Reforma polityki spójności w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej UE będzie tematem piątkowej dyskusji w Brukseli ministrów państw członkowskich podczas posiedzenia Rady ds. Ogólnych. Obradom ma przewodniczyć minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Jak zapowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, uczestnicy posiedzenia przyjmą konkluzje Rady w sprawie polityki spójności po 2027 r. "Tym samym wyślą ostatni, silny sygnał do Komisji Europejskiej, przed opublikowaniem przez KE nowego pakietu rozporządzeń, który jest zaplanowany na lipiec 2025 r., na temat polityki spójności dla wzmacniania konkurencyjności i odporności UE oraz prawidłowego funkcjonowania jednolitego rynku" - dodano.
Resort poinformował, że w wypracowanych konkluzjach m.in. podkreślono konieczność utrzymania w przyszłości kluczowych zasad polityki spójności, takich jak zarządzanie dzielone, wielopoziomowe sprawowanie rządów, partnerstwo, czy podejście ukierunkowane na ludzi i miejsce.
"Potwierdzono otwartość polityki spójności na wszystkie regiony oraz wskazano na wyzwania, z jakimi mierzą się regiony przygraniczne, w szczególności podkreślając specyficzną sytuację regionów graniczących z Rosją i Białorusią" - dodało MFiPR.
Planowana reforma polityki spójności - jak wskazano w komunikacie - ma się skoncentrować na ściślejszym dostosowaniu jej do zmieniających się wyzwań i priorytetów UE, przy jednoczesnej realizacji spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej.
"Spotkanie będzie także okazją do nieformalnych rozmów ministrów na temat sposobu, w jaki można zapewnić odpowiednie finansowanie polityki spójności w kontekście zwiększonych wydatków na nowe priorytety UE" - dodano.
Podczas wizyty w Brukseli minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ma też zaplanowane spotkanie z ministrem inwestycji i projektów europejskich Rumunii Marcelem Boloșem. W trakcie tej rozmowy mają być poruszone m.in. kwestie dot. inicjatywy STEP (wstępna weryfikacja pomysłu na projekt - PAP) oraz ReArm EU, wymiany doświadczeń nt. wdrażania Krajowego Planu Odbudowy, a także pozycji i zaangażowania regionów w przyszłej polityce spójności. (PAP)
pif/ pad/