafiły już setki milionów złotych na budowę nowoczesnych laboratoriów i ich wyposażenie. Ten sprzęt pracuje już na potrzeby polskiej nauki i przedsiębiorców" - dodał.

POIR to krajowy program operacyjny finansujący badania, rozwój i innowacje. Jego celem jest wzrost innowacyjności polskiej gospodarki poprzez zwiększenie nakładów na B+R ponoszonych przez przedsiębiorstwa. OPI PIB pełni rolę jednej z instytucji wdrażających tzw. czwartą oś priorytetową „Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego”, w ramach Działania 4.2 „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki”. Wszystkie projekty POIR muszą zakończyć się w 2023 roku. Wkrótce mają być realizowane działania w ramach nowego programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

szz/ mhr/ mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.