Mamy porozumienie na szczycie UE. Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro w ramach budżetu UE - poinformował na platformie „X” szef Rady Europejskiej Charles Michel w czwartek.
„Mamy porozumienie. (...) Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na dodatkowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro w ramach budżetu UE. Zapewnia to stałe, długoterminowe i przewidywalne finansowanie Ukrainy. UE przejmuje przywództwo i odpowiedzialność za wsparcie dla Ukrainy. Wiemy, o co toczy się gra” - napisał Michel.
Powiązany z propozycją projekt rewizji budżetu UE na lata 2021-2027 zakłada też m.in. zwiększenie środków na migrację i zarządzanie granicami o 2 mld euro, na politykę sąsiedztwa - o 7,6 mld euro, a na Europejski Fundusz Obronny - o 1,5 mld euro.
W grudniu, pomimo otwarcia rozmów akcesyjnych UE z Ukrainą, premier Węgier Viktor Orban zawetował przekazanie jej przez Unię 50 mld euro pomocy, jak również rewizję budżetu UE na lata 2021-2027. Dlatego przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował o zwołaniu na 1 lutego specjalnego szczytu UE w Brukseli, licząc, że uda się porozumieć z Orbanem.
Równolegle w UE trwały prace nad alternatywnym rozwiązaniem, w którym to 26 państw uzgadnia pomoc dla Ukrainy bez udziału Węgier.
Jak informują media, m.in. portal Politico, grupa unijnych liderów - wśród nich premier RP Donald Tusk - przekonała szefa węgierskiego rządu Viktora Orbana do rezygnacji z weta podczas spotkania w węższym gronie.
Według Politico, europejscy przywódcy zdołali przekonać Viktora Orbana trzema dopiskami do konkluzji szczytu. Przede wszystkim Komisja Europejska będzie sporządzać roczne sprawozdanie z realizacji ukraińskiego pakietu pomocowego. Po drugie, co roku będzie odbywać się debata na szczeblu unijnych liderów na ten temat. I wreszcie, "jeśli zajdzie taka potrzeba", za dwa lata Rada Europejska zwróci się do Komisji o zaproponowanie przeglądu realizacji pakietu.
Porozumienie zostało osiągnięte po czwartkowych negocjacjach w wąskim gronie przed oficjalnym początkiem szczytu. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wraz z przywódcami Francji, Niemiec i Włoch - Emmanuelem Macronem, Olafem Scholzem i Giorgią Meloni - odbyli zamknięte spotkanie z węgierskim premierem. Później dołączyli do nich premier Holandii Mark Rutte, szef polskiego rządu Donald Tusk i premier Belgii Alexander De Croo.
luo/ mam/