Czwartek, 14 Listopad 2024

Konferencja "Pomorze Zachodnie przeciw depresji"

05.10.2023, 08:19 Aktualizuj: 05.10.2023, 08:30
Fot. PAP/Archiwum Turczyk
Fot. PAP/Archiwum Turczyk

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają na konferencję „Pomorze Zachodnie przeciw depresji”, która odbędzie się 10 października br. w Operze na Zamku w Szczecinie.

Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Podczas konferencji przedstawiciele samorządów województwa zachodniopomorskiego podpiszą deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji. 

Jak podkreślają organizatorzy, depresja jest już chorobą cywilizacyjną, w samej Europie zmaga się z nią około 40 mln ludzi rocznie, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie w Polsce 1,5 mln osób walczy z tą chorobą.

"Depresja staje się coraz większym wyzwaniem zarówno dla poszczególnych regionów w naszym kraju, w tym również dla województwa zachodniopomorskiego, jak i mniejszych społeczności lokalnych" - czytamy w zaproszeniu na wydarzenie.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania i walki z depresją jest tworzenie tzw. aliansów przeciw depresji - trwałych sieci osób, instytucji i organizacji działających lokalnie, które poprzez efekty synergii mogą jeszcze skutecznej wspierać osoby doświadczające depresji i zapobiegać zachowaniom samobójczym. 

O potrzebie tworzenia oddolnych sieci wsparcia i szerszej edukacji na temat depresji m.in. w szkołach, będą rozmawiać uczestnicy konferencji „Pomorze Zachodnie przeciw depresji”, która odbędzie się 10 października br. w Operze na Zamku w Szczecinie. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Justyna Dżbik-Kluge. 

"Celem konferencji jest zwiększenie zrozumienia i wiedzy o zdrowiu psychicznym w naszych społecznościach, szkołach, miejscach pracy i w domu. Konferencja „Pomorze Zachodnie przeciw depresji” jest już trzecim organizowanym przez nas wydarzeniem, po Warszawie i Katowicach, którego zadaniem jest zachęcenie i włączenie lokalnych włodarzy do intensyfikacji działań na rzecz przeciwdziałania depresji. Cieszymy się, że przedstawiciele miast, powiatów i gmin województwa zachodniopomorskiego dołączą do tej niezwykle ważnej inicjatywy" - podkreśla Witold Naturski, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Wydarzenie skierowane jest nie tylko do przedstawicieli samorządów, ale także do lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów, dyrektorów szkół, pedagogów, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, które są gotowe do zaangażowania się w nieformalne lokalne alianse do walki z depresją. 

W ramach konferencji odbędą się również dwa panele dyskusyjne: „Zdrowie psychiczne w szkołach: między radością, złością, smutkiem i lękiem” oraz „Jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji?”

Aby wziąć udział osobiście w konferencji w Operze na Zamku w Szczecinie, należy się zarejestrować na stronie bit.ly/44tXTsy do 5 października br. Wydarzenie można będzie też oglądać online (bez potrzeby rejestracji). Transmisja wraz z tłumaczeniem na język migowy, będzie dostępna w mediach społecznościowych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: Facebook @komisjaeuropejska – wersja PL oraz YouTube @komisjaeuropejska - wersja EN.  

PROGRAM

09.00 – 10.00 Rejestracja uczestników, powitalna kawa

10.00 – 10.35 Bartłomiej Balcerzyk (p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce); Witold Naturski (Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce); Olgierd Geblewicz (Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego); Joanna Brzezińska (Konsultantka ds. Zdrowia Psychicznego i Wsparcia Psychospołecznego, WHO); dr Piotr Toczyski (ekspert Team Europe, Alians Przeciw Depresji)

10.35 – 12.10   Dyskusja panelowa: Zdrowie psychiczne w szkołach: między radością, złością, smutkiem i lękiem

lek. Małgorzata Wyrębska-Rozpara (Ordynatorka Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje”); Beata Dejewska (nauczycielka z Zespołu Szkół Szpitalnych w Szczecinie); Wojciech Szumiło (radny Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin); Piotr Szularz (uczeń liceum) 

12.10 – 12.40 Przerwa kawowa

12.40 – 13.00 Pogotowie Kryzysowe jako odpowiedź samorządu regionu na wyzwania społeczne obecnych czasów - Dorota Rybarska-Jarosz (Dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego)

13.00 – 14.15 Dyskusja panelowa:  Jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji?

Izabela Ciuńczyk (Dyrektorka Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie, Prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrum Zdrowia Psychicznego); dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka (Instytut Psychiatrii i Neurologii, Sekcja Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP); Dorota Rybarska-Jarosz (Dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego); Marek Kamiński (podróżnik, założyciel Life Plan Academy i Kaminski Academy)

14.15 – 14.40 Uroczyste podpisanie deklaracji „Pomorze Zachodnie przeciw depresji” przez przedstawicielki i przedstawicieli samorządów województwa zachodniopomorskiego

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.