W czwartek, 4 października Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą zaplanowany i nieuzasadniony atak wojskowy Azerbejdżanu na Górski Karabach. Zdaniem europosłów UE powinna zawiesić wszelkie negocjacje w sprawie odnowienia partnerstwa z Baku oraz nałożyć sankcje na azerskich urzędników odpowiedzialnych za łamanie zawieszenia broni w Górskim Karabachu.
Zdaniem posłów do PE atak wojskowy Azerbejdżanu na Górski Karabach, do którego doszło 19 września stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego i praw człowieka oraz wyraźne naruszenie wcześniejszych prób osiągnięcia zawieszenia broni.
W rezolucji zwrócono uwagę, że ucieczka ponad 100 000 etnicznych Ormian, którzy musieli opuścić swoje domy po ostatniej ofensywie jest równoznaczna z czystkami etnicznymi. Dlatego PE zdecydowanie potępił groźby i przemoc ze strony wojsk azerbejdżańskich wobec ormiańskich mieszkańców Górskiego Karabachu.
Jednocześnie eurodeputowani wezwali UE i państwa członkowskie do natychmiastowego zaoferowania Armenii wszelkiej niezbędnej pomocy w radzeniu sobie z napływem uchodźców z Górskiego Karabachu i wynikającym z tego kryzysem humanitarnym.
Posłowie chcą sankcji wobec azerskich urzędników
W rezolucji wezwano UE do przyjęcia ukierunkowanych sankcji wobec urzędników rządowych w Baku odpowiedzialnych za wielokrotne naruszenia zawieszenia broni i łamanie praw człowieka w Górskim Karabachu. Przypominając stronie azerskiej, że ponosi ona pełną odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiednich warunków życiowych wszystkim ludziom w enklawie, posłowie domagają się dochodzeń w sprawie nadużyć popełnionych przez wojska azerskie, które mogą stanowić zbrodnie wojenne.
Wyrażając poważne zaniepokojenie irredentystycznymi i podżegającymi oświadczeniami prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i innych azerskich urzędników zagrażających integralności terytorialnej Armenii, posłowie ostrzegają Baku przed wszelkimi potencjalnymi awanturami wojskowymi i wzywają Turcję do powstrzymania swojego sojusznika.
UE przyjrzy się stosunkom z Azerbejdżanem
Parlament Europejski wezwał też do przeprowadzenia kompleksowego przeglądu jej stosunków z Baku.
Zdaniem eurodeputowanych rozwijanie strategicznego partnerstwa z krajem takim jak Azerbejdżan, który rażąco narusza prawo międzynarodowe i zobowiązania międzynarodowe oraz ma alarmujące wyniki w zakresie praw człowieka, jest niezgodne z celami polityki zagranicznej UE.
Europosłowie wezwali UE do zawieszenia wszelkich negocjacji w sprawie odnowienia partnerstwa z Baku, a jeśli sytuacja się nie poprawi, do rozważenia zawieszenia stosowania umowy UE o ułatwieniach wizowych z Azerbejdżanem.
Dodatkowo PE wezwał do zmniejszenia zależności UE od eksportu azerskiego gazu, a w przypadku agresji wojskowej lub znaczących ataków hybrydowych na Armenię, do całkowitego wstrzymania importu azerskiej ropy i gazu do UE.
mp/
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie
komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla
niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za
które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające
wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności
za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.