Poniedziałek, 23 Grudzień 2024

Europarlament za powołaniem instrumentu wspierającego wspólne zamówienia zbrojeniowe krajów UE

12.09.2023, 12:33 Aktualizuj: 06.10.2023, 07:59
Głosowanie w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu;  fot. © European Union 2022 - Source : EP
Głosowanie w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu; fot. © European Union 2022 - Source : EP

Parlament Europejski przegłosował we wtorek nowe przepisy zachęcające kraje UE do wspólnego zamawiania produktów obronnych i wspierania przemysłu obronnego UE.

Rozporządzenie, uzgodnione już z państwami członkowskimi, ustanawia krótkoterminowy instrument EDIRPA (European defence industry reinforcement through common procurement act) mający na celu pobudzenie europejskiego przemysłu obronnego poprzez wspólne zamówienia do 2025 roku. Narzędzie to ma pomóc państwom członkowskim w zaspokojeniu ich najpilniejszych potrzeb obronnych oraz uzupełnieniu zapasów uzbrojenia przekazanego Ukrainie.

EDIRPA powinna również przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności i wydajności europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego (EDTIB) poprzez zwiększenie produkcji i otwarcie łańcuchów dostaw na współpracę transgraniczną.

Budżet na sfinansowanie wdrożenia instrumentu ma wynieść 300 mln euro.

EDIRPA uzupełni Europejski Instrument na rzecz Pokoju, który wspiera decyzję państw członkowskich o dostarczeniu Ukrainie sprzętu obronnego i poprawia koordynację, zgodnie z ustaleniami Strategicznego kompasu, który jest planem działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i obrony, zatwierdzonym przez Radę w 2022 roku. Równolegle posłowie przyjęli w lipcu 2023 r. ustawę o wsparciu produkcji amunicji (ASAP), aby przyspieszyć dostawy amunicji i pocisków na Ukrainę oraz pomóc państwom członkowskim w uzupełnieniu ich arsenałów.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.
Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.