Wtorek, 5 Listopad 2024

Delegacja UE: Serbia musi dostosować politykę zagraniczną do unijnej, jeśli chce wejść do Wspólnoty

31.10.2024, 11:35 Aktualizuj: 31.10.2024, 14:37

Serbia musi dostosować swoją politykę zagraniczną i bezpieczeństwa do unijnej, jeśli chce stać się członkiem Wspólnoty - powiedział szef delegacji UE w Serbii Emanuele Giaufret, cytowany przez bałkańską redakcję Radia Wolna Europa (RWE).

Od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę serbskie władze konsekwentnie odmawiają dołączenia do unijnych sankcji nakładanych na Moskwę. Jednocześnie podkreślają, że strategicznym celem Serbii jest członkostwo w UE. Giaufret przedstawił w środę serbskiemu premierowi Miloszowi Vuczeviciowi raport Komisji Europejskiej za 2024 rok, w którym stwierdza się, że Serbia nie poczyniła żadnych postępów w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa."W okolicznościach trwającej już prawie tysiąc dni agresji Rosji na Ukrainę ważne jest posiadanie jasnej orientacji geostrategicznej, o czym rozmawialiśmy z Serbią w zeszłym tygodniu i (rozmowy te) będziemy kontynuować" - zaznaczył w odpowiedzi na pytanie RWE szef unijnej delegacji w Belgradzie. Na pytania o to, czy Bruksela dała Serbii termin na harmonizację swojej polityki z unijną, nie udzielił odpowiedzi. Z kolei Vuczević nie poinformował, czy Belgrad przygotowuje się do nałożenia sankcji na Moskwę, wzorem państw członkowskich UE. Przekazał jedynie, że Serbia w 53 proc. dostosowała się do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE.

"Rozumiemy, że czeka nas bardziej intensywna harmonizacja, jednak często zapomina się o naszej pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Serbia przygotowała już nowy pakiet pomocy dla ukraińskiego sektora energetycznego" - podkreślił premier.

W raporcie Komisji Europejskiej na temat postępów Serbii w procesie integracyjnym podkreślono m.in., że Belgrad utrzymuje stosunki na wysokim szczeblu z Moskwą, co - jak stwierdzono - rodzi pytania o strategiczny kierunek tego kraju. Serbia wystąpiła o członkostwo w UE w grudniu 2009 roku, a w marcu 2012 roku uzyskała status kraju kandydującego. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w styczniu 2014 roku i dotąd otwarte zostały 22 z 35 rozdziałów negocjacyjnych.Z Belgradu Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ akl/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.