Parlament Europejski i Rada UE przyjęły wstępne porozumienie polityczne w sprawie unijnego portfela tożsamości cyfrowej. W ramach programu ,,Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r. dostęp do usług publicznych, prywatnych dokumentów czy recept lekarskich będzie możliwy za pomocą kilku kliknięć.
Organy Unii Europejskiej przyjęły wstępne porozumienie polityczne w sprawie kluczowych elementów związanych z europejskim prawem tożsamości cyfrowej. Głównym elementem przyjętych ram prawnych jest osobisty portfel cyfrowy.
"Unijny portfel tożsamości cyfrowej będzie oferował wygodny i bezpieczny sposób zarządzania osobistymi dokumentami elektronicznymi oraz codzienny dostęp do publicznych i prywatnych usług online. Będziemy mieć kontrolę nad naszymi danymi osobowymi i możliwość wygodnego ich udostępniania z aplikacji. Bezpieczeństwo, prywatność i wygoda to droga Europy do cyfrowej dekady" - podkreśla Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej.
Komisja inwestuje już 46 mln euro z programu „Cyfrowa Europa” w celu przetestowania unijnego portfela w szeregu przypadkach codziennego użycia, w tym mobilnego prawa jazdy, e-zdrowia, płatności oraz kształcenia i kwalifikacji zawodowych. Inwestycje przyczynią się do poprawy specyfikacji technicznych portfela. Dzięki wykorzystaniu mobilnej aplikacji obywatele państw członkowskich zyskają możliwość dostępu do publicznych i prywatnych usług online w całej Europie. Wszystkie dane przechowywane w aplikacji będą wymagały uwierzytelnienia, co daje użytkownikom gwarancję bezpieczeństwa. Pierwsza wersja zestawu narzędzi została opublikowana na stronie GitHub w lutym 2023 r. i będzie nadal aktualizowana.
"Unijny portfel tożsamości cyfrowej zrewolucjonizuje sposób korzystania z usług online przez obywateli Unii Europejskiej i przedsiębiorstwa poprzez płynne połączenie wygody, bezpieczeństwa i prywatności. Wzmocni to pozycję obywateli, zapewni im kontrolę nad ich danymi i wzmocni naszą suwerenność technologiczną. Dzięki przyjęciu przejrzystych i bezpiecznych ram to innowacyjne rozwiązanie zapewnia ochronę naszych danych osobowych, wówczas gdy poruszamy się w świecie cyfrowym" - wskazuje Terry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego.
Po zakończeniu prac legislacyjnych tekst prawny zostanie zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę. Po ich przyjęciu ramy tożsamości cyfrowej wejdą w życie dwudziestego dnia po publikacji w Dzienniku Urzędowym. Do tego czasu Komisja Europejska pracuje nad wdrożeniem odpowiednich rozwiązań technologicznych mających zastosowanie w każdym kraju członkowskim.
W programie polityki "Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r. określono ambicje Europy w zakresie transformacji cyfrowej do 2030 r. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych ram technologii do 2030 r. dostęp do dokumentacji medycznej, prawa jazdy czy kluczowych usług powinien być świadczony online. Jednym z rozwiązań mających wspierać ten proces jest tożsamość cyfrowa.
Europejski portfel tożsamości cyfrowej opiera się na istniejących ramach prawnych związanych z zaufaną tożsamością cyfrową - tj. Rozporządzenie eIDAS. Dokument ten stanowi podstawę transgranicznej identyfikacji cyfrowej, uwierzytelniania elektronicznego i certyfikacji witryn internetowych w UE. Wniosek Komisji dotyczący zmodernizowanych ram prawnych zwiększy skuteczność bezpiecznej i wygodnej tożsamości cyfrowej i rozszerzy korzyści z niej płynące na sektor prywatny i użytkowników aplikacji mobilnych.